Kam a jak jedeme?
Vracíme se z horkého víkendového
pobytu v Českém lese. Na trase domů máme jednu rozhlednu, kterou jsme ještě nepokořili. Nepatří sice k těm nejhezčím, ale přesto se tam musíme zastavit.
Za čím jedeme?
Rozhledna se nachází u bývalé obce Bernartice, která je nyní součástí
městyse Stráž. Ten se rozkládá zhruba 22 km na jihovýchod od
Tachova. Jak sám název napovídá, tak dnešní městys byl důležitou součástí ochrany našich hranic. Předpokládá se, že existoval již ve 12. století. První písemná zmínka je z r. 1331. Tehdy byl součástí královského velkostatku a spravoval ho purkrabí z nedalekého královského hradu Přimda. Právě v tomto roce získalo tehdejší městečko od Jana Lucemburského řadu výsad - vlastní soud, právo volby rychtáře, každou sobotu právo konat trhy, právo svobodného odkazu majetku. Měšťané byly osvobozeni od všech dávek kromě zemské berně.
Nejstarší stavbou je kostel sv. Václava, který má románské základy. Současná podoba pochází z období vrcholné gotiky - z r. 1384, i když v 1. polovině 18. století byl upraven barokně.
Nejvýznamnější židovskou památkou je židovský hřbitov, který leží zhruba kilometr na severozápad od městyse - na naučné stezce Stráž - Souměř. Pravděpodobně byl založen již r. 1330. Jeho zvláštností je, že ve staré části byly levitům a kohanitům vyhrazeny speciální řady hrobů. V těchto krajích to nebývalo běžné. Během války byl poničen, ani později však nebyl uchráněn. Některé historicky cenné náhrobky byly používány jako stavební materiál. Ještě v 70. letech 20. století tady bylo přibližně 50 náhrobků, r. 2007 už jen sotva dvacet. R. 2009 se hřbitova ujalo německé sdružení Aktion Sühnezeichen, dokonce některé náhrobní kameny se jim podařilo najít. Dnes je jich tam 34. Nejstarší je z r. 1601. Ohradní zeď i vchodové pilíře se zachovaly.
Vesnička Bernartice, která leží přibližně 6 km na jih od centra Stráže, je starší. V této oblasti patří mezi nejstarší obydlená místa. Založena byla asi před r. 1150 - v tomto roce byl zavražděn pravděpodobný zakladatel - přimdský purkrabí Bernart. První písemná zmínka je už z r. 1158. Bývala zde gotická tvrz, která byla v 16. století přestavěna na čtyřkřídlý renesanční zámek. Ten je nyní rekonstruován a je nepřístupný.
R. 1384 - současně s kostelem sv. Václava ve Stráži byl tady postaven kostel svatých Petra a Pavla. Na jeho místě byl v letech 1741–1750 postaven barokní kostel. Nyní je velmi zchátralý.
Jen kilometr od Bernartic na východ se začal r. 2001 stavět telekomunikační vysílač, kde je zařízení všech tří mobilních operátorů. Dne 3. května 2003 byla zpřístupněna veřejnosti i
rozhledna. Sloup je vysoký 48,5 metru, na vyhlídkovou plošinu ve výši 33,5 metru vede točité schodiště se 178 schody. Jsou vidět Bernartice, Stráž, kopec se zříceninou hradu Přimda, Český a Slavkovský les, Zvon s vysílačem, Mariánské Lázně, v Německu
vrchol Ebene s rozhlednou a horský hřbet Hoher Bogen s rozhlednou.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
U rozhledny se můžete najíst jen z vlastních zásob. Není tam však ani lavička.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbil se nám skutečně daleký výhled, který skutečně předčil naše očekávání. Jen jsme však přesně nevěděli, co vše vidíme. Jen něco jsme poznali.
Ostatní informace
Rozhledna je během turistické sezóny volně přístupná. V ostatní dobu je možno si klíč vypůjčit v Bernarticích č.p. 7 nebo 13. Občerstvení a suvenýry jsou k dostání v konzumu v Bernarticích.
K rozhledně se z Bernartic dostanete pouze pěšky – po modré turistické značce. Asfaltka se mění v kamenitou cestu, která prudce stoupá vzhůru. Když už si myslíte, že jste na kopci, musíte kousek klesnout, abyste posledních cca 150 opět prudce vystoupali.
Poslední aktualizace: 11.1.2019
Stráž - rozhledna Březinka u Bernartic na mapě
Diskuse a komentáře k Stráž - rozhledna Březinka u Bernartic
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!