Z Blatné až na konec světa
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika
Kam a jak jedeme?
Psal se rok 1465, když gotickou branou hradu Blatná vyjížděl Jaroslav Lev z Rožmitálu, aby objel evropské panovnické dvory a přesvědčil mocnáře, že nápad českého krále Jiříka z Poděbrad založit na kontinentě všeobecnou mírovou unii stojí za zvážení. Evropské Unie se Jaroslav ani Jiřík nedožili. Nicméně na motivy této dlouhé cesty vznikl vůbec první český cestopis. Sepsal jej Václav Šašek z Biříkova a nesl poetický název „Z Čech až na konec světa“.
Za čím jedeme?
Malebné Blatensko se rozkládá asi osmdesát kilometrů jihozápadně od Prahy. Centrem regionu je město Blatná , jemuž dominuje stejnojmenný zámek. Přilehlý romantický park je ideálním místem, kde si zpříjemnit čekání na prohlídku interiérů. Atmosféry místa si cení nejen turisté, ale i filmaři. Charakteristická bílá zámecká věž, odrážející se v třpytivé vodní hladině, se stala kulisou několika pohádkových scén. V šedesátých letech tu natáčeli Šíleně smutnou princeznu a Bílou paní; v roce 2007 zde Jitka Němcová režírovala film Křišťálek meč.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Historie Blatné sahá kamsi před rok 1235, kdy v místě dnešního zámku stávala dřevěná tvrz, obklopená nepřístupnými bažinami. Ta byla přestavěna na hrad, obehnaný vodním příkopem, jež se dočkal největší slávy za rodu Lvů z Rožmitálu, kteří zdejší panství získali v 15. století. Nejvíce proslul již zmiňovaný Jaroslav, jehož sestra se provdala za Jiřího z Poděbrad a stala se poslední korunovanou Češkou na královském trůně.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
V současnosti vlastní Blatnou rodina Hildprandtů, jejíž předkové získali hrad v roce 1798. Teprve stavební úpravy z přelomu 18. a 19. století mají na svědomí fakt, že je dnes Blatná označována za zámek. Po zestátnění, opravách a restituci jsou dnes brány objektu otevřeny dokořán a lákají návštěvníky k prohlídce rodových sbírek Hildprandtů. Za povšimnutí stojí pracovna Jana Evangelisty Purkyně i soukromá sbírka z Etiopie.
Ostatní informace
Chcete-li v Blatné pobýt delší čas, vydejte se poznávat okolní zvlněnou krajinu. Ne že by město nemělo co nabídnout (nachází se zde například kostel Nanebevzetí Panny Marie, považovaný za jednu z nejcennějších staveb pozdní gotiky u nás), nicméně na malebnosti mu přece jen značně ubrala necitlivá socialistická výstavba. Zato okolí je vhodné jak pro pěší výlety, tak pro vyjížďky na kole. Cílem se vám může stát některý z mnoha rybníků, tolik charakteristických pro jižní Čechy, nebo památných stromů. K Ženatému dubu, starému víc jak čtyři sta let, se vztahuje pověst o novomanželích, pro něž zde byl vysazen. Nevěsta prý vysadila lípu. Ta původní už podlehla zubu času, nýbrž když se pořádně rozhlédnete, spatříte novou. Místní jí neřeknou jinak než Provdaná.
text: Michaela „Mysha“ Košťálová, foto: Czech Tourism