Tunisko Cap Bon
Kam a jak jedeme?
Vyjíždíme ze Sousse přes Hammamet na severovýchod Tuniska na poloostrov Cap Bon. Zde vše vypadá jinak než na jihu, krajina je rozmanitá, kopce, ale hlavně pole, na kterých se pěstuje zelenina, vinná réva, jsou tady citrusové plantáže. Protože tato oblast je proslavená keramikou, zastavujeme v hlavním městě regionu Cap Bon, městě Nabeul a vcházíme do keramické dílny. Nad vchodem visí ruka Fatimy, která dle muslimské víry chrání od nemocí a zla. Na chvíli zastavujeme na tradičním tuniském trhu. Ženy, aby si mohly vybírat zboží, si drží šátky mezi zuby, aby jim nespadly s hlavy.
Za čím jedeme?
V rybářském městečku Kelibia si prohlížíme byzantskou pevnost. Kelibia byla původně berberská osada, ale svou strategickou polohou na břehu moře získávala na významu. Během 3. punské války bylo město zničeno, ale znovu obnoveno. Z pevnosti je krásný výhled na město.
Kerkouane, archeologické naleziště, je staré punské město s uspořádáním domů, ulic, zahrad, svatyní. Nachází se rovněž na břehu moře, ruinyze 4.a 3. stol.př.n.l. R.1952 znovu objeveno francouzským archeologem a r.1985 bylo zapsáno do světového dědicktví památek UNESCO. Typický je zde symbol bohyně Tanit, dle fénické mytologie bohyně nebes a plodnosti (trojúhelník-roucho, kruh-hlava, horizontální linie-ramena). V muzeu k vidění mnoho předmětů dávné civilizace.
Korbous je lázeňské městečko s horkým minerálním pramenem, vytékajícím ze skály a padajícím do moře (teplota více než 50 st.). Léčebné účinky-revmatismus, artritida a bahno-kožní choroby.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Obědvali jsme v hezké restauraci na pláži. Výborná rybí polevka, kterou jsem si dokonce přidala, vůbec nebyla cítit rybinou. Ochutnala jsem tam muškátové víno, které je vysoce ceněno.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jelikož se v této oblasti pěstuje vinná réva, nemohli jsme si nechat ujít ochutnávku zdejších vín.
Ostatní informace
Jela jsem s cestovkou, oběd, vstupy vše v ceně