Vysoké Tatry - Malá studená dolina - Téryho chata
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Tentokrát jsme v rámci pobytu ve Vysokých Tatrách po delší době zařadili zase výšlap na Teryho chatu. Protože jsme byli ubytováni ve Starém Smokovci tak jsme měli poměrně jednoduchý nástup na tento výšlap. Počasí sice nebylo ideální – mlhavo a jako by se chystalo na déšť.
Výškový rozdíl mezi Starým Smokovcem a Hrebienkom (1285m) jsme pro urychlení zdolali pomocí pozemní lanovky (několik údajů: současná lanovka má délku 1937 m, překonává výškový rozdíl 255m, do každého ze dvou vozů se vejde 128 osob).
Tady jsme posnídali v horském hotelu Hrebienok a pak již jsme vyrazili po červené značce směr Zamkovského chata.
Po cestě jsme ještě s menší odbočkou navštívili Rainerovu chatu (vůbec nejstarší vysokohorskou chatu ve Vysokých Tatrách původní zde stála už v roce 1863). V nynější chatě, která je určitou replikou té původní je nyní také menší muzeum vysokohorských nosičů. Podívali jsme se na Studenovodské vodopády a pokračovali stále po červené (vlastně po Tatranské magistrále) až na Zamkovského chatu. Vzdálenost z Hrebienku je cca 2 km a se zdržením na Rainerově chatě jsme zde došli asi za 1 hodinu a 20minut. My starší si tuto chatu pamatujeme jako „Chatu kapitána Nálepku“.
Tady jsme už nastoupili na zelenou značku do Malé Studené doliny (je celkem dlouhá asi 4,5 km) a protéká jí Malý studený potok. Nejprve postupujeme kosodřevinou a díky tomu, že se počasí umoudřuje tak se nám začínají ukazovat okolní vrcholky (jsou na přiložených fotkách, ale pojmenovat je, který je který, to neumím). Tuto dolinu rámují po levé straně (při cestě nahoru) Prostredný hrebeň s nejvyšším vrcholem Malý Kostol (2188 m) po pravé straně pak Lomnický hrebeň.
Asi v polovině cesty, která zatím byla poměrně schůdná se již dostáváme do pásma bez zeleně a je nutné také postupovat po kamenech, suti apod. Poslední fáze cesty je pak už náročnější. Zde se zdolává rozhodující výškový rozdíl abychom vystoupali na „mohutnou skalní terasu“ na jejímž okraji stojí také Teryho chata - 2015 m. Tady už je nutné chvilku vždy vydechnout a o to úžasnější je pozorovat horského nosiče s jeho vysokým nákladem jak poskakuje z kamenu na kámen a mizí v dálce. Nám cesta ze Zamkovského chaty na Teryho trvala něco přes 3 hodiny.
Teryho chata leží na skalní plošině v Malé studené dolině. Poskytuje kompletní stravovací služby a je zde také možné přespat. V chatě je 24 lůžek.
V okolí chaty se nachází „Pět spišských ples“. S rámcem okolních vrcholků je to nádherná scenerie. Proto jsme odpočívali a rozhlíželi se po té kráse.
Cesta zpět po stejné trase, pouze s vynecháním odbočky k Rainerově chatě už uběhla v pohodě. Zase jsme skončili na Hrebienku a lanovkou sjeli do Starého Smokovce.
Za čím jedeme?
Snadná odpověď: Za krásnou přírodou Vysokých Tater. Jsou to pro nás nejdostupnější a také nám nejmilejší skalnaté hory jaké u nás v republice, bohužel, nemáme.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytovaní jsme byli ve Starém Smokovci v soukromé chatě, kde se ubytováváme při každé naší návštěvě Vysokých Tater. Stravování vždy na místě podle zvolené trasy, jako v tomto případě v restauraci na Hrebienku.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Příroda Vysokých Tater a také to, že nám poměrně slušně vyšlo vstříc počasí. Určitým pro nás nedostatkem jsou poměrně vysoké ceny v Eurech u většiny služeb souvisejících s turistickým ruchem. Pro ilustraci přikládám fotografii tabule s cenami lanovky na Lomnický štít (i když to s dnes popisovanou trasou nesouvisí)
Ostatní informace
Ceny jízdného v eurech na pozemní lanovku ze Starého Smokovce na Hrebienok:
Zpáteční jízdenky: Dospělý 6,40, děti 6 - 12 let a důchodci nad 60 let 5,0 euro.
Ještě poznámku: Vím, že zde popisuji pro opravdové turisty notoricky známou a v turistických průvodcích dostatečně popsanou trasu. Mou snahou je ale získat pro takovéto poznávání krajiny, přírody, památek atd. další turisty.