Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Putování (více dnů) • Za kulturou • Do přírody • Na kole • Se psem
Jestliže nás první část východočeského putování zavedla do kraje Pardubického, druhé pokračování bude věnováno pouze kraji Královéhradeckému. Naše cesta byla i nadále zaměřena především na zajímavé – i když méně proslavené – historické památky, kterým tentokrát vévodily zámky. Změnilo se počasí (bohužel k horšímu, naštěstí ale ne na dlouho) a také ubylo pěších kroků i celkově nastoupaných výškových metrů. Bicykly, pochopitelně, zůstaly …
Jako první nás čekal Potštejn, který byl ovšem tentokrát jen záležitostí průjezdní. Zdejší rozlehlá hradní zřícenina (konec 13. stol.) i barokní zámek (polovina 18. stol.) ale za návštěvu rozhodně stojí. A pozoruhodných míst je v Potštejně podstatně více; doporučit lze např. relaxační posezení u kašny a sloupu sv. Floriána na plácku, který se nazývá Na Městečku.
První naší skutečnou zastávkou se tak staly až Doudleby nad Orlicí. Zdejší renesanční – a v 17. století barokně lehce upravený - zámek bychom docela rádi shlédli i s prohlídkou, ale už se zde v podstatě zavíralo, takže jsme si stavbu z let 1585 až 1590 prohlédli jen z venku. Dvoupatrový vstupní rizalit, manýristický portál, bohatá sgrafitová výzdoba inspirovaná antickým Řeckem … zkrátka velmi příjemné až romantické místo, které za návštěvu rozhodně stojí.
I když se pomalu přiblížil večer, bylo stále horko k zalknutí. A také nám začínalo být jasné, že z toho horka jistě zabouří a bude se vlažit. To nám ovšem nebránilo přesunout se do nedalekého šestitisícového města Kostelec nad Orlicí. Tady jsme očekávali zejména trojkombinaci zámky – kostely – sochy. A vše platí opravdu v množném čísle.
Postupně jsme tedy viděli raně barokní hřbitovní kostel sv. Anny z roku 1691, Starý zámek z roku 1668 (původně se ovšem jednalo o tvrz a dnešní podoba pochází z roku 1777), starou radnici (stavební vývoj mezi roky 1574 až 1824), mariánský morový sloup z r. 1707, děkanský kostel sv. Jiří (původně ze 14. stol., barokní přestavba v II. polovině 17. stol., dnešní podoba z r. 1773), do jehož interiéru s barokním a rokokovým mobiliářem jsme i nahlédli a Nový zámek postavený pro rod Kinských – a v empírovém stylu – v letech 1829 až 1835.
Posledním šlechtickým sídlem na naší cestě je soukromý zámek Častolovice. Cenná renesanční stavba z let 1588 až 1615 rozhodně stojí za návštěvu – třeba už jen kvůli nádvorním freskám z období okolo roku 1600. K vidění je toho na šternberském zámku však podstatně více; zmínit musíme min. Velký sál, vlámské gobelíny, kachlová kamna a krby nebo obrazy Karla Škréty. V Častolovicích jsme ovšem neopomněli ani barokní kostel sv. Víta, na jehož fasádě můžeme vidět „panoptikum“ renesančních náhrobků z let 1592 až 1600.
Poznávací část naší cesty ukončujeme na významném poutním místě, které je nazývané Homol nebo Homole. Barokní areál zaujme na první pohled dlouhým přístupovým schodištěm, které lemují barokní sochy z roku 1767. Schodiště vede k jednolodnímu poutnímu kostelu Bolestné Panny Marie (r. 1696) s dvojicí kaplí a tvoří je celkem 153 stupňů s 16 odpočívadly, které původně zdobilo 10 velkých soch, 14 andílků (putti) a 20 rokokových váz (většina výzdoby byla později rozkradena).
Tímto jsme naše dvoudenní východočeské putování za zajímavými památkami zakončili a čekal nás jen dojezd do Chocně (i tady mají zámek) a cesta vlakem domů.
Za místo, kde jsme řádně pojedli, popili a ubytovali se, byly tentokrát zvoleny Častolovice.
První, tedy Pardubická, část byla pestřejší a pro příznivce zřícenin středověkých hradů jistě i atraktivnější. Což ovšem neznamená, že by část druhá, Královéhradecká zajímavá nebyla. Naopak, všechna ta místa jsou svým způsobem unikátní, jenom už prostě v závěru bylo lehce přezámkováno. V případě škaredého počasí se může ovšem jednat o skvělou alternativu nahrazující výlety za krásami ryze přírodními.
My jsme se tentokrát věnovali zámkům jen exteriérově, ale pro případné zájemce uvádím ceny vstupného v roce 2021:
hrad Potštejn – 70 Kč (zlevněné 60 Kč)
zámek Potštejn – 140 Kč (zlevněné 110 Kč)
zámek Doudleby n.O. – 140 Kč (zlevněné 110 Kč), muzeum 80 Kč (50 Kč)
Nový zámek Kostelec n.O. – kompletní 200 Kč (zlevněné 110 Kč)
zámek Častolovice – 130,- Kč (zlevněné 90 Kč), park a zvěřinec 55 Kč (45 Kč)
Homol(e) – vstup volný
A zcela na závěr ještě jedna doplňující informace: Zhoršená kvalita fotogalerie je dána tím, že jsem k článku úmyslně použil pouze skeny fotografií 9 x 13 cm z července roku 2008, kdy jsme tento dvoudenní výlet přesně v této podobě absolvovali. Na většině popisovaných míst jsem od té doby – většinou i opakovaně a s digitálem - byl, ale zvolená varianta mi přišla jako vhodnější. Navíc si mohou návštěvníci těchto míst porovnat, jak to zde vypadá teď a co se oproti roku 2008 změnilo. Nejsem si ale jist, že vše bude (bylo) k lepšímu …