Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Po obědě jsme za mírně kabonícího počasí zabalili pár drobností a ze Štítar vyrazili na kolech k Vranovské přehradě. Obec Štítary se nachází cca na půl cesty mezi Jemnicí a Znojmem(silnice 408), nedaleko Vranova nad Dyjí. Trochu problematické je najít ve Štítarech cestu k dolnímu Štítarskému rybníku směrem na Onšov, nejlépe je zeptat se místních. Vydáme-li se ze středu obce směrem na Lesnou tak je to cca po 300 – 400 metrech vpravo asfaltovou cestou mezi domy, která se pak pokračuje mezi poli až k vodárenskému objektu. Tam se dáme vpravo mírně z kopce a polní cesta nás dovede až k rybníku. Pokračujeme dále cestou podél rybníku, přes louku do lesa kde je trochu prudší, ale krátké stoupání. Dále lesem až narazíme na asfaltku na níž odbočíme vpravo kde nás čeká prudký sjezd na jehož konci je prudká zatáčka vlevo. Hned za zatáčkou se lze občerstvit v kiosku, kde čepujou obstojnou Černou horu. Dále už jsme v chatové oblasti Onšov a téměř po rovině nás čeká příjemná cesta podél Vranovské přehrady až ke kotvišti a prodejně lístků lodní Dopravy. Kola jsme nechali přivázaná u zábradlí vedle pokladny a kupodivu je i po návratu našli.
Okružní jízdu po přehradě je dobré si předem objednat na telefonu 720 382 783 a to hlavně v hlavních prázdninových měsících. Vyhlídková jízda trvá necelé dvě hodinky a rozhodně doporučujeme absolvovat velký okruh až pod hrad Bítov. Plavby nad přehradou začali už 11.července 1934 motorovým člunem Máša pro 30 – 40 osob a plavba stála závratných 6,- Kč. S krátkou přestávkou ve válečných letech se plavby konali až do roku 1992. K znovu zahájení novodobého provozu pak došlo v roce 2006 a v současné době vody Vranova brázdí dvě lodě Valentýna a Viktorie.
Nalodění probíhalo v českém stylu, tlačenice a honba za pohodlnou židlí, ale to jsme oželili a usadili se na klidném místě na zádi na spodní palubě. Kousek od baru a v závětří, ten den nebylo zrovna dvakrát teplo a užívali si výhledů na okolní břehy, ať už poseté chatami, nebo strmé úbočí plné skal. Krajina je kolem krásná a každou chvíli se mění a za každým meandrem má svoji jedinečnost. Člověk vidí břehy zase z jiné perspektivy a vidí to co jindy nemá šanci. Na otočce se otvírají krásné výhledy na hrad Bítov a na Zříceninu hradu Cornštejn a jeho předsunutou baštu. Bohužel v době doplutí do této nejkrásnější části se spustil prudký déšť, který nám znemožnil další focení a trochu pokazil dojem z tohoto výletu. Déšť nás neopustil po celou zpáteční cestu, ale při vystupování už jen krápalo. Po zakotvení se přes nás přehrnulo znovu stádo spolucestujících, jen na rozdíl od nastupování nám nebylo jasné kam se hrnou. No a není jasné do dneška.
Po vystoupení jsme dali kávičku a zmrzlinu v nedaleké kavárničce (hned u koruny hráze), vysvobodili naše kola a vydali se zpět do Štítar.
V Podyjí jsme strávili krásných 14 letních dní ve Štítarech v útulném apartmánu Royal Garden www.royalgardenap.cz kde je velice romantické ubytování v okrasné zahradě s možností koupání ve venkovním bazénu, příjemného posezení u vína a grilu a velice kvalitním zázemí pro cyklisty s velice příjemnými a ochotnými majiteli.
Občerstvit se lze téměř po celé trase, u hráze Vranovské přehrady je několik restaurací, včetně rybích specialit, nebo se lze zastavit v některém z kiosků.
Téměř celá cesta vede klidovou zónou, lesem nebo po cyklostezce, v letních měsících je zde však velmi živo a jízda na kole vyžaduje hlavně v okolí Vranovské nádrže plné soustředění a velkou ohleduplnost.
Vyhlídkové plavby probíhají od 1.dubna do 30.září a to buď na malém, nebo na velkém vyhlídkovém okruhu, pokud se sejde minimálně 30 osob u velkého okruhu, nebo 20 osob u malého okruhu. Cena dospělí 160,- Kč (120,- Kč) děti do 15 let 80,- Kč (60,- Kč), děti do 3 let zdarma – ceny v závorkách jsou za malý okruh. Podrobné informace na stránkách www.lodnidopravavranov.cz