údolí Bílé Opavy
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Jedeme za poznáním malebné přírody Jeseníků.
Auto jsme zaparkovali v obci Karlova Studánka a směr nám ukazuje modrá a žlutá turistická značka. Dále si můžeme vybrat, jestli půjdeme po jednodušší modré značce, která nás zavede k chatě Barborce, nebo po složitější žluté, která nás vede kolem vodopádů, překonáváme kaňon několika lávkami a po žebřících. Končí pod Ovčárnou.
My jsme si vybrali žlutou značku :)
Za čím jedeme?
Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy - nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků. Kromě několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa vám naučná stezka Bílá Opava na sedmi informačních tabulích nabízí i základní informace o přírodě této jedinečné rezervace.
Trasa je 6km dlouhá.
Všude okolo se rozprostírá smrkový prales, bohatý na mechy, lišejníky, byliny a dřeviny. Trasa je místy velmi náročná. V obtížných místech jsou instalovány řetězy pro přidržování. Jsme však odměněni pohledem na nádherné vodopády, četné kaskády, peřeje a skalní útvary.
Největší vodopád Bílé Opavy je téměř 8 m vysoký.
Na podzim roku 2004 údolí navštívila silná vichřice a poničila 3ha lesu. Lesu zdánlivý nepořádek prospívá. Ponecháním suchých na zemi ležících stromů se v lese nabízí nový domov spoustě dřevin a živočichů.
Tabule naučné stezky informují o zdejších pozoruhodnostech.
Zachovalé přírodní hodnoty Rezervace Bílá Opava jsou přísně chráněny a zpřístupněny jen touto naučnou stezkou. Dřevěné mosty, lávky a schodiště umožňuje průchod údolím tak, aby břehy bystřiny, okolí vodopádů a celá příroda rezervace byla co nejméně poškozena.
Je zde na ploše téměř 280 ha vyhlášena Národní přírodní rezervace Praděd.
Údolí Bílé Opavy tak patří k nejnavštěvovanějším místům v CHKO Jeseníky, a to jak pro svou mimořádnou krajinářskou hodnotu tak i skutečnosti, že leží v blízkosti známých lázní Karlova Studánka.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Dali jsme si oběd na Ovčárně a svačinu, kterou jsme měli v batohu.
V blízkosti je hotel Praděd, nebo hotel Džbán v lázních Karlova Studánka. My jsme přespali na chatě.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Vodopády jsou úžasné, krajina nádherná.
Občas uklouzla nožka, ale člověk musí být opatrný.
Ostatní informace
Dostupnost naučné stezky je z Karlovy Studánky.
Vstup na stezku je na vlastní nebezpečí a zejména trasa žlutá vyžaduje dobrou tělesnou kondici.