Výšlap okolím Českého Meránu přes zámek ve Smilkově
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Za kopce Meránu po zajímavostech kraje mezi Sedlcí a Voticemi.
Za čím jedeme?
Největší zajímavostí výšlapu byl bezesporu zámeček ve Smilkově.
Ve 14. století stávala ve Smilkově tvrz. Její zdivo snad na konci 17. století Talmberkové využili při stavbě dvoukřídlého barokního zámku. Ten byl později několikrát přestavěn, koncem 18. století vznikla kolem zámku hodnotná barokní zahrada. Dnešní podobu dala zámku ne příliš šťastná novogotická přestavba v 19. století.
Poté, co se v držení Smilkova vystřídala řada šlechtických rodů (Voračičtí z Paběnic, Metternichové, Bissingenové, Beřkovští ze Šebířova a další), jej roku 1930 koupil pražský továrník F. Kořán. Po roce 1945 zámek sloužil jako domov důchodců, po roce 1989 se zámek stal předmětem dlouholetých soudních sporů. Neujasněné majetkové vztahy samozřejmě objektu neprospívaly a zámecká budova i cenný park se dostaly do neutěšeného stavu. Zámek s okolními pozemky byl r. 2017 nabízen k prodeji.
Zámek je patrová dvoukřídlá budova s půdorysem ve tvaru písmene L a s představeným dvouramenným schodištěm u dvorního průčelí východního křídla. Před zámkem stojí kaple sv. Anny. Zámek obklopuje rozlehlý park, terasovitě upravený jako italská zahrada, který se táhne až k rybníku. V parku je pozoruhodný barokní teatron z roku 1750 zdobený alegorickými sousošími od Lazara Widmana a Tomáše Hatláka. Teatron představoval unikátní terasovou zahradní kompozici divadelního charakteru.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jídlo a pití v téhle době jen z vlastních zásob.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Cesta byla příjemná, mnohé bylo možné vidět.
Ostatní informace
Nebylo zač utrácet.