Výstava Germáni a Římané
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Středočeský kraj
Polabské muzeum - Muzeum Bedřicha Hrozného
Náměstí Bedřicha Hrozného 265
289 22 Lysá nad Labem
Za čím jedeme?
Výstava: Germáni a Římané - dva světy vedle sebe
PODROBNĚJI:
Zajímavosti ze života v římském impériu a u germánských barbarů. Návštěvníci se mohou těšit nejen na exponáty ze sbírek Polabského muzea. Mysleli jsme i na ty nejmenší. Pro děti je připravený dětský koutek s figurkami římských vojáků.
Na přípravě této výstavy se nezanedbatelným dílem podíleli žáci ZŠ Bedřicha Hrozného Lysá nad Labem
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ideálně se v Lysé nad Labem dá najíst cca 6 minut pěšky od muzea v restauraci U Bílé labutě. V Lysé se dobře jí buď tady nebo v Klubu Gurmán. Bílá labuť má výhodnou polohu – kousek od náměstí, pár kroků k výstavišti, na nádraží co by kamenem dohodil. A taky nabízí několik stylů pod jednou střechou.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Ve spolupráci s NM - Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur v Praze a Národní galerií v Praze je zde vytvořena stálá biografická expozice:
„Život a dílo Bedřicha Hrozného“ s řadou unikátních exponátů, osobními předměty a rukopisy.
Kromě této stálé expozice pořádá muzeum v průběhu celého roku příležitostné výstavy z muzejních sbírek a výstavy uměleckých děl.
Ke škodě všech návštěvníků stálé expozice Bedřicha Hrozného, byla ze strany Národní galerie v Praze a jeho oddělení Sbírky orientálního umění ukončena k 31.12. 2007 více než 30letá spolupráce, z důvodů lepší ochrany a vědeckého zpracování sbírkových předmětů NG. Všechny předměty, které byly z Národní galerie zapůjčeny, což byla více než polovina vystavených trojrozměrných předmětů, byly vráceny a uloženy do depozitáře Sbírky orientálního umění Národní galerie v Praze na zámku Zbraslav.
Vrácení zapůjčených předmětů nemá v žádném případě tak zásadní význam, aby byla ohrožena vypovídací hodnota stálé expozice o životě a díle Bedřicha Hrozného jako celku. Předměty z Národní galerie v Praze pouze doplňovaly informace, bez bližšího určení, o archeologických aktivitách profesora Hrozného v Turecku ve 20. letech 20. století. Jeho nejzásadnějším činem však bylo rozluštění jazyka Chetitů, což je a bude ve stálé expozici návštěvníkům stále prezentováno.
Ostatní informace
OTEVÍRACÍ DOBA:
úterý - pátek 9:00 - 12:00 a 12:45 - 16:00
sobota - neděle 10:00 - 16:00
Vstupné:
plné - 10,- Kč
poloviční 5,- Kč