Šluknovsko-zapomenutá místa drsného severu
Tipy na výlet • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Na život těžký kraj severu Čech,přesto líbezný, ale mnohdy turisticky opomíjený,má svá nezaměnitelná kouzla.V těch nejsevernějších místech,skoro zapomenutých,kde stávaly kdysi obce a lidé se radovali každodenním životem,dnes děsí pustina a drsná příroda.Proto si mezi "vandráky" také ono pohraniční pásmo(především okolo Černého rybníku a vrcholu Jitrovník) vysloužilo název "SEVERSKÁ ŠUMAVA".
Na svém putování,ať už na kole nebo pěšky,se tentokrát podíváme do míst Zaniklé obce Fukov,podél státní hranice směrem na Jiříkov,v drsném lesním pásmu(Černý rybník) a okolo přidružené Šluknovské obce Království s vrcholem Jitrovník.
Za čím jedeme?
Šluknovsko je nejsevernějším regionem České republiky, ze tří stran obklopeno Německem. Administrativně patří k Ústeckému kraji. Dříve se tomuto kraji říkalo Böhmisches Niederland nebo-li Česká Dolní země. Poprvé se tento název uvádí v Sommerově Topografii Litoměřického kraje z roku 1833 a zahrnuje území bývalých soudních okresů Lipová, Šluknov, Rumburk a Varnsdorf.
Vždy se zde mísil český a německý vliv. Ve 13. století probíhala německá kolonizace, která částečně zatlačila slovanské osídlení do vnitrozemí. Vlivem soužití německého a slovanského lidu vznikl nový typ venkovského domu - podstávkový dům, který spojil slovanskou roubenou a německou hrázděnou konstrukci. Tento dům je pro zdejší region nejtypičtější.
Ráz zdejšího kraje nádherně vystihl historik Josef Vítězslav Šimák (1870-1941) v roce 1906:
"Krajina od skupiny horské k severozápadu známá jakožto výběžek Šluknovský, Němci zvou ji Niederland. Celý výběžek, mírná povýšená krabatina, na jihu plně jest zavřen horstvem Lužickým, kdežto severní pokrají volně se otvírá chladným větrům od půlnoci.
I je tu podnebí drsné, půda studená a málo plodná. Kdežto jinde pole kypí bujným životem ženců, rolník v Niederlandu má obilí ještě zelené, a teprve když v Čechách již fičí po strništích, sahá ke kose. Višně dozrávají až v září, však i tenkrát jsou nepříliš veliké a chutné. Chladné klima přenáší všechen kraj na výšiny Švýcarska. Poměry svědčí jen trávě, která jako v horách je bujna a kořenna. Proto v hospodářství prospívá nejspíše chov dobytka a souvislý s ním domácký průmysl hospodářský. Obilí se dováží.Nejprůmyslnější a nejlidnatější okresy Českého království prostírají se tu v severním výběžku, co vodní proud, to strojní pohon. Ticho poetické samoty zapudil neromantický šramot a pískání páry. Jen šumné lesy, které dosud někde zbyly, dodávají půvab horským pádolinám, a zvláště výšiny kolem Tannenberka zdobí se ještě půvabným pelem netknuté přírody."
Nejsevernější obcí je Lobendava-Severní,dříve to bývala obec Fukov ve Fukovském výbežku,uprostřed divotvorné pogresivní přírody.Bývalá obec leží na území ostře vybíhajícím ze Šluknovského výběžku v těsné blízkosti německého města Oppach. Území bývalé obce je totiž ze severu, z východu a ze západu obklopeno německou zemí Sasko a s českým vnitrozemím je propojeno pouze na jihu asi 3 kilometry dlouhým a 600 metrů širokým pruhem území.Do úzkého výběžku vtéká na území České republiky řeka Spréva, aby je po několika stovkách metrů toku opět opustila. Jedná se o jediné místo na území České republiky, které tato řeka protíná.Území bývalé obce protíná peážní německá železnice Drážďany-Žitava v délce asi 2 kilometry. Ve Fukově však nikdy žádná zástavka nebyla. Vlaky přes české území pouze projíždějí. Nejbližší zastávka na východ od bývalé obce Fukov je Neusalza-Spremberg, na západě pak je to pak Taubenheim . Jedná se o nejsevernější trať na území Česka.Po druhé světové válce bylo německy mluvící obyvatelstvo s obce Fukov odsunuto. Dne 23. září 1960 byl odstřelen kostel a budova školy. Tímto obec fakticky zanikla.Katastrální území Fukov náleží městu Šluknov . V současnosti někdejší obec připomíná dřevěný kříž, který byl osazen 23. září 2000, tedy čtyřicet let po zániku obce. Přístupné jsou i zbytky bývalého hřbitova, v jehož blízkosti se nachází turistický hraniční přechod (pouze pro chodce a cyklisty) do Německa.Ze Šluknova sem vede nezpevněná silnice.Cyklotrasa vede podél býv.hranice,hlubokým lesním pásmem,několik kilometrů až k romantickému Černému rybníku.
Okolí Černého rybníku(nazývané Severská Šumava),tvoří příroda připomínácí tajgu.Jsou zde 3 RYBNÍČNÍ SOUSTAVY,kolem kterých vede turistická trasa(česko-německá).Je zde odpočívadlo a na hrázi Černého rybníku je dřevěný můstek.V zimním období je tato oblast takřka nepřístupná s velice drsným klimatem.To si také několikrát vybralo svoji daň na životech.Především v zimním období(v 50.letech zde zahnula skupinka tří německých lyžařů).
Cyklotrasa od rybníku vede dále lesem směrem na Jiříkov.Žlutá turistická trasa vede od rybníku na vrchol Jitrovník-509m.n.m(kde stávala bývala chata Pytlák) a do obce Království s unikátní křížovou cestou.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V obci Království je restaurace Jitrovník a ubytování a restaurace najdeme ve Šluknově.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbila se nám příroda v okolí Černého rybníku.Zajímavostí je návštěva Zaniklé obce Fukov.
Ostatní informace
Tip na cyklo-Ze Šluknova se vydejte cyklotrasou 3043 okolo Šluknovského ryb.,nezpevněnou cestou směrem na Fukovský výbežek.Až do Fukova cyklo nevede, na lesním rozcestí se dáte do leva a pojedete zhruba cca 2km okolo německých usedlostí a přes žel.most.Dojedete na místi kde obec stávala.Je zde ruina a dřevěný kříž.Pokud nepřejedete do německa,vraťte se zase na lesní rozcestí a pokračujte po cyklotrase dále zhruba 4km až k Černému rybníku.Zde končí žlutá tur.trasa vedoucí od Jitrovníku.Cykotrasa pokračuje podél býv.st.hranice,lesem,vskutku pěknou přírodou až do Jiříkova.
Pěší trasa-doporučuji puldenní nebo celodenní vycházku-Ze Šluknova po červené tur.trase do Karlova údolí.Zde se dáme na žlutou a pujdeme do Šluknovského údolí,okolo žel zastávky(i sem můžeme dojet vláčkem a trasu začít odtud).Po žluté,podél tratě,pod vrcholem Vlčice,hlubokým lesem,půjdeme zhruba 2km,uhneme přes trať a poté přes silnici a přes kopec dojdeme na kraj vesnice Království.Silničkou stoupáme okolo telekomunikační věže na Jitrovník.U rozcestníku,kde stávala býv.chata si dáme pauzu a můžeme vystoupat na vrchol,kde je vrcholová kniha(po šipce,trasa sem nevede).Žlutá poté prudce klesá na křižovatku tur.cesty s modrou a dále mírně klesá vozovou cestou 2km až k Černému rybníku.Zpět vystoupáme na rozcestí(Pod Jitrovníkem,nebo také Pod pytlákem) a vracíme se po modré směr Šluknov,okolo křížové cesty v Království.