Věžový vodojem na Novém Hradci Králové
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Možnost vystoupat na Ochoz věžového vodojemu na Novém Hradci Králové se veřejnosti nenaskytne každý den. Proto jsme uvítali vstřícnost Královéhradecké provozní, která v rámci Dne vody vodojem zpřístupnila.
Dopoledne jsme se vypravili na Kopec svatého Jana, kde se vodojem nachází. Pro velký zájem o prohlídku této vodohospodářské stavby jsme museli chvíli počkat, až nás přijde řada. Organizátoři pouštěli na Ochoz vodojemu z bezpečnostních důvodů pouze omezený počet zájemců. Ale čas strávený čekáním nebyl vůbec ztracený. Průvodci nám zatím sdělili mnoho informací o vlastní stavbě věžového vodojemu a sousedních zásobnících vody, o zásobování krajského města a okolí vodou, o přísných hygienických předpisech a dalším. O pár informací se podělím.
Za čím jedeme?
Věžový vodojem postavili v letech 1936 – 1937 stavitelé bratři Václav a František Capouškovi. Výška stavby od paty po horní zasklenou část je 38,5 m. Vnější průměr nádrže měří 11 m, tentýž průměr spodního tubusu 7,4 m. Na Ochoz vede 138 schodů. Úplně nahoru, kam vás nepustí, dalších 82 schody. V součtu tedy 220 schodů.
Do věžového vodojemu o objemu 320 m3 se čerpá voda ze sousedních podzemních zásobníků majících celkovou kapacitu 48.500 m3. Ty nebývají zcela naplněné, obvykle zadržují okolo 20.000 m3 vody. Jen pro názornost, je to množství, které vystačí Hradci Králové a blízkému okolí na jeden a půl dne.
Do věžového vodojemu byla původně voda čerpána z nedaleké úpravny ve Staré Třebši, ze studní u slepých ramen Labe. Od prvopočátku vodojem zásoboval Nový Hradec Králové, tehdy ještě samostatnou obec. Je tomu tak i dnes, pouze obec je již součástí krajského města. Také spotřeba vody je vyšší. Dnes by uvedených 320 m3 vody bez průběžného dočerpávání vystačilo novohradeckým pouze 15 hodin.
Dalo by se dlouze psát o historii zásobování města vodou, ale to by se již netýkalo popisovaného věžového vodojemu. S hlavou plnou informací jsme stoupali po točitém schodišti vodojemu kolem tří potrubí. Jedním se voda čerpá, druhým stéká a třetí potrubí je odpadní. Přibližně na 130. schodu dejte pozor na sníženou podchodnou výšku, ať nebrknete hlavou o schod nad vámi (minul jsem ho jen o fous).
Na Ochozu se většina návštěvníků změnila ve fotografy, každý si chtěl pořídit snímky města na soutoku Labe s Orlicí a blízkého okolí. Počasí se umoudřilo, sluníčko se konečně prodralo skrze mraky, nebe se začalo modrat. Kochali jsme se pohledy na naše město, Nový Hradec Králové, Kluky, Roudničku a Hradecké lesy. Za lepší viditelnosti bychom dohlédli až na Krkonoše, Jizerské Hory, Ještěd, Orlické hory, Jeseníky, Železné hody a do Polabí. Snad se poštěstí příště.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Pořadatelé nabízejí k občerstvení pitnou vodu, kterou zásobují Hradec Králové a okolí. Dětem i bonbóny. Kdo by měl chuť na zlatavý mok, může se zastavit o sto metrů dál v Bistru u Hvězdárny.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
V Hradci Králové je každý výškový metr dobrý. Z ochozu věžového vodojemu na Kopci svatého Jana je pohled na město a okolí nejpěknější. Velice zajímavé byly technické informace o vlastní stavbě a podzemních vodojemech. Rovněž nás zaujala historie a současnost zásobování města a okolí vodou.
Pořadatelé měli Den vody dobře zorganizovaný, zvládli vysokou návštěvnost ke vší spokojenosti. Při nepřetržitém šestihodinovém výkladu jejich hlasivky dostaly asi pěkně zabrat.
Ostatní informace
Věžový vodojem a jeho ochoz není veřejnosti běžně přístupný, to jsem již psal. Možnost jeho návštěvy se naskytne pouze ve Dnech vody, případně u jiných příležitostí. Je potřeba si den otevřených dveří vodojemu pohlídat v tisku nebo na internetu. Návštěva této dominanty Kopce svatého Jana je bezesporu zážitkem, zvláště pokud máte rádi místa s pěkným výhledem a chcete vidět metropoli východních Čech jako na dlani.
Vstupné na ochoz věžového vodojemu pořadatel nevybírá. Parkování v okolí vodojemu je bezproblémové a bezplatné. Z konečné zastávky trolejbusu č. 1 a 2 na Novém Hradci Králové přijdete k vodojemu po jednom kilometru. Povede vás zelená turistická značka.