Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Město Letovice se nachází asi 4O km severně od Brna v krásném údolí na soutoku říčky Křetínky a řeky Svitavy s malebným okolím. Zámek v Letovicích se nalézá na ostrohu nad Trsteinickou stezkou, která kdysi spojovala Čechy s Moravou. Podle historických pramenů byl od počátku 15. století držitelem původního hradu Hynek z Ronova, po jeho smrti byl majetek rozdělen mezi jeho dvě dcery. 1424 byl zničen husity, panství pak získali páni z Boskovic. V 2. pol. 15. stol. byl hrad obnoven do pozdně gotické podoby, kterou vidí návštěvníci i ve sklepních místnostech, tuto podobu má také část vnější obvodní zdi zámecké budovy. V 2. polovině 16. století panství přechází do majetku rodu Hardeků, provádějí úpravy hradního interiéru a jeho opevnění hlavně na severní straně.
V roce 1614 získal panství hrabě Jindřich V. Thurn, 1643 byl hrad dobyt Švédy, koncem 17. století bylo sídlo přestavěno Štěpánem Szelepcsényim, jádro sídla se stalo raně barokním zámkem. Dále následovaly četné změny majitelů panství. Roku 1724 získali pansví Letovice Bl"umegenové, po požáru zámek vyhořel i s městečkem. V roce 1730 pokračovala i výstavba hospodářských budov východně od zámku. Od roku 1820 se stává panství majetkem maďarské rodiny Kálnoky, znovu se zámek opravuje, staví se konírny, letní a zimní jízdárny s arkádami na terase, dochází k úpravě středověké věže, rodina zámek vlastnila do roku 1945. Potom se stává zámek majetkem MěNV Letovice. 1989 byl zámek v restitučním řízení navrácen hraběti Alexadru Kálnokymu. Dochází k úpravě zámeckého parku. Roku 2004 prodává zámek B. Vavříkovi z Boskovic.
Dnes v 2. polovině 20. století se majitel snaží o rekonstrukci, aby tuto památku zachráníl pro další generace. Dnes jsou zpřístupnšny sklepní prostory, hladomorna, mučírna, v kostnici jsme viděli kostry a mučící nástroje. Prohlédli jsme si i vinný sklep oddávací místnost, komnaty na svatební noc pro novomanžele.
Okouzlil nás i zdejší minizoo, zámecká fontána před zámkem, či rozsáhlý park anglického stylu o rozloze 26 ha. V zámeckém sklepě se dnes pořádají vinné košty, posezení u combálu a akce na různé soukromé příležitosti. Dokonce 1. neděli v měsíci zde bývají burzy starožitností. V zámku je i galerie moderního umění. Za branou zámku a hospodářském podzámčí je hospůdka s venkovním posezením na dvorku, vlevo stánek se suvenýry a před námi naproti hlavní brány záři budova žlutého dvoupatrového zámku.
Na prohlídku zdejšího pozoruhodného hradozámku jsme šli sami, bez průvodce, od sklepa až na půdu. Na velkém nádvoří trojkřídlého zámku nás průvodkyně seznámila s historií, a pak jsme už začali prohlídku. Jako první jsme si prohlédli zámeckou kapli, přes 6O metrů hlubokou zámeckou studnu na nádvoří, potom v přízemí sálů nás zaujala rozsáhlá výstava fotografií o tom, jak to tu vypadalo před rokem 2004.
Z nádvoří po prohlídce podzemního bludiště se vracíme zpět na nádvoří, procházíme přízemní místnosti, I. a II. patro s interiéry komnat - vlastně je to takové skladiště všeho možného. Kýčovité obrázky, portréty, zrcadla, místy kusy nábytku, nějaké zbytky maleb, tapet, piana, všelijaké harampádí. I přes tento chaos je každý pokoj jiný, jinak fascinující.
V 2. patře nás zaujaly výstavní prodejní sály s modernímy obrazy, výstava skla, keramiky, porcelánu. V I. patře jsme se prošli zrekonstruovanými komnatami - jsou vybyveny nábytkem, obrazy, koberci, tapetami. Nejvice překvapující je svatební apartmá, doplňují ho figurány se svatebními šaty - novomanželé si ho můžou pronajmout.
Ve válcové věži jsme si prohlédli bývalou jízdárnu, ze které je velká restaurace , obchod se starožitostmi, také zde je salon sloužící k různým kulturním akcim. Prošli jsme i přilehlým parkem s umělým jezírkem, kolem minizoo se pak vracíme k výstupní bráně. Plni dojmů usedáme do venkovní restaurace v předhradí, ve velkém vedru se musíme osvěžit studeným pivem a kávou před cestou zpět, vstřebáváme tu velký zážitek z tohoto nezapomenutelného místa.
Byli jsme zde na výletě při pobytu naší loňské dovolené v Poličce, kam se odtud vracíme, takže večeři jsme si dali až po návratu vlakem do Poličky v naší oblíbené restauraci na náměstí.
Pro všechny, kdo milují památky, staré hrady, zámky, tak jako my je návštěva hradozámku v Letovicích velkým zížitkem a jistě nikdo, kdo se sem vypraví nebude litovat. Jsou zajímavé i vyhlídky ze zámecké terasy na malebné okolí zámku.
Hradozámek v Letovicích je přístupný od května do října. V interiérech je povoleno fotografovat za poplatek 20 kč, vstupné je 80 kč. Konají se zde i svatby s možností pronajmutí novomanželského apartmá. Je možno si zde prohlédnout i výstavy obrazů, galerii moderního umění a v zámeckém parku - MINIZOO.
Zajímavost:¨V letošním roce od 1. května do 30. října 2013 zde probíhá výstava obrazů Tomáše Vavříčka.