Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Do přírody
Naši dovolenou jsme zaměřili na prohlídku rozhleden a ochutnávku piv z minipivovarů. Pohybujeme se na západ od nádrže Nové Mlýny, kde je rozhleden hodně, ani nezvládneme všechny navštívit. V této oblasti jsme však už navštívili rozhlednu v Hustopečích, Zaječí, Přítlukách a ještě bychom chtěli zvládnout alespoň tuto. Koncem září se však brzy stmívá a tak záleží na tom, kam se autem dostaneme, zda ještě něco uvidíme. Ale vzhledem k tomu, že jezdíme na rozhledny i za mlhy a deště, tak je nám to skoro jedno. Zajímají nás nejen výhledy, ale i samotná stavba rozhledny.
Velké Pavlovice jsou vinařská obec necelých 20 km severně od Břeclavi. Osídlení oblasti sahá až do neolitu, první písemná zmínka je z r. 1252. Až r. 1891 byly povýšeny na městys, městem jsou od r. 1967.
Přesto nebo možná právě proto je ve městě řada památek. Jako jedno z mála měst má na náměstí barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie s novorenesančním hřbitovem. Dříve zde stával gotický kostel sv. Kateřiny, který byl r. 1623 - na počátku třicetileté války zcela zničen. Na stejném místě byl v letech 1670 – 80 postaven tento barokní, původně bez věže. Nechal ho postavit tehdejší majitel velkopavlovického a hodonínského panství hrabě Bedřich z Oppersdorfu. Proto je nad vchodem jejich reliéf. Dnešní 35 m vysoká věž byla postavena až v roce 1883. Pět původních zvonů bylo zabaveno během 1. světové války. Dnes jsou ve věži čtyři zvony z roku 1948. Ve hřbitovní zdi jsou tři kaple ze 16. stol. U kostela jsou sochy Piety z r. 1768, sv. Jana Nepomuckého z r. 1786 a. socha sv. Floriána z r. 1899.
V jižní části současného města byla pravděpodobně ve 14. století vybudována tvrz. Podle jiných pramenů existuje domněnka, že zde byla postavena renesanční tvrz až v 17. století. První písemná zmínka o tvrzi je z r. 1631. Když r. 1762 získali Velké Pavlovice Habsburkové, přestavěli ji na menší barokní zámek, který byl využíván pro správu dvora. Za zámkem byl rozsáhlý park s několika rybníky a altánkem. Z té doby se zachoval pouze jeden rybník, který je nedaleko nádraží.
V zámku po válce sídlily Státní lesy, po jejich privatizaci r. 1993 zde kanceláře měla firma Moravská Agra a.s. Velké Pavlovice. Bylo zde i několik bytů. Ve zrekonstruovaných sklepních prostorách se pořádaly společenské akce, v přízemí byly prodejny. Ostatní části zámku se neudržovaly a chátraly.
Po celkové rekonstrukci zde 31. srpna 2012 bylo v objektu otevřeno ekocentrum Trkmanka se vzdělávací zahradou. Je zde možnost ekologického vzdělávání pro širokou veřejnost. Koná se zde také řada kulturních a společenských akcí.
Nedaleko zámku je bývalá barokní pětipatrová kontribuční sýpka z let 1770-1780. Vešlo se do ní 12 až 14 tisíc měřic obilí (asi 250 vagónů). Zde se shromažďovaly zásoby obilí, které se vybíraly od všech poddaných a které byly rezervou pro léta neúrody. V přízemí byla lisovna. Po rekonstrukci v letech 2009-2010 do ní bylo umístěno Centrum moravských tradic.
Ve Velkých Pavlovicích je i soubor barokních vinných sklípků a lisoven, které patří mezi technické a lidové památky. Mezi ně patří např. v ulici V Údolí 154 habánský vinný sklep z r. 1808, kde má své sídlo rodinná firma Vinařství Lacinovi. Stavení je patrové, nad klenutým vchodem je plochý kříž s latinským nápisem. V přízemí je valená klenba s křížovými lunetami. Tam se nachází lisovna s vinným dřevěným lisem. V patře je sýpka, v podzemí vinný sklep. Zadní sklepní prostory využívali Habáni v 1. polovině 16. století. Byly náhodně objeveny až na počátku 19. století. Sklep byl r. 2011 kompletně a citlivě zrekonstruován. O tom svědčí i 3. místo v soutěži O nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje 2011.
Další památkou je v ulici Ořechová 115 lisovna z r. 1817 ve Vinném sklepu u Bendů. Na patrové stavbě na desce s reliéfem vinného hroznu je nápis Philipp Benda gebaut Anno 1817. Přízemí stavby i sýpka mají trámový stropem s roštem.
My jsme navštívili pouze rozhlednu Slunečná (225 m n. m.), která je mezi vinicemi na kopečku na východní straně města. Dřevěná rozhledna byla postavena během dvou měsíců. Slavnostní otevření bylo 8. 5 .2009. Je 18,5 m vysoká a je zajímavě řešená. Z dálky vypadá jak zapíchnuté dlouhé klacky, které padají směrem k Velkým Pavlovicím. Uvnitř je točité ocelové schodiště se 75 schody, Které vede na vyhlídkovou plošinu ve výši 15 m. Ta je vysunuta směrem k obci. Díky kruhovému výhledu jsou vidět vinařské obce Němčičky, Bořetice, Kobylí a Vrbice, Velké Bílovice, Hodonín, Břeclav, Brno, Mušovská jezera s Pálavou, část Lednicko - valtického areálu, slovenská Senica. Za příznivých podmínek je vidět Vídeň i vrcholky Alp.
Rozhledna je součástí turistického areálu, kde jsou dvě stavby, které připomínají jihomoravské vinné sklípky. V té menší je sociální zařízení, ve druhé je drobné občerstvení, prodejna suvenýrů, razítkovací místo a samozřejmě plně vybavený vinný sklípek. Součástí areálu je i parkoviště. Z nedostatku času jsme toho využili a k rozhledně dojeli autem. Odbočka nahoru vede ze silnice spojující vinařské obce Velké Pavlovice a Bořetice.
V areálu pod rozhlednou je možnost občerstvení. Je otevřeno však pouze v sezóně a pak snad o víkendu. My tam byli v pondělí koncem září a také bylo otevřeno. Možná proto, že bylo období burčáku a ten tam také nabízeli. Ale spoléhat na to asi zcela nejde.
My jsme se na večeři zastavili v minipivovaře v Moravském Žižkově. Tam blízko u rybníka jsme i přespali.
Rozhledna má zajímavý tvar. Pod rozhlednou je možnost příjemného posezení. Moc se nám to líbilo. Je i daleko vidět. Nám se sice už stmívalo, ale i tak jsme se výhledy užili.
Na rozhlednu se nechá jít samozřejmě i pěšky. Nejkratší je to z města po zelené, pak kousek do kopečka po žluté, po té se pak nechá do města vrátit. Tento okruh je dlouhý 3 km
U rozhledny končí naučná stezka Zastavená v kraji vína a meruněk. Je dlouhá 10,5 km, je na ní 10 zastavení s krásnými vyhlídkami do kraje.
Na rozhlednu se dostanete i po cykloturistické stezce André, Modrohorská. Ta vás téměř dovede i k 3 metry vysoké dřevěné rozhledně – vyhlídka U obrázku, která byla vybudována r. 2007. Rozhledny jsou od sebe cca 5 km vzdálené.
Po zelené na druhou stranu se po 5 km dostanete na další dřevěnou 12 metrů vysokou rozhlednu Kraví hora U Bořetic. Tu jsme bohužel už nezvládli. Na druhý den jsme už měli zcela jiný program.