Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody • Se psem
Když je zase ten letošní příchod zimy takový jalový, nezbývá trošku zapátrat v archivech a nějakou tu zimu si připomenout. Nakonec se může stát, že žádná zima nebude – nebo že bude přicházet v takových nárazech. Prostě ochladí se, napadne trošku sněhu a pak třebas i vysvitne sluníčko. Kdo je někde poblíž ze severní (nebo střední) Moravy, vlastně i ze Slezska, ano to už je to naše (zbylé) Slezsko. Pak stačí sednout do auta, ale dá se i vlakem nebo autobusem. No a zbytek pěšky.
Takže se mi jednu zimu taky povedl takový výlet v nárazu zimy, kdy připadl nějaký sníh a vzápětí se objevilo sluníčko. Pohyboval jsem se tehdy v okolí Vítkova. Město v Nízkém Jeseníku, v oblasti které se jinak říká Oderské vrchy je naštěstí slušně dostupné všemi dopravními prostředky a když už nějaký ten čas zbyl, výprava na blízkou zříceninu hradu Vikštejna se stala takovou třešničkou celého dne.
S občerstvením v samotném městě není velký problém, kdo by sem dojížděl z druhé strany (tedy od Opavy) větší obec je Radkov, tam by snad i nějaká hospůdka být mohla, jinak je poměrně velká restaurace dole v Podhradí, ale na tu bych se v zimním období moc nespoléhal.
Vikštejn se rozkládá na vybíhajícím ostrohu návrší nazvaném příznačně U Hradu. Poměrně strmě se tyčí nad údolím Moravice. Ta ti vlastně tvoří zemskou hranici, takže blízký Vítkov je vlastně na Moravě (pravý břeh řeky), Vikštejn je na straně Slezské, tedy nad levým břehem. Hrad tu stál od poloviny 13. století, kdy jej nechal postavit Vítek z Kravař. Důvod byl poměrně prostý, hrad střežil cestu přes Moravici, přesněji brod. Od Vítkova, tedy z Moravy je přístup k Moravici poměrně mírný, ale vstup na Slezskou stranu mohl být vskutku dobře bránitelný, takže poloha hradu byla zvolená dobře. Hrad postupně vlastnila různá opavská knížata, silně opevněn byl v druhé polovině 15. století, ale dobyly ho vojska Matyáše Korvína. Ještě v 16. století se Vikštejn dočkal silných opevňovacích prací, za 30tileté války dobyla hrad armáda gen. Mansfelda (ovšem posádka činila sotva 30 mužů, tak se rovnou vzdali).
Dál už význam hradu upadal a posledním „trvalým“ obyvatelem měl být jistý poustevník jménem Martin. Obec (spíš osada) Podhradí je jinak známá díky vyrovnávací nádrži vodního díla Kružberk. Je zde i úpravna vody a právě odtud vede velký přivaděč vody pro ostravskou aglomeraci. Samozřejmě pozoruhodné je i krásné údolí řeky Moravice, které si ale člověk užije spíš v teplejších částech roku. Od Podhradí vede ku hradu značená z části modrozelená (v závěru jen modrá) pěší trasa. Do sněhu to chce samozřejmě dobrou obuv. Samotný výstup sice není dlouhý, ale musíme počítat zhruba se stometrovým převýšením. Samozřejmě by se to dalo vzít po silnici s několika serpentinami, ale to by nás přeci jen otravoval okolní provoz. Frekvence sice není hustá, ale přeci jen může někdy dojít k větší hustotě. Ke hradu vede významová značka přes již zmíněný vrchol U Hradu, vstup do hradního areálu střeží kamenná mohylka s deskou, která popisuje stručnou historii Vikštejna. Pak stačí přejít lávku a jsme v samotném hradu. Tedy vlastně zřícenině. Ač je tedy hrad už takřka 300 let neobydlen, zachoval se z něj celkem dosti velká část objektů. Dá se samozřejmě předpokládat, že část stavebního materiálu si odnesli chalupníci dolů do Podhradí, tak i do blízké Dubové (mají tam zámek), pořád tu zůstal co ke koukání. Nejvíc asi z obytného paláce, velká část mohutné hradby na západní straně hradu, která byla nejblíž od cesty z údolí. Co tu chybí je nějaká velká věž, ovšem na zbytku jižního opevnění je vybudována nová vyhlídková plošina s ochozem.
Ve zbytku roku (tedy mimo zimu) bývají na hradě občasné kulturní či společenské akce. V zimě je ale naděje, že můžeme být na hradě klidně sami.
A protože je okolní porost převážně listnatý, jenž z části zakrývá výhledy do okolí, je vlastně zima ideálnější. Vyhlídka je převážně jen do jižních směrů a to většinou jen na kopce nad pravým břehem Moravice, samozřejmě ale i dolů na Podhradí, objeví se hlavně větší objekty úpravny vody, ale i meandr Moravice, zaleskne si část hladiny vyrovnávací přehrady.
Jakožto každá zřícenina, přitahuje i Vikštejn romantické duše a ctitele památek, ale i prosté výletníky. V takovém zimní tichu snad ještě více vynikne velebnost věků, které hlodají kamenné zdi. A to všechno je prosím zcela zdarma.