Vranovské jesličky a Světelský oltář v Adamově
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Z Brna pojedeme autobusem č. 43 do Útěchova na konečnou Zastávku. Odtud se vydáme podél silnice vzhůru kolem sportovního hřiště a po chvíli zahneme na lesní cestu po zelené TZ do Vranova. Jdeme po příjemné lesní cestě, která je vhodná v zimě a při dostatku sněhu i na běžkování. Z Vranova pokračujeme po žluté TZ do Adamova. Odtud jedou vlaky směr Brno a Blansko.
Za čím jedeme?
Ve Vranově půjdeme kolem poutního kostela Narození Panny Marie, v jehož blízkosti stojí také Paulánský klášter. Kostel doporučuji vaší pozornosti, neboť se zde nachází zvonkohra hrající poutní písně a dřevěný pohyblivý betlém. K betlému se dostanete z hlavní lodi kostela, projdete kolem oltáře a vejdete dvířky vlevo do menší místnosti. Po vhození mince jesličky ožijí - hrají, pohybují se figurky a rozsvěcují se postupně výjevy ze života Ježíše Krista.
V Adamově navštivte kostel Sv. Barbory. Je v něm umístěn známý světelský oltář zobrazující výjev nanebevzetí P. Marie. Oltář má bohatou historii, o níž vám popovídá dobrovolník-průvodce, který je v návštěvní dny přítomen. Návštěvní dny najdete na adrese: www.adamov.name. V kostele si na památku můžete zakoupit turistickou známku (stejně jako ve vranovském klášteře Paulánů), světelské oplatky, pohledy, letáky, keramické destičky či otisknout turistické razítko.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst se můžete v některé z restaurací ve Vranově, např. Gallus, Na Gruntě nebo v Adamově, např. Penzion u Kamenného kola, ale vzhledem k délce výletu (procházka) vám postačí i svačina v batohu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Dětem se určitě bude líbit pohyblivý vranovský betlém, takže si nachystejte dostatek mincí :-)
Ostatní informace
Vranovské jesličky jsou v kostele přístupné po celý rok, nejen o Vánocích. Otevírací doba na prohlídku světelského oltáře viz výše.