Vodopády Bílé Opavy
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za sportem • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Dnešní výlet začneme v Karlové Studánce, kde můžeme nechat zaparkované auto. Z parkoviště vyjdeme po značeném chodníku, který nás asi po jednom kilometru přivede
k „budce“ správy CHKO. Zde začíná naučná stezka, která nás provede údolím Bílé Opavy. Údolí je od roku 1963 přírodní rezervací a rozprostírá se na ploše 280 ha.
Máme na výběr ze dvou směrů kolem toku Bílé Opavy nebo chodníkem úbočím nad bystřinou. My volíme první možnost a vyrážíme po zelené značce, která nás vede přímo po břehu říčky. Trasa nás vede údolím, ve kterém Bílá Opava překonává mnohé peřeje a tu a tam menší či větší vodopády. Na několika zastaveních naučné stezky se můžeme seznámit s přírodními zajímavostmi i s geologickým vývojem lokality. Nenáročný výstup nás přivede až k cíli naši cesty, kterým je velký vodopád Bílé Opavy vysoký 7,9m. Bystřina tímto vodopádem a navazujícím peřejemi překonává výškový rozdíl 16m.
Nad vodopádem přicházíme k rozcestí, ze kterého můžeme pokračovat dál na Praděd nebo sestoupit po chodníku vedoucím úbočím nad tokem Bílé Opavy zpět do výchozího místa. My volíme druhou možnost a vracíme se zpět. Sestup je nesmírně pohodlný a nenáročný.
Trasa je vhodná pro mírně zdatné i rodiny s většími dětmi. Dá se projít mírným tempem za asi tři hodiny.
Za čím jedeme?
Jedeme do přírody za aktivní relaxací.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst se můžeme v kterékoli restauraci v Karlové Studánce.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Trasa je vhodná pro mírně zdatné i rodiny s většími dětmi. Dá se projít mírným tempem za asi tři hodiny.
Ostatní informace
Vstupy jsme neplatili nikde. Ceny v restauracích jsou přijatelné.