Kam a jak jedeme?
Neustále se
pohybujeme v Českém středohoří. Střekov je městský obvod
Ústí nad Labem, leží však na pravém břehu řeky Labe, která tvoří západní hranici Českého středohoří. Tam nás zajímají rovnou dvě věci – starobylý hrad Střekov a novodobá rozhledna – Střekovská vyhlídka.
Za čím jedeme?
Původně to byla samostatná osada, o níž je první písemná zmínka r. 1319. Její založení úzce souvisí s budováním pevného obranného hradu na 100 metrů vysoké skále na břehu řeky Labe.
Pravděpodobně ho založil král Jan Lucemburský k ochraně labské plavby a obchodní cesty do Německa. Hrad měl dvě části propojené mostem nad přírodním příkopem. Tento styl byl v období vzniku hradu zcela neobvyklý. Stejně tak neobvyklé jsou i zdejší bašty, které byly postaveny podle francouzského vzoru a jsou prvním takovým příkladem u nás.
Majitelé se často střídali. Během husitských válek hrad zřejmě vůbec nebyl obléhán. Dokonce v té době poskytl úkryt jeptiškám z teplického kláštera. Na poč. 16. století byl přestavěn v pozdně gotickém slohu, aby vyhovoval tehdejším požadavkům na komfortní bydlení. Bylo přistavěno nové předhradí, ve starém vznikla obytná budova s velkým sálem. Na místě menší věže vyrostl věžovitý palác. Do východní bašty byla vestavěna hradní kaple.
Od r. 1563 až do konce 2. světové války ho vlastnili Lobkovicové. Nesídlili tam, ale udržovali ho obyvatelný. Během třicetileté války byl hrad několikrát dobyt a vypálen, většina budov zůstala bez střechy. Dál hrad už více méně chátral bez další údržby. R. 1660 byl obyvatelný pouze jeden pokoj. V období romantismu se zřícenina stala častým cílem turistů, proto tam zřídili r. 1830 restauraci. V té době zde byli např. Johann Wolfgang Goethe, Richard Wagner i Karel Hynek Mácha.
Hrad v 80. letech 19. století i na počátku 20. století začali Lobkovicové znovu opravovat. Po 2. světové válce o něj však přišli, r. 1992 jim byl vrácen v rámci restitučních zákonů. Hrad zpřístupnili veřejnosti – viz
https://cs.lobkowicz.cz/strekov. V sezoně jsou prohlídky s průvodcem, jinak dostanete hradní povídání a jdete si na prohlídku individuálně. Pořádají se i noční prohlídky. V bývalé kovárně je restaurace.
Prohlídka začíná v rytířském sále, který byl dostavěn kolem r. 1530 a kde se konají různé kulturní a společenské akce. Při prohlídce se dostanete do nejstarší místnosti hradu, která byla postavena v letech 1318 – 1319 a sloužila jako obytná místnost pro stráž. Nad ní je torzo původní obytné místnosti, odkud je nyní nejlepší výhled na Masarykova zdymadla na Labi, která byla postavena v letech 1923 – 1936. Tím došlo k několikametrovému zvednutí hladiny a vytvoření přehradní nádrže o délce 19,8 kilometrů. Hlavním důvodem bylo splavnění Labe v oblasti nebezpečných peřejí, které začínaly nad Vaňovem a končily asi 400 metrů pod hradem. Součástí zdymadla jsou dvě plavební komory, jez a hydroelektrárna.
Místnost s arkýřem (ten byl přistaven později) byla jediná místnost, která byla vytápěná. Zachoval se i zbytek komínového průduchu. Architektonicky nejzajímavější je
kaple ve slohu míšeňské gotiky z doby po r. 1499. Ze stejné doby je i
věžový palác v pozdně gotickém slohu, který je zaklenutý křížovou klenbou. V patře tohoto paláce je nyní expozice z doby romantismu s reprodukcí střeleckého terče. Prohlídka nás zavedla i na 13 metrů vysokou
věž z let 1316 – 1319. Její původní výška není známá. Dříve byla pravděpodobně přístupná po žebříku z hradebního ochozu na úrovni 1. patra. Vchod v přízemí (v bývalé hladomorně) byl proražen před r. 1847. Z věže je hezký pohled na areál hradu i na
Ústí nad Labem.
R. 1936 povýšilo ministerstvo vnitra obec na
město s městským znakem a praporem. To už byli k obci připojeny Kramly a Novosedlice. Na začátku války – dne 1. května 1939 ji nacistická správa proti vůli většiny obyvatel připojila k
Ústí nad Labem. Toto spojení nebylo nikdy zrušeno.
Zhruba 3 km na severovýchod na kopci Sedlo nebo také Malé Sedlo (284 m) je volně přístupná rozhledna Střekovská vyhlídka. Byla postavena na podzim r. 2009 na místě bývalé letecké pozorovatelny, ale první plány na stavbu jsou z r. 2003, kdy obec zahájila revitalizaci tohoto vrchu. Byl zbaven náletových dřevin a byla upravena přístupová cesta. Z ulice Českých bratří, kde se nechá zaparkovat, je to nahoru po kamenité cestě sotva 0,5 km. A to se nechá těsně pod vrcholem odpočinout u altánku, kde je i řada laviček. Již tady se otevírají pěkné výhledy jihozápadním směrem. Slavnostní otevření bylo v sobotu 15. května 2010. Celková výše této kamenné rozhledny s dřevěným schodištěm je 8,2 metrů. Po vystoupání 47 pohodlných schodů na vyhlídkovou plošinu ve výši 7,1 metru se otevřou výhledy na Krušné hory, Labské vrchy, Střížovický vrch, Mariánskou skálu, na ústeckou Větruši a mnoho dalších vrchů.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jaké jsou možnosti občerstvení v obci, to nevím. Restaurace jsou v blízkosti hradu, možnost občerstvení je i přímo na hradě – samozřejmě, pokud je otevřený. U rozhledny žádná možnost občerstvení není. Pokud chcete větší výběr restaurací, zajeďte si do
Ústí nad Labem, kde je dokonce i pivovar Na Rychtě.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhledna i hrad se mi skutečně líbily. Nedá se však porovnat, co z toho víc. Určitě oboje stojí za návštěvu.
Ostatní informace
Hned u hradu je velké parkoviště. Zaparkovat se nechá i kousek pod rozhlednou – v ulici Českých bratří. Nahoru se pak jde cca 0,5 km po vydlážděné značené cestě. Z hradu k rozhledně se nechá jít také pěšky. Na Novosedlické náměstí vede červená značka, dále se jde po zelené, celkem cca 2,6 km.
Od hradu se nechá vyrazit i po cca 8 km dlouhé jednosměrné naučné stezce Pod Vysokým Ostrým. Stezka vede pod kopcem Vysoký Ostrý (587 m), kam se nechá odbočit, a pokračuje do Brné. Na trase je několik vyhlídek a 16 informačních panelů s přírodovědnými a vlastivědnými zajímavostmi okolí. V Brné je možno se osvěžit v termálním bazénu s toboganem a minigolfem. Zpátky se nechá popojet autobusem MHD, který staví u řeky. Na parkoviště se musí už pěšky.
Podle Labe vede dálková Labská cyklotrasa, která vede od pramene řeky až do Cuxhavenu, kde ústí do Severního moře.
Poslední aktualizace: 29.10.2019
Střekov - hrad Střekov a Střekovská vyhlídka na mapě
Kvalita příspěvku:
2
turisté zde byli a hodnotili
5,00
Diskuse a komentáře k Střekov - hrad Střekov a Střekovská vyhlídka
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!