Šluknov, nejsevernější město republiky.
Tipy na výlet • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Bývá zvykem alespoň trochu nahlédnout do minulosti města. První písemná zmínka je z roku 1281. Tehdy byl Šluknov ještě osadou a procházela tudy solní stezka. Prvními majiteli se stali Berkové z Dubé a jejich přičiněním se osada v roce 1359 stala městem. Dalšími majiteli, kteří město pozvedli byli Šlejnicové, kteří panství vlastnili do roku 1618. Právě oni se zasloužili o rozvoj řemesel a hornictví. V okolí se těžila měď a stříbro. Třicetiletá válka byla pro město pohromou a několik větších požárů v následujících stoletích rozvoj města přibrzdily. Panství neprospělo ani časté střídání majitelů. Posledním byl Ervin Leopold Nostitz- Reineck, který odešel v roce 1945. 9.5. 1945 bylo město osvobozeno. Následoval odsun německého obyvatelstva a další léta budování socialismu moc městu nepomohla. Dá se tvrdit, že změna začala až po roce 1989. V současnosti je historická část města památkovou zónou. Tolik krátce na úvod a můžeme začít s prohlídkou města.
Za čím jedeme?
Začínáme na náměstí Míru, to má obdélníkový tvar a je mírně svažité. Prvním objektem je patrová budova radnice na západní straně náměstí. Domy jsou většinou patrové a některé mají stopy klasicismu. Výraznou budovou na východní straně je kulturní dům. Novobarokní stavba s věží je dominantou náměstí. Střed náměstí je parkově upraven a klasicistní kašna při východní straně a sloup Nejsvětější Trojice ve středu jsou jedinečné. Z náměstí jdeme Bezručovou ulicí ke kostelu sv. Václava. Je to poměrně velká stavba v barokním slohu. Trochu zarazí upozornění na pád tašek ze střechy. Kostel skutečně volá po opravě. Farní ulicí pokračujeme k místní perle, renesančnímu zámku. Ten, oproti kostelu, je opraven a přístupný veřejnosti. Další hodinu věnujeme prohlídce zámku a krátkému posezení v kavárně. Procházka zámeckým parkem je příjemná. Vracíme se do města a zlákala nás ulice T. G. Masaryka. Jeho socha stojí před budovou Lesnické školy, která byla postavena v novorenesančním slohu. Od školy procházíme kolem několika velmi zajímavých domů. Míjíme sochu světce a zvláštní kříž. Zvědavost nás poslala k nejsevernějšímu vlakovému nádraží v republice. Od nádraží se vracíme na náměstí a řešíme, zda se vydáme na Křížový vrch na jižní straně města nebo Židovský vrch SZ od města. Obě místa jsou zajímavá. Rozřešení přináší změna počasí a tak zbývá najít něco k snědku.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Velká nabídka ve městě není. Nacházíme restauraci Club na konci ulice T. G. Masaryka a východní straně náměstí. Obsluha rychlá a výběr z několika jídel také obstál. Dalším místem k příjemnému posezení je kavárna v zámku. Ubytování by se ve městě a v jeho okolí určitě našlo. My si pro poznávání této části naší země zvolili pension U Vyhlídky v Dolní Chřibské. Můžeme jen doporučit.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Otázka, na kterou se hůře hledá odpověď. Každému se jistě musí líbit zámek a zámecký park. Část města kolem ulice T. G. Masaryka a náměstí Míru snese také přísnější měřítko. Ale neopravený kostel, kolem kterého není vhodné chodit moc nenadchne. Ale když se to všechno shrne dohromady, bylo to zajímavé a nám se ve Šluknově líbilo.
Ostatní informace
Šluknovem prochází silnice druhé třídy č. 266 a rozděluje i náměstí. Provoz je poměrně velký. Vede tudy i železniční trať z Rumburku do Dolní Poustevny. Pokud se přijede autem, je možné parkovat na náměstí. Zámek je otevřen celoročně pondělí až neděle. Prohlídky začínají každou hodinu, kromě polední přestávky. Cena vstupného je pro seniory 70,- Kč., běžné 90,-Kč. V místní části města v Rožanech je hraniční přechod.