Šitboř – zřícenina kostela
Kam a jak jedeme?
Jsme na dovolené na Chodsku. Po náročném výletu předcházející den a před dalším náročným výletem zítra, jsme si dali volnější program. Byli jsme u pramene Radbuzy, v Poběžovicích, teď už se vracíme na hotel, ale ještě se cestou chceme podívat ke zřícenině jednoho kostela.
Za čím jedeme?
Šitboř je malá obec jen kousek na jih od Poběžovic. První písemná zmínka je z r. 1248, kdy byla ve vladyckém držení. Předpokládá se, že je ještě mnohem starší. Již v 10. století zde stála dřevěná kaple a v r. 1047 fara, pod kterou spadaly dokonce i Poběžovice. Je to jedna z nejstarších obcí u nás. Původně patřila pod panství hradu Starý Herštejn, později ke klášteru v Pivoni, a to až do r. 1850. Ves ležela na území bývalých Sudet, převážně zde žilo německé obyvatelstvo, po podpisu Mnichovské dohody se stala součástí Velkoněmecké říše. Po válce bylo obyvatelstvo německého původu vystěhováno, novými obyvateli byli imigranti ze zahraničí a Češi, kteří se sem přestěhovali z vnitrozemí.
Zdejší dominantou je věž zříceného kostela sv. Mikuláše. Je to významná památka z období rané gotiky, která patří mezi nejstarší památky Plzeňského kraje. Původní kostelík byl z 2. poloviny 13. století, během 14. století byl přestavěn, jeho loď byla protažena. Z této doby je netypický trojboký presbytář. Třetí barokní úprava kostela byla po třicetileté válce. Byl upraven interiér a přistavěna věž s osmibokým patrem s hodinami a protáhlou bání s cibulkou. U kostela je fotka z 30. let 20. století, kdy to byl naprosto funkční krásný kostel. Měl šindelovou střechu, což prý však urychlilo jeho devastaci. V 80. letech 20. století se propadl krov lodi a postupně se proměnil ve zříceninu. Uvažovalo se i o jeho demolici. Zachránil ho listopad 1989. Kostel je historickou i architektonickou památkou, proto bylo v letech 1994 – 1995 zdivo zabezpečeno, odstraněn poškozený krov věže a presbytář dostal nový krov. U kostela je hřbitov, který není udržovaný, i když se zdá, že právě tam nějaká záchranná činnost probíhá. Vedle kostela je ještě ruina bývalé fary z r. 1805. Podle informací na panelu na návsi se nepředpokládá obnovení kostela, ale rádi by zde zřídili meditační zahradu s využitím i části tohoto kostela.
Ještě z doby před jeho zřícení - od r. 1958 je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Nocleh jsme měli zajištěný v hotelu Game v Klenčí pod Čerchovem, kde jsme se i stravovali. Do Poběžovic je to 2 km, tam určitě nějaká hospůdka je.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Je škoda, že tak historicky cenná stavba je takhle zničená. Jen se divím, že to nespadlo na nějaké děti. I teď je tam cedule, vstup jen na vlastní nebezpečí.
Ostatní informace
Musím upozornit na lípu, která je proti kostelu na druhé straně návsi. Má tak krásně dutý kmen, že to jsem ještě neviděla. Uvnitř jsou takové propletence, že jsem se nemohla vynadívat.