Při naší cestě z Dolních Počernic do Plzně se stále pohybujeme východně od Prahy. Tentokrát zastávku plánujeme ve Štiříně, kde je pivovar a kde doufáme, že bychom někde v jeho blízkosti mohli v autě přespat a samozřejmě si večer zajít na pivo.
Za čím jedeme?
Obec Štiřín se nachází přibližně 10 km od jihovýchodního okraje Prahy – na silnici z Říčan (15 km) do Týnce nad Sázavou (13 km). Na jeho území a dál na jih je několik větších rybníků. Největší je Štiřínský rybník hned u silnice.
Mezi nejznámější objekty obce patří v blízkosti tohoto rybníka zámek. Nejdřív – od počátku 15. století zde byla tvrz, která byla za třicetileté války zničena. Zbytky tvrze byly v letech 1751-1775 přestavěny na patrový pozdně barokní zámek s mansardovou střechou. Středové křídlo a mohutné dvouramenné francouzské schodiště bylo přistavěno po r. 1900. Posledním majitelem v letech 1870-1945 byl průmyslník František Ringhoffer a jeho potomci, kteří okolo zámku založili krajinářský park. Po znárodnění se zámek užíval k rekreaci a školení ROH. Nyní je tam luxusní hotel s wellness, který ke svým soustředěním využívá i naše fotbalová reprezentace. V 90. letech 20. století byl obnoven tenisový kurt a část zámeckého parku byla přeměněna na devítijamkové golfové hřiště, přesto si park uchoval svoji památkovou hodnotu. Zachovalo se tam velké množství vzrostlých starých stromů – duby, buky, habry i borovice vejmutovky, douglasky, jedlovce a samozřejmě i zbytky smrkových a smíšených lesních porostů. Součástí parku jsou i Struhařovský a Debrný rybník, na jehož břehu je stylový altán. Park je od dubna do listopadu přístupný veřejnosti jako tzv. Relax park k procházkám s možností uspořádat zde piknik. Součástí zámku je zámecká kaple z 2. pol. 18. století, ve které se pořádají koncerty živé i reprodukované hudby a svatební obřady. Ve stejné době byl na základech hospodářské budovy poplužního dvora z 15. století postaven dům Arminia. Jeho součástí byl pivovar s chmelnicemi a mlýny, s ovčárnou, cihelnou a kovárnou. V přízemí byly stáje a nad nimi byt správce – šafáře. Od r. 1945 byly objekty neudržovány. V současné době je dům po rekonstrukci a je součástí hotelového areálu.
Koncem 90. let 20. století byl v zadní části areálu - na místě hospodářského dvora postaven hodně moderně řešený Dům Atis - konferenční centrum, kde je i restaurace, Indoor-golf s cvičnými odpališti.
Na křižovatce, jen asi o necelých 300 metrů dál je pivovar Štiřínská stodola. Podle názvu se jen domnívám, že i zde byly původní hospodářské objekty zámku. Snažila jsem se o historii někde něco dočíst, ale bohužel nikde nic jsem nenašla. Je to velký areál, uvnitř s možností venkovního posezení s dětským koutkem a s možností připojit se na wifi. Kromě pivovaru je zde i hotel, restaurace, salonek s dětským koutkem. Bývalá stodola je zrekonstruovaná a využívá se od května do října ke krytému posezení, kde lze využít i gril s otevřeným ohněm. Nově je přistavený moderně pojatý velký konferenční sál. Štiřínská stodola má i velké prostory na parkování – velké parkoviště je hned u vjezdu z hlavní silnice. Nechá se však projet na další dvě menší parkoviště, které se nacházejí při vedlejší silnici. V pivovaře vaří pivo Magnát, a to klasiku spodně kvašenou, tak i svrchně kvašené speciály i piva pro zvláštní příležitosti – vánoční, velikonoční, svatomartinské. Na čepu mají asi zpravidla čtyři druhy. Otevírací dobu a nabídku jídel a pití najdete na http://www.stirinskastodola.cz/
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme zde ochutnali jen pivo. Původně jsme uvažovali o něčem menším k snědku, bylo však takové horko, že jsme na jídlo neměli vůbec pomyšlení. Samozřejmě se zde v hotelu může i přespat. Nám zcela stačilo zadní odstavné parkoviště, kde jsme byli sami a stranou všeho dění.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Areál je hezky opravený, v dubnu v neděli večer jsme tam však byli jediní hosté. Tak snad bude areál prosperovat.
Ostatní informace
Obcí vedou do tří stran cyklostezky a prochází zelená turistická značka. Z ni v obci vede cca 700 metrů dlouhá odbočka na sever ke Štiřínským studánkám, kde je v lese několik upravených studánek.
Na závěr jedna zajímavost - r. 1981 se zde na zdejším zámku natáčel film V zámku a podzámčí podle povídky Boženy Němcové. Hlavní roli – hraběnku hrála Jana Brejchová.