Vstupte na palubu legendárního Titanicu
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet
Kam a jak jedeme?
Vstupte na palubu legendárního Titanicu8.2.2019
Na Titanicu už samozřejmě nikdo nepopluje, atmosféru počátku 20. století, vynálezů, uhelných stávek, ano ty byly v tomto příběhu důležité, protože z tohoto důvodu spoustě pasažérů společnosti White Star Line byly přebukovány jízdenky právě na Titanic, můžete zažít na brněnském Výstavišti na Výstavě Titanic, ale pozor nemusíte plavbu přežít.
Pokud čtete dále, tak vypravili jsme se (po prosincovém cestování Českými drahami) raději autobusem Flixbusem z Ostravy do Brna. Neadventní čas, brzo ráno, všední den a jedeme v luxusním poloprázdném autobuse a skoro zadarmo (59 Kč za jízdenku).
Za čím jedeme?
Zakoupíme si vstupenku, dostaneme autentický lodní lístek a na konci výstavy se máme dozvědět ze seznamu cestujících, zda jsme přežili. Vzhledem k tomu, že já dostanu lístek, i když do 2. třídy, ale jsem mladý muž Edgar, tak je mi je jasné, to co Edgar a ostatní nemoli tušit, že nepřežiju. Ach jo, nebýt stávky tak se pluji se svým bratrem Frederikem za prací do USA na Oceanicu, kde na nás už čeká starší bratr John, ale Titanic vyplout musel navzdory všemu. Ovšem manžel dostane palubní lístek 9týdenní holčičky zvané "Millvina" a znalí vědí, že tato se dožila skoro sta let a byla v době své smrti v r. 2009 posledním žijící osobou z Titanicu.
Ale popořádku, zatím žijeme a ještě nejsme ani na palubě. Dostaneme audioprůvodce, a ty mám ráda, prostě si narozdíl od živého průvodce, zmáčknete tlačítko, kdy chcete a posloucháte, co chcete. Vystavené předměty, obrazy, popisy jsou číslované a my si k tomu poslechneme výklad. Na začátku je pojednání o stavbě lodi, ale také o vynálezech, například bezdrátového telegrafu. Následuje krátký film o spuštění lodi na vodu. Poté už vstupujeme na palubu po červeném koberci, procházíme kolem kajut.
A co dalšího je na výstavě k vidění? Uvidíme autentickou kajuty první (druhá třída se moc nelišila) a třetí třídy. Také nahlédneme do jídelních lístků, zde opět se první a druhá třída i ve stolování moc nelišila, takže cestující druhé třídy měli zpočátku dojem, že došlo k omylu. Přečtete si o cestujících, cestovala zde i herečka Dorothy Gibsonová, která v šatech, ve kterých přežila katastrofu, účinkovala v prvním filmu o Titanicu v roce 1912. A za hvězdné noci těsně před potopením, se můžete dotknout ledovce.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jídlo jsme si dali v restauraci Špalíček na Zelném trhu ve středu Brna.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Působivá výstava, dozvíte se něco dalšího, pokud také jak já, máte o Titanicu v hlavě jen rok 1912.
Ostatní informace
- Web
- výstava trvá do 31.3.2019
- Vstupné: plné 300 (350 o víkendu) Kč
- Fotit se může bez blesku
- Čas strávený na palubě: 2,5 hod
- k dispozici audioprůvodce (v ceně vstupenky)