ŠLUKNOVSKO-Malý okruh
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Z jara jsme si udělali výlet do nejsevernějších míst naší vlasti.Do okolí městečka ŠLUKNOV.
Šluknovský výběžek se nachází v severní části okresu Děčín. Je charakteristickým územím styku a překrývání kultur tří oblastí : české, saské a lužické. Rozkládá se převážně na Šluknovské pahorkatině (lužický žulový masív - je jedním z největších žulových ploch ve střední Evropě),s nejvyším vrcholem Hrazený(608.m.n.m), jihovýchodní částí zasahuje do Lužických hor (Luž - 793 m n. m.) a jihozápadní částí do národního parku České Švýcarsko.
Vyrážíme hned na jařě a březnové počasí nám přeje.S malebného městečka Šluknov navštívíme horskou vísku N.Hraběcí s lidovou arhitekturou a pěknými lesy v okolí.Najdme zde mnoho lesních studánek.Nedaleko leží tajemný vrchol Špičák s výhledem do Saska a na dominantní čedičový vrch Partyzán.Modrou značkou cca 3km se přesuneme do obce Rožany,kde se dobře najíme a posilníme a můžeme obdivovat unikátní Javorovou bránu(dva srostlé javory v jeden).Přes osadu Královka vstoupíme do hustých lesů býv.pohraničního pásma a ocitneme se v místech ponurých..Zatopené lomy a bezedné hluboké jámy po dřívější těžbě se nachází pod německým vrcholem Taubenberk(457m.n.m) a určitě je zde i v okolí co k vidění.Prochází tudy také německá lesnická naučná stezka.(od osady Královka je to po červené cca 2km a potom se k lomům dostaneme na konci červené zn., odbočkou po zelené do mírného kopce).
Zatopené lomy můžeme obdivovat také při modré značce s Rožan do Šluknova pod Rožanských vrcholem.
Příjemný odpočinek je pak u rybníku Hraničář,témeř u městečka Šluknov.
Za čím jedeme?
Jedeme do obasti která nás přitahuje zejména svým klidem a menší turistickou zatížeností.
ŠLUKNOV- (něm. Schluckenau) je nejsevernější město České republiky, ležící přibližně uprostřed Šluknovského výběžku v rozsáhlém údolí v oblasti mírné vrchoviny s okolními vrchy 400 až 500 metrů nad mořem. Historické jádro je od roku 1992 městskou památkovou zónou.Bezesporu za návštěvu stojí zdejší zámek.Dnes má zámek již i svůj prohlídkový okruh, v jehož rámci jsou pro návštěvníky otevřeny téměř všechny prostory zámku, včetně dobových místností s původními exponáty. Prohlídky se konají po všechny dny v týdnu, včetně sobot a nedělí. V přízemí zámku nabízí své služby turistům a návštěvníkům města Regionální informační centrum a výborné občerstvení útulná zámecká cukrárna.
JAVOROVÁ BRÁNA,ROŽANY-Dvojice javorů mléčných (Acer platanoides) roste u č.p. 63, přibližně 300 m od středu vsi ve směru ke státní hranici s Německem. Vzrostlé stromy s obvody kmenů 320 a 248 cm se ve výšce 5,5 m srostlé a tvoří jedinou společnou korunu dosahující do výšky 16 m. Kmeny stromů byly pravděpodobně spojeny lidským přičiněním, přesný důvod spojení není znám. Společně tvoří bránu s rozpětím 2,6 m, která je chráněna od roku 1997.Okolo Javorové brány vede modrá turistická trasa ze Šluknova na státní hranici.(VIZ víše).
Kromně již zmiňovaných zatopených lomů a míst po těžbě, které mužeme obdivovat, je dominantou vrch PARTYZÁN,též PARTYZÁNSKÝ VRCH.Je původně dvojvrcholový čedičový hřbet na severu České republiky o nadmořské výšce 543 metrů, v severní části okresu Děčín, ve Šluknovské pahorkatině, asi 3 km západně od Šluknova, 2 km na severovýchod od Velkého Šenova. Přes vrchol prochází rozvodí mezi Baltským a Severním mořem. Jeden z vrcholů je dnes již odtěžený, na severozápadním úbočí je totiž čedičový velkolom. Horu lemuje čedičový val o výšce 0,5 až 2 m nejasného původu.
K partyzánu se váže pověst-.Za třicetileté války se tu podle pověsti shromáždily ženy z okolních obcí. Ušily si červené kabátce a neustále pochodovaly po okraji plošiny na vrchu, čímž vzbudily u švédského vojska dojem, že na kopci je mohutné vojsko, na které si raději netroufli zaútočit.
Dnešní název má vrchol na památku poručíka Josefa Šindeláře, který zde byl společně se svým řidičem desátníkem Vladimírem Malinou zákeřně zavražděn dne 6. července 1945. Josef Šindelář byl člen štábu partyzánské brigády Národní mstitel, která byla od 16. května 1945 součástí československé armády ve Šluknovském výběžku. Poručík Josef Šindelář velel 2. praporu sídlícímu ve Šluknově.
CELÉ ŠLUKNOVSKO POTOM NABÍZÍ DALŠÍ ŘADU MÍSTEČEK K VÝLETŮM..pěkná je procházka do Šluknovského údolí,okolí Velkého Šenova,Pytlácké lesy s Černým rybníkem nedaleko Jiříkova,Vlčí Hora u Krásné Lípy a nebo vrchol Dymník s rozhlednou u Rumburku.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Rožanech je několik pěkných restaurací,já můžu doporučit penzion STARÝ MLÝN.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Poklidná příroda,zajimavá architektura,posezení v penzionu Starý Mlýn a zkoumání zatopených lomů!!!
Ostatní informace
nabízím několik odkazů pro nejpřesnější info