Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Putování (více dnů) • Do přírody
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Jsme oba v důchodu, tak jsme si ji naplánovali na 5 - 6 týdnů. Chceme si udělat nějakou túru v horách, zastavit se v historicky zajímavých místech a prohlédnout si hrady, zámky i dřevěné kostelíky. Ale také víme, že prostě musíme do Slovenského ráje. Právě v centru Slovenského ráje je Kláštorisko.
Je až neuvěřitelné, že téměř uprostřed Slovenského ráje byl kartuziánský klášter. Podle archeologických nálezů zde již v mladší době kamenné bylo hradiště. Kolem r. 1241 toto místo sloužilo jako úkryt pro obyvatele spišských obcí při nájezdech Tatarů. Klášter si zde kartuziáni postavili až r. 1305. Kartuziánský řád jsou katolický mnišský polopoustevnický řád. V 15. století klášter obsadili husité. R. 1543 byl zbourán, aby se zde nemohli skrývat loupežníci.
Nyní je klášter obnovován, je tam zřízena prohlídková trasa, která je volně přístupná s možností dobrovolného příspěvku. V jednom domku je dokonce možnost se i ubytovat – pravděpodobně je to spíš noclehárna, takže asi ve vlastním spacáku. Ale určitě tam bude čisto - pod schody je psáno - vstup pouze bez bot. Je tam i prodejna upomínkových předmětů.
V letech 1923 - 1926 byla postavena na jižní straně přilehlé louky první turistická ubytovna, která tam stále stojí. V některých pramenech se hovoří o tom, že na Kláštorisku je možnost ubytování. O tuto možnost jsme se nezajímali, takže nemám tušení. Je tam několik chat, byly obydlené, ale možná to jsou chaty soukromé. Na kopečku nad ruinami je poměrně velká budova s terasou, kde je možnost občerstvení. I když Doprava do této restaurace určitě není problematická (pro veřejnost je však zákaz vjezdu), ceny jsou poměrně vyšší. Za pivo chtěli 2 Eura. V prostorách budovy je i informační středisko. Zda je možnost ubytování tady, bohužel nevím. I přes poměrně vyšší ceny tam bylo poměrně plno, my jsme měli vlastních zásob dost, tak jsme dovnitř ani nešli.
Na poměrně velké louce mezi restaurací a ruinami byl vybudován Symbolický cintorín obětem Slovenského ráje. Již r. 1492 v těchto místech stávala kaplička pro pocestné. První vzpomínka na oběti Slovenského ráje byla r. 2010, kdy zde byla mše a byl vysvěcen základní kámen k cintorínu – dřevěná umělecky vytvořená Boží muka. Celý cintorín je pojat jako galerie dřevěných umělecký děl mladých řezbářů ze Spiše. První oběť, která svůj život zasvětila Slovenskému ráji, je z r. 1909. Bohužel jména sem stále přibývají. Určitě sem budou připsána jména i čtyř záchranářů, kteří zahynuly při záchranné akci právě letos v červenci.
Pivo jsme si zde nedali. Využili jsme však další možnosti občerstvení u Letanovského mlýna. Stačí sejít od Kláštoriska po červené dolů k Hornádu.
Ubytovali jsme se v kempu v Podlesku v severozápadní části Slovenského ráje. Nechá se tam dojet i autobusem. My jsme přijeli autem, v autě jsme i spali a za jednu noc, jedno auto a dvě osoby, vč. místního poplatku jsme zaplatili 7,5 Euro. K dispozici je televize na recepci, kde jsou i zásuvky, kde si můžete dobít telefon, foťák apod. Ve společných umývárnách je jedno umyvadlo, kde teče teplá voda, jinak je tam několik sprch – aby tekla voda, je nutno koupit si žeton. Bez něj neteče ve sprše ani studená voda.
V kempu je možno se ubytovat i v chatkách, kde mají svoji sprchu a WC, je to i autokemp, je tedy možnost připojení karavanu na elektriku.
Mimo areál, ale v těsné blízkosti recepce je obchod, hned naproti je restaurace a bufet.
Rádi se procházíme ve zříceninách, takže na to jsme se těšili. Že je tam cintorín, o tom jsme neměli ani tušení, to nás překvapilo. Je to však vkusně udělané, i tam bylo zajímavé se projít. Jen by lidi měli být opatrnější.
Kláštorisko je křižovatkou turistických cest. Nechá se odtud vyrazit téměř všemi směry . Např. k Prielomu Hornádu vedou rovnou čtyři trasy - k Hrdlu Hornádu vede zelená (3,5 km), žlutá vede k ústí Kláštorské rokliny (1,5 km), po červené dojdete k Letanovskému mlýnu u mostu Kartuziánů (necelé 3 km), po modré k ústí Bieleho potoka (přes 3 km) a dál až např. na Tomašovský výhlad (4 km) a do Spišských Tomášovců (přes 6 km). Můžete však vyrazit na cestu roklinami – do rokliny Malý Kysel, Velký Kysel, ale také do Sokolie doliny. Do kempu v Podlesku dokonce vede cyklotrasa (zhruba 6 km).