Kam a jak jedeme?
Opouštíme
Trutnovsko a pomalu míříme k jihu. Ještě téměř na trase máme jednu poměrně nízkou vyhlídkovou věž, je však zařazená mezi rozhledny. Takže tam musíme.
Za čím jedeme?
Město leží na hlavní silnici z
Trutnova (21 km) do Náchoda (17 km), stále ještě v okrese
Trutnov. Protéká jím potok Rtyňka, na kterém na jihozápadě města vznikl Panský rybník. Železniční trať přímo přes obec nevede – vede po jejím okraji z jihu přes východní část obce na sever. Na území města – v severní části je hlavní nádraží, ve východní části je zastávka.
Zdejší osada byla založena pravděpodobně ve 2. polovině 13. století podle německého práva. Půda byla rozdělena na lány, které měly nejčastěji okolo 60 korců a které byly osadníkům přiděleny. Těm z užívání lánů však vyplývaly určité povinnosti. Ročně ve dvou splátkách museli zaplatit 12 grošů. Museli odvádět polní plodiny, drůbež, vejce, máslo atd. Dávky museli platit i duchovnímu správci. Postupně k těmto povinnostem přibyla i robota.
Ten, kdo půdu rozdělil a přidělil, získal dědičnou rychtu se svobodnou půdou, s krčmou a dalšími právy. Toho se mu dostalo na základě zvláštní listiny. Původní listina – z doby založení osady se nezachovala. Byla však obnovena za Jiříka z Poděbrad – ta je pečlivě uschována na
Radnici. Rychtář byla svobodný pán, 3x ročně směl vařit vlastní pivo, 2x ročně ho mohl dovézt z libovolného místa. Jinak ho musel kupovat z Úpice.
Dominantou města je 30 metrů vysoká pozdně gotická dřevěná zvonice z roku 1544. Stojí v těsném sousedství hřbitovního kostela sv. Jana Křtitele, který byl založen ve 14. století. Kdybychom městem projížděli v opačném směru, určitě bychom ji nemohli přehlédnout. Takhle jsme ji bohužel přehlédli, protože zpátky jsme se nepodívali. Když ji nyní vidím na fotkách města, mrzí mne to.
Rozvoj města ovlivnila těžba černého uhlí, která byla ukončena r. 1972. Tomuto období, které trvalo několik set let, je věnována i expozice Městského muzea.
V jižní části obce u silnice do Červeného Kostelce, v těsném sousedství benzínové pumpy, byla r. 2002 postavena
dřevěná vyhlídková věž, která je součástí odpočinkového areálu. Je zhruba 8 metrů vysoká, zastřešená vyhlídková plošina je ve výšce 5 metrů a vede na ni 23 schodů. Je z ní vidět Úpice, Červený Kostelec, nedaleký kostel sv. Jana Křtitele s dřevěnou zvonicí. I když je nízká, je vidět poměrně daleko - na rtyňsko-svatoňovickou kotlinu, na panorama Krkonoš, na
Jestřebí hory. My měli hodně zamlžené výhledy, takže jsme toho bohužel tak moc zase neviděli. Věž je volně přístupná po celý rok.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme se tady zastavili jen na chvilku. Na benzínce je však určitě možnost dát si svačinku, kávu a pod.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Abych řekla pravdu, nejvíc by se mi líbila ta zvonice. Snad tudy budeme ještě někdy projíždět, abychom si ji mohli prohlédnout z blízka.
Ostatní informace
Městem prochází cyklotrasa a zelená a červená turistická značka, která vede např. do
Malých Svatoňovic (4,5 km), odkud se nechá opět po červené dojít do Úpice (4 km) a po zelené zpátky do Rtyně (4,5 km). Možností různě dlouhých turistických i cykloturistických okruhů je však hodně.
Poslední aktualizace: 2.9.2018
Rtyně v Podkrkonoší - vyhlídková věž na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Rtyně v Podkrkonoší - vyhlídková věž
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!