Tak chutná svět v lázních Karlova Studánka aneb KONCEPT PARTNERSTVÍ
Tipy na výlet • Za gastronomií • Gastronomie
Karlova Studánka jsou moderní a ojedinělé přebudované lázně uprostřed krásné jesenické přírody. První zmínky o léčivých pramenech jsou z počátku 18. století. Lázně založil nejmladší syn Marie Terezie Maxmilián II. - František v r. 1780. Pod lékařským dohledem je lázeňská léčba řízena od roku 1785.Dnešní název Karlova Studánka lázně získaly v roce 1803 po nejslavnějším habsburském vojevůdci Karlovi, který jako první evropský válečník porazil Napoleona u Aspern v roce 1809. Tradice i klimatická měření o Karlově Studánce dokládají, že je zde nejčistší vzduch ve střední Evropě. Jak by ne, když leží v panenské přírodě na východní straně nejvyšší Hory Jeseníků Pra-dědu, v údolí horské říčky Bílé Opavy.
Tolik krátký výňatek z prezentace. Vnímavý návštěvník tohoto krásného místa - ostrůvku v moři okolních lesů a hor – možná nebude znát historii, ale současnost mu ji jistě připomene. Odmyslíme-li si automobily (kterých tu ostatně příliš nezaznamenáte), dostanete se do pohádkového světa krásných dřevěných staveb a zurčícího potůčku, protékajícího malebným údolím ohraničeným vysokou hradbou stromů. Ne nadarmo se zde neříká „Karlova“, ale Křišťálová studánka, kde vůkol... Ale dost snění, účel naší návštěvy byl poněkud prozaičtější. V hlavní lázeňské budově Libuše jsme sledovali uplatnění konceptu „Jak chutná svět“, kterou zdejší kuchyni přijela představit partnerská společnost Vitana Fodd Service, v čele s šéfkuchařem Karlem Rutem. Tématem pro dnešní den byla švýcarská kuchyně. Jak příznačné, kolikrát jen jsem si na tuto krásnou zemi vzpomněl, když jsem se ranní mlhou probíjel přes Červenohorské sedlo.
Nejdříve se ale podívejme na chod zdejší kuchyně. Ochotně se mě ujala paní Olga Gryczová, manažer-ka stravovacího provozu Státních léčebných lázní Karlova Studánka, s. p.
„Naše kuchyně je největším stravovacím zařízením v okrese,“ říká paní Gryczová na začátek a pokračuje: „Tady, v Karlově Studánce, jsme jediná kuchyně, kde se stravují jak lázeňští hosté, tak i rekreanti ubytovaní v našich zařízeních i v okolních penzionech. Lázeňští hosté si objednávají jídlo dva a rekreanti jeden den dopředu, a mohou si vybírat ze 7 druhů včetně diet-ní stravy. Dobré jídlo je součástí komplexní lázeňské léčby a je připravováno v čtyřtýdenních etapách, což je ostatně délka lázeňského pobytu.“
V kuchyni právě probíhá příprava oběda, a tak se převlékám do bílého a za doprovodu mé milé hostitelky nakukujeme kuchařům pod pokličku