Stezka historií Hostivaře
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Tato Naučná stezka začíná u OC Park Hostivař ve Švehlově ulici. Místo je lehce dostupné pražskou MHD a stezka nás provede po zajímavých místech staré zástavby Hostivaře a zavede nás i k významných archeologickým naležištím z doby před dvěma a půl tisíci let.
Za čím jedeme?
Místo za Obchodním centrem, které je díky své poloze na břehu Botiče významným archeologickým nalezištěm, je i nástupním místem na celou Naučnou stezku. Odtud se po směrovkách vydáme do ulice Pražská, kde nám na Hostivařském náměstí čeká první zastavení NS, které se věnuje hostivařským mlýnům a statkům, dalším zastavením je pak nedaleko se nacházející kostel Stětí sv. Jana Křtitele s dřevěnou zvonicí. Naše další cesta pak povede do Toulcova dvora, jehož vznik se datuje až do 14. století. Tento historický areál, kde dnes sídlí Středisko ekologické výchovy Hlavního města Prahy jistě stojí za prohlídku. Děti zaujme hlavně místní farma s expozicí původních českých plemen hospodářských zvířat. Po prohlídce Toulcova dvora se vrátíme zpět ke kostelu a odtud se vydáme vlevo k hostivařskému hřbitovu. Na tomto hřbitově je pohřben třeba literární kritik a spisovatel F.X.Šalda, ale také třeba ministerský předseda z dob masarykovy první republiky Antonín Švehla. Jeho pohřbu v roce 1933 se Masaryk sám osobně zúčastnil a náhrobek na jeho hrob vytvořil tehdejší hradní architekt Josip Plečnik. Po prohlídce hřbitova se za jeho zdmi vydáme odbočkou vlevo k ulici Mezi Potoky, kde byly učiněny další významné archeologické nálezy, jak se dozvíme z info panelu. Pak už budou naše kroky směřovat k poslednímu zastavení NS. Je jím vrch Šance. Na ostrohu, který obtéká ze tří stran Botič, stávalo v 6-5 stol. př. n. l. Hradiště Hostivař. Dnes toto místo připomíná altán s modelem hradiště a znatelné jsou i valy po jeho obvodu. V budoucnu by zde mohla být vystavěna i rozhledna, což by jistě přidalo tomuto místu na atraktivitě. Po návštěvě místa, které je úzce spjato s obdobím tzv. haštalské kultury se vrátíme zpět k Botiči a odtud můžeme pokračovat buď vlevo zpět do Hostivaře po NS Povodím Botiče a nebo se dát vpravo, tak jako jsme to udělali mi, a po pokračování NS Povodím Botiče, kolem Hostivařské přehrady dojít až do Petrovic, odkud již jezdí autobusy přažské MHD.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Moc dobře a za velice rozumné ceny jsme poobědvali v restauraci na Kačabce, kterou nelze po cestě minout. Prodávají zde i TZ č. 1757 Hradiště Hostivař.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Největší atrakcí na cestě, hlavně pro ty mladší, bude asi návštěva farmy v Toulcově dvoře.
Ostatní informace
Naučná stezka je volně přístupná po celý rok, vstup se nikde neplatí. Vyjímkou jsou pouze víkendy, kdy je v Toulcově dvoře nějaká větší akce, to se pak za vstup na farmu vybírá.