Loading...

Terst

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Pro zdatnější Celodenní výlet Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Výlet do Terstu se dá zajistit u CK, či jako poznávací zájezd při dovolené v blízkosti.

Za čím jedeme?

Terst (italsky Trieste; chorvatsky a slovinsky Trst; furlansky a německy Triest; maďarsky Trieszt; latinsky Tergeste) je přístavní město u Jaderského moře v Itálii, přímo na hranici se Slovinskem. Je hlavním městem autonomní oblasti Friuli-Venezia Giulia a provincie Trieste. Terst býval nejdůležitějším přístavem Rakouska-Uherska, což mu vtisklo středoevropský a zároveň mnohonárodnostní ráz, kdy zde vedle převládajících Italů žily komunity většiny národů a náboženství monarchie.

Místo bylo osídleno již v neolitu, v 1. tisíciletí př. n. l. zde žili Venetové a Ilyrové. Římská kolonizace zde proběhla v 1. století př. n. l., Tergeste připomíná již Strabón v době Augustově.

Foto: Tanathos

Po pádu Říma bylo město v rukou Byzance, následně jej roku 788 získali Frankové, později o něj usilovala Benátská republika. Od 6. století zde sídlilo biskupství; nejznámějším biskupem byl v 15. století humanista Aeneas Silvius Piccolomini, pozdější papež Pius II.

Terst s přilehlým vnitrozemím se stal součástí Habsburské monarchie v r. 1382, v jejímž rámci zachoval svoji autonomii až do 18. století. Rozvoj města se urychlil poté, co císař Karel VI. v r. 1719 prohlásil Terst svobodným přístavem, a jeho význam vzrostl tím, že se v r. 1730 stal centrem správy Přímoří. V r. 1775 se Terst stal součástí dědičných zemí a krátce nato byl spojen s oblastí Goricí a Gradišky.

V důsledku napoleonských válek Habsburská monarchie o celé Přímoří přišla nejdříve ve prospěch napoleonského italského království a následně se Terst stal v r. 1809 součástí Ilyrských provincií, které byly přímo spravovány Francií. Porážkou Napoleona Rakousko v r. 1813znovu získalo tuto oblast a tři roky poté ji přeměnilo na Ilyrské království. Po r. 1825 byl Terst se svým bezprostředním okolím odloučen od místní správy a podřízen přímo koruně. V r. 1849 bylo Ilyrské království zrušeno a Terst se stal sídlem místodržícího pro celou korunní zemi Přímoří. Ta se skládala se z markrabství Istrie (včetně ostrovů Kvarnerského zálivu), okněžněného hrabství Gorice a Gradiška a od nich odděleného Terstu. Po obnově ústavního života v monarchii v roce 1861 byl Terst opět samostatnou korunní zemí v rámci Rakouského císařství (v souvislosti s rakousko-uherským vyrovnáním se pak stal součástí západní poloviny říše, Předlitavsko). Získal samosprávu a byl zde i Terstský zemský sněm, v jehož čele stál zemský hejtman. Státní správa ovšem byla nadále organizována pro celé území Rakouského přímoří (společný místodržící).

Z hlediska hospodářského byl Terst největším a nejvýznamnějším přístavem Rakousko-Uherska Zatímco koncem 19. století byl jedním z největších měst monarchie, dnes má méně obyvatel než před 100 lety. Po druhé světové válce, kdy Terst okupovala Třetí Říše, byl nárokován Jugoslávií, na rozdíl od Istrie však zůstal italský – v rámci Svobodného území Terst se totiž nacházel v zóně A, která po zániku tohoto státního útvaru v roce 1954 připadla Itálii.

Kultura

Kolem roku 1900 byl Terst jedním z literárních center Evropy. Svá díla tu psal James Joyce, Italo Svevo, Umberto Saba, Rainer Maria Rilke a další. Pochází odtud také několik spisovatelů slovinského jazyka, například Boris Pahor. Město má hned tři literární muzea: joyceovské, svevovské, třetí je věnováno Petrarcovi a Piccolominimu.

radnice
radnice  •  Foto: Tanathos

Terst byl městem mnoha jazyků, kultur a náboženství – vedle Italů zde žila početná komunita Němců, Slovinců, Srbů a Židů. Slovinská menšina existuje dodnes, nově přicházejí imigranti např. z Albánie.

Od 19. století působily ve městě obchodní školy, univerzita byla založena teprve roku 1924.

 

Pamětihodnosti

Středem města je náměstí Piazza Unità d'Italia (náměstí Jednoty Itálie), kde stojí množství paláců především z 19. století, včetně Radnice (Palazzo del Municipio).

Mezi nejvýznamnější památky Terstu patří zámek Miramare, který si nechal v letech 1856–1860 zbudovat Maxmilián I. Mexický; nachází se na pobřeží na severním okraji města.

Ve středu města se nalézá hrad San Giusto, v současnosti s expozicí historických zbraní a římským lapidáriem. Z hradeb se nabízí kruhový výhled na město a okolí.

Foto: Tanathos

Ze starověku se dochovaly zbytky římského divadla a baziliky, ze starších kostelů především katedrála San Giusto, umístěná poblíž hradu. Je zde také srbský pravoslavný chrám, luteránský kostel a synagoga. Budova divadla Teatro Verdi byla postavena roku 1798 v neoklasicistním stylu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Terst

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na každém rohu vás vítá kavárna, příležitostí k jídlu je spousta.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherné měso, bohužel s velkým převýšením.

Ostatní informace

vstupy do historických budov jsou zdarma.

Poslední aktualizace: 8.4.2018
Terst na mapě
Autor: Tanathos
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Terst

Terst / Trieste
Terst / Trieste
Přístav
Terst je italské přístavní město ležící na břehu Jaderského moře. Leží v…
0.8km
více »
Zámek Miramare u Terstu.
Zámek Miramare u Terstu.
Zámek
Zámek nechal postavit arcivévoda Maxmilián I. Habsburský pro svoji ženu…
7.9km
více »
Ankaran
Ankaran
Pláž
Ankaran je malé městečko, které leží na počátku Slovinského pobřeží asi 8…
8.6km
více »
hřebčín Lipica
hřebčín Lipica
Hřebčín
Hřebčín Lipica se nachází ve stejnojmenné obci nedaleko Sežany v Krasové…
9.1km
více »
Koper - Trg Brolo
Koper - Trg Brolo
Náměstí
Náměstí Trg Brolo najdeme kousek od hlavního náměstí Titov trg. Má tvar…
9.5km
více »
Na kole už po Istrii, 3. den
Na kole už po Istrii, 3. den
Cestopisy
Pondělí, 18.8. Krásně jsme se vyspali, vstali brzy, abychom po sedmé…
9.6km
více »
Koper - Palác Loggia
Koper - Palác Loggia
Měšťanský dům
Palác Loggia najdeme na náměstí Titov trg naproti Pretoriánskému paláci …
9.9km
více »
Koper - Pretoriánský palác
Koper - Pretoriánský palác
Měšťanský dům
Pretoriánský palác (Pretorska palača) na náměstí Titov trg patří k…
11.3km
více »
Koper (Capodistria)
Koper (Capodistria)
Město
Všude na Istrii, ve Slovinsku a Chorvatsku, jsou názvy měst i jiné nápisy…
11.7km
více »
Koper - největší přístav Slovinska
Koper - největší přístav Slovinska
Město
Koper (italsky Capodistria) je město ve Slovinsku, na pobřeží Jaderského moře. Má skoro 24 tis obyvatel. Koper je nejdůležitějším přístavem země. D…
11.9km
více »
zavřít reklamu