Středověký Magdeburk
Tipy na výlet • Romantika • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Cílem výletu je velkoměsto Magdeburk, hlavní město spolkové země Sachsen-Anhalt, které slaví 800. výročí založení dómu.
Můžeme jet autem nebo vlakem. Z vlakového nádraží v Magdeburku je to do centra kousek.
Za čím jedeme?
Magdeburg
Staré historické město na Labi, dnes hlavní město spolkové země Sachsen-Anhalt. Nachází se 223 km na severozápad od Drážďan.
Magdeburk je zaznamenán r. 805 jako tržiště a opevněné sídlo franckých panovníků. Císař Ota I. tu založil r. 937 klášter, 968 arcibiskupství, 969 byl položen základní kámen dómu. Žákem zdejší církevní školy byl i druhý biskup pražský, sv. Vojtěch. Městská práva obdržel Magdeburg (česky Děvín) v roce 1188. (Podle magdeburského práva byly od 13. století udělovány výsady i dalším městům, také u nás např. Litoměřicím nebo Olomouci).
Magdeburg, nově vybudovaný po požáru v roce 1207, patřil k nejdůležitějším městům středního Německa.
V roce 1631 bylo město vypleněno a jeho obnova trvala sto let. Vprvní pol. 18. století bylo přebudováno na mohutnou barokní pevnost. Za napoleonských válek dobyli město Francouzi. V druhé polovině 19. století se město rozvíjelo vprůmyslové centrum.
Na konci druhé světové války bylo zničeno bombardováním, z městského jádra byly z 90% ruiny. Město bylo opět postupně obnovováno v socialistickém duchu a stalo se hlavním centrem těžkého strojírenství a největším říčním přístavem v NDR.
Po sjednocení Německa začala přestavba některých budov v západním stylu. Lidé ztratili své sociální jistoty, přestaly se rodit děti, město začalo vymírat a spousta bytů zůstala prázdných.
Velký rozkvět nastal v prvních letech třetího tisíciletí - Zelená citadela - poslední projekt architekta Hundertwassera, Dómské náměstí, Breiter Weg - obchodní třída. Město získalo ocenění v celoněmecké soutěži Naše město vzkvétá několik let po sobě.
Středověký Magdeburk
Z hlavního nádraží se dostaneme přímo do centra starého města.
Prvním cílem bude náměstí Domplatz, kde se nachází monumentální dóm sv. Mořice a sv. Kateřiny, první goticky koncipovaná katedrála na německém území a jedna znejvětších německých církevních staveb.
Prohlídky s průvodcem jsou denně od 14:00, v neděli a ve svátky ještě v 11:30.
Kousek od dómu na ulici Regierungsstrasse na břehu Labe se nachází klášterní kostel P. Marie Klosterkirche Unser Lieben Frauen. Je to přes 1000 let stará stavba, která si uchovala svoji krásu. Dnes patří Muzeu umění, je zde rozsáhlá knihovna, jejíž jádro pochází ze 17.století, sbírky soch, z nichž některé mají své místo v parku u kláštera. V kostele se konají koncerty.
Otevřeno každý den kromě pondělka.
Na hlavní ulici Otto-von-Guericke-Str. se nachází Kulturně-historické muzeum, v němž právě probíhá velká výstava k 800. výročí položení základního kamene magdeburského dómu Aufbruch in die Gotik.
Pokud bychom byli gotikou přesyceni, můžeme spočinout v Zelené citadele na Dómském náměstí. Je to poslední dílo architekta F. Hudertwassera, které bylo dokončeno vroce 2005.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Pokud bude výlet vícedenní je zde spousta možností ubytování, také v soukromí. Je možné objednat online na www.magdeburg-tourist.de
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbí se nám, jak město úžasně rozkvetlo a jak slaví výročí dómu.
Ostatní informace
Kulturhistorisches Museum - výstava Aufbruch in die Gotik vstupné 7 euro, slevněné 5, odpolední vstupenka v po-pá od 15 hodin 5 euro, rodinné vstupné 16 euro, otevřeno denně 10 - 18 hodin do 6. 12. 2009
Kloster Unser Lieben Frauen (Muzeum umění) - vstupné 4/2 euro, otevřeno út-ne 10 - 17 hodin