Kam a jak jedeme?
Do Trutnova, věnného města českých královen, jsme jezdívali na Open Air festival. V té době jsme si celé centrum několikrát prošli, bohužel jsem fotky dnes už nenašla, což mne moc mrzí. Mám jen fotky památníku. Letos jsme
na Trutnovsku navštívili několik rozhleden, ale ve městě jsme se už nezastavili.
Za čím jedeme?
Město leží na řece Úpě v severovýchodních Čechách v podhůří
Krkonoš. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou.
Nejstarší je severní část města, dnešní Horní Staré Město, kde rod Švábeniců okolo r. 1250 založil osadu Úpa. Kvůli neustálým povodním se osada přesunula do míst dnešního Trutnova.
První písemná zmínka o obci je z r. 1260. Již v té době měla právo tržní, právo vykonávat nižší soudnictví a právo vařit pivo. Již r. 1301 celou oblast kupuje král Václav II.. Občas je oblast zastavena různým knížatům, občas je pod přímou správou krále. R. 1399 král Václav IV. zapisuje trutnovský kraj s městy Trutnovem i Dvorem Králové své manželce Žofii. Toho roku se Trutnov zařadil mezi královská věnná města, kterými do té doby byly Hradec Králové, Chrudim, Vysoké Mýto, Polička, Jaroměř a Mělník. Přesto i později byl dáván Trutnov často do zástavy.
Město se průběžně rozvíjí. Ve 14. století byly vybudovány kamenné hradby se třemi branami. R. 1505 zde byla vybudována jedna z nejstarších papíren u nás. Město mělo radnici i vlastní vodovod a vydlážděné náměstí. Po r. 1591 se město stává královským městem. R. 1599 si rada a město Trutnov kupuje toto panství i důležitá práva. Tím skončila historie věnného města českých královen, která trvala přesně 200 let.
Až do poloviny 18. století byla většina domů v Trutnově dřevěných, takže zde byly časté požáry. V noci z 29. na 30. července 1897 město zasáhla ničivá povodeň.
Centrem města je Krakonošovo náměstí, na kterém je socha císaře Josefa II. z r. 1886 a sloup Nejsvětější Trojice z r. 1704. Mezi nimi je kamenná kašna z r. 1892 s více než dvoumetrovou sochou Krakonoše. Od r. 2001 je zde bronzová plastika. V severní části náměstí je stará radnice, kde se nachází i infocentrum. Původní renesanční stavba byla postavena na konci 16. století. Po požáru r. 1861 byla přestavěna v novogotickém stylu. Na věži radnice je vždy od května do září umístěna plastika draka, který je jedním ze symbolů města. Podle pověsti zde pán z Trautenbergu (podle jiné rytíř Trut) při zakládání města svedl vítězný souboj se zde sídlícím drakem. Na paměť této mýtické události se zde vždy v květnu konají Slavnosti draka.
Nedaleko od náměstí severovýchodním směrem je barokní kostel Narození Panny Marie s klasicistními a rokokovými prvky a s 63 metrů vysokou věží. Byl postaven v letech 1756 – 1782. Vedle kostela je barokní sousoší Svaté Rodiny z doby kolem roku 1730.
V těsném sousedství v budově bývalého hradu je Muzeum Podkrkonoší. V jeho sklepení je restaurace.
Na druhou stranu od náměstí je pivovar Krakonoš. Pivo se v Trutnově dřív vařilo v měšťanských domech, kterých bylo až 149. Ve 2. polovině 16. století se výroba piva centralizovala ve dvou společných pivovarech – v nynější Školní ulici byl Horní pivovar a přibližně v místech nynějšího pivovaru byl Dolní pivovar. R. 1582 se všichni spojili a začali vařit pivo v jednom společném pivovaru. Když r. 1583 vznikl ve sladovně požár, zničil nejen 200 domů ve městě, ale i oba pivovary. Byl proto postaven jeden nový pivovar na místě nynějšího pivovaru v Barvířské ulici. Pivo se zde prakticky vaří stále. R. 1923 se zde prvně uvařilo 14° pivo. V areálu je i podniková prodejna, která je otevřena od pondělí do pátku od 10,30 do 17 hodin, v sobotu od 9 do 11 hodin. V neděli je zavřeno. Další zajímavostí je, že r. 1974 zde pracoval náš pozdější prezident Václav Havel. Zdejší práce ho inspirovala k sepsání divadelní hry Audience, jejíž děj se v trutnovském pivovaru odehrává.
Přibližně v místech mezi pivovarem a kostelem Narození Panny Marie se zachovaly zbytky městských hradeb.
Na jih od centra města je městský park, který se rozkládá na dvou kopcích – Šibenik (506 m) a Janský vrch (512 m), které jsou od sebe odděleny silnicí. Jsou však propojeny i s centrem města naučnou stezkou Den bitvy u Trutnova 27. 6. 1866. Dne 26. 6. 1866 stálo proti sobě 215 tisíc rakouských a 221 tisíc pruských vojáků. Podle počtu vojáků to byla 2. největší bitva 19. století. Nejtěžší bitvy se udály právě v těchto místech. Na naučné stezce se pak dozvíte víc o těchto bojích i o vítězství rakouské armády. Úvodní panel je na Krakonošově náměstí, vede přes kopec Šibenik a končí u vojenského hřbitova na Janském vrchu. Je dlouhá přibližně 3 km, je na ní 8 zastavení, dokonce však 12 informačních tabulí s texty i dobovými fotografiemi. Je značena směrovými značkami s vojenskou symbolikou - zkříženými šavlemi s letopočtem 1866. Překonává terénní vlny, ale je doplněna řadou laviček, kde si každý může odpočinout.
Vrch Šibenik má svůj název odvozen od šibenic, které se zde až do r. 1787 stavěly. Největší zajímavostí na tomto vrchu je naprosto netypická rozhledna - Památník generála Gablenze. Byl to právě maršál Ludwig Freiherr von Gablenz, který vedl vítězné rakouské vojsko v bitvě dne 27. 6. 1866. Na jeho počest zde byl již dva roky po bitvě slavnostně odhalen tento 17 m vysoký litinový památník, kde jsou uvedena jména všech vojenských jednotek i padlých důstojníků. Roku 1899 památník dostal ozdobný železný plot. Protože si maršál von Gablenz přál zde být pochován se svými vojáky, byly sem jeho ostatky r. 1905 převezeny (zemřel r. 1874 v Curychu) a uloženy v kryptě památníku, který má tvar obelisku. Uvnitř je 62 točitých úzkých schodů, které se ještě zužují a které umožňují vystoupat až do horní části a otvorem na konci obelisku se rozhlédnout severním směrem na bývalé bojiště, město i jeho okolí a na Krkonoše. Dovnitř se současně vejde 1 - 2 lidé. Pod schody je skleněná deska, aby byla vidět v kryptě rakev s jeho ostatky. U památníku je také umístěn původní náhrobní kámen z curyšského hřbitova. Památník je zdarma zpřístupněn během měsíců červenec a srpen denně mimo pondělí a v měsících květen, červen a září pouze o víkendech, vždy od 13 do 18 hodin. Pravděpodobně ve stejné době je otevřen i kiosek u památníku.
Na Janském vrchu je barokní kaple sv. Jana Křtitele, také označována jako Janská kaple. Byla postavena r. 1712, nedaleko žil poustevník, který se staral o kapli i o zázračný pramen v její blízkosti. Pustevna i kaple r. 1745 vyhořely. K její obnově došlo až r. 1811. Ve zdech kaple jsou stále vidět díry po zásahu střel z bitvy r. 1866. Do okolí kaple byly v letech 1879 – 1880 přeneseny hroby a pomníky padlých za války r. 1866. Tento vojenský hřbitov je tam stále. V kapli je malé vojenské muzeum.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Naší oblíbenou restaurací je malá restaurace Na Pražské v Pražské ulici č. 391, kde je přes léto i malá venkovní terasa. Nabídka jídel není velká, ale je dostačující a za rozumnou cenu. Zde je v nabídce Staropramen 10 a Krakonoš 12, který je překvapivě výrazně levnější. Pokud máme víc času nebo chceme něco speciálnějšího, ať už k pití nebo k jídlu, zajdeme do pivovarské restaurace Krakonoš, kde je v létě velké venkovní posezení. Je jen kousek vpravo od pivovaru.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Trutnov je zajímavé město s moc hezkým náměstím, které ze všech stran lemují domy s krásným podloubím. Asi před dvěma lety, tuším r. 2016 se na náměstí dávala nová dlažba a probíhala celková rekonstrukce, takže bude určitě ještě hezčí. O to víc mne mrzí, že se mi fotky někde ztratily. Skutečně zajímavá je i rozhledna, která byla dlouho zavřená. Až před pár lety vysekali průseky, udělali rekonstrukci a znovu ji zpřístupnili veřejnosti.
Ostatní informace
Trutnov má i zajímavé okolí. Kromě zmíněné naučné stezky Den bitvy u Trutnova 27. 6. 1866 vede z Trutnova na sever zhruba 10 km dlouhá
naučná stezka Nové Dvory – Babí, která vede
k rozhledně Eliška a k pevnosti Stachelberg. Zhruba 9 km dlouhá
naučná stezka Opevněné Trutnovsko pak spojuje tuto pevnost s pěchotním srubem T-S 63, který je u silnice z Poříčí do Zlaté Olešnice. Naučná stezka vede linií prvorepublikového opevnění.
Z města vede
cyklostezka také k
rozhledně Eliška a dál až do
Krkonoš k Pomezním boudám na hranici s Polskem (celkem cca 30 km). Přes město vede modrá i červená turistická trasa. Po modré jihozápadním směrem se dostanete např. do kempu a na
koupaliště v Dolcích (4,5 km) nebo přes docela zajímavou
zříceninu Břecštejn k Havlovu Hrádečku (9 km), kde je další 10 km dlouhá
naučná stezka Okolo Pekelského vrchu.
Jen je nutno počítat s tím, že jsme v kraji pod horami a že tomu odpovídá i počasí. Zvlášť v noci je docela zima.
Poslední aktualizace: 1.2.2024
Trutnov, naučné stezky a rozhledna Památník generála Gablenze na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Trutnov, naučné stezky a rozhledna Památník generála Gablenze
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!