Loading...

Z Blíževedel do Úštěku

Tipy na výlet Romantika Celodenní výlet Do přírody

Kam a jak jedeme?

Na rozhraní regiónů Machův kraj a České středohoří, zhruba 13km jihozápadně od České Lípy, leží malebná obec, střídavě povyšovaná na město, Blíževedly. Snadno se sem dostaneme vlakem, směr Česká Lípa - Lovosice, nebo i autem, stejným směrem.

Prvně se o Blíževedlech píše roku 1290, z památek lze jmenovat barokní kostel sv. Václava, stojící na místě původního kostelíku ze 14. století, na náměstíčku najdeme Morový Sloup Nejsvětější Trojice z roku 1714. V obci nalezneme i několik zachovalých hrázděných domků ze století 18. a 19.

Z návsi uhneme vpravo po červené značce, která nás za chvíli vyvede z obce, polní cestou mezi sady dojdeme k zřícenině hradu Hřídelíku. Hrad byl pravděpodobně založen koncem 13.století jako majetek pražského biskupství. Brzy ale ztratil svůj význam, na čas byl využívan jako žalář pro provinilé kněze, za husitských válek byl pobořen a opuštěn. Do dnešní doby se zachovaly zbytky hradního paláce, ke kterým se dostaneme lomenou podzemní chodbou.

Stále po červené procházíme lučinami pod hradem, značka se místy dost špatně sleduje, za nedlouho zahneme vpravo do lesa, cesta vede místy úvozem, okolo bizardních skalních útvarů, pak podél Blíževedelského potoka, okrajem lesa dojdeme do obce Lukavsko, za vsí u rozcestníku pokračujeme po žluté smíšeným lesem okolo studánky s Dobrou Vodou, můžeme si udělat přestávku na odpočívadle u Opičí hlavy, což je zajímavý skalní útvar v nedalekém dole v podobě dokonalé hlavy opice. Výjdeme z lesa, procházíme starými zahradami a to již vidíme dominantní věže Kostelíčků,nebo také Kapliček na vrchu Kalvárie.

Tento poutní areál byl vystavěn v letech 1703 -1707 na popud jezuitů, kterým náleželo úštěcké panství. Stavitelem byl známý architekt Otavio Broggio. Jedná se o dvojici barokních věžovitých kaplí, doplněné později ještě empírovými kapličkami v podzemí a dále stavbou Božího hrobu. K vrcholové plošině vede široké schodiště lemované sochami světců, z kterých bohužel zůstala jenom torza. Z terasy pod schodištěm je krásný výhled na Úštěk a dominanty Českého středohoří. Areál byl značně zdevastován, až poslední dobou došlo k výrazným opravám, byly znovu zrestaurované kapličky křížové cesty, doplněné o repliky původních obrazů. Škoda, že z interierů kapliček se téměř nic nezachovalo, původní fresky pod krásnými valenými klenbami se dnes už jen ztěží nechají rozpoznat.

Od poutního objektu dojdeme do obce Ostrý, i zde nalezneme několik zachovalých staveb lidové architektury. Za obcí nalezneme rozcestník se značeným okruhem okolo Hrádku nebo také Helfenburku. Ač je majestátně vyhlížející hradní věž dobře viditelná už na dálku čeká nás delší romantická cesta skalnatými stržemi, většinou listnatými lesy, než dojdeme konečně k hradu.

Hrádek(Helfenburk) pochází pravděpodobně z poloviny 14.století, sloužil jako odpočinkové sídlo pražským biskupů, zvláště Jana Očka z Vlašimi a po něm Janovi z Jenštejna, který původní hrádek nechal přestavět v rozsáhlý, pevný hrad. Posledním majitelem byl Vilém z Illburka, který vyměnil Hrádek za těžko přístupný Ronov. Po jeho smrti zůstal Helfenburk pustý, za třicetileté byl hrad pobořen a rychle počal chátrat. I když patřil do majetku úštěckých jezuitů, ti o zříceninu neměli zájem. Až v 19.století, za času romantismu se staly zříceniny zájmem turistů, byla zde vystavěna hospoda a dostaveničko si zde dávali milovníci přírody a Romantiky zblízka i daleka. Po válce se rujny staly jedině útočištěm trampů a vandalů, až začátkem tohoto tisíciletí začala rozsáhla oprava za pomoci dobrovolného spolku. Dnes je již přístupná 30 metrová kvádrová věž, z jejiž plošiny je nádherný výhled do kraje.

Z Hrádku se po značené cestě dostaneme na silnici, která nás dovede do města Úštěku. Město bylo vystavěno v 14.století v podhradí hradu založeného pány z Michalovic, od nich získali město Berkové z Dubé, kteří zpevnili městské hradby, přesto město dost utrpělo za husitských válek, později jej několikrát poničil požár. Z památek lze doporučit pozdně barokní kostel sv.Petra a Pavla na náměstí, s unikátními jezdeckými sochami sv. Václava a sv. Jiřího v životní velikosti,obdivuhodný je i perspektivně malovaný oltář, oltářní obraz je od Karla Škréty, výzdoba kostela je většinou původní, barokní. Naproti kostelu je barokní budova děkanství postavená také Octaviánem Broggiou. Na náměstí je několik zachovalých měšťanských domů ze 17. a 18.století s částečným podloubím. Naproti původnímu hradu, který byl později přestavěn na městský pivovar se tyčí tzv.Pikardská věž, postavená okolo roku 1428, sloužící jako součást opevnění, dnes slouží k výstavním účelům. Pod centrem města se nacházejí tzv. Ptačí domky, malebné dřevěné stavby přilepené na skálu, které si postavili italští dělníci pracující na výstavbě trati do Litoměřic. Místní synagoga před náměstím pochází z konce 18.století, nedávno prošla důkladnou opravou a po mnoha letech došlo k jejimu znovaotevření. U rybníku Barvíř se nachází barokní stavba Jezuitského dvora. Centrum města bylo vyhlášeno Městskou památkovou rezervací, několikrát do roka se zde konají proslulé jarmarky a jiné kulturní akce. Za vlakovým nádraží se rozkládá rybník Chmelař, známé rekreační středisko s plážemi a kempem.

Z úštěckého nádraží jezdí vlaky na Českou Lípu a Litoměřice.

Za čím jedeme?

Vydali jsme se poznávat nepříliš známou jihozápadní část českolipska, hraničící s Českým středohořím. Navštívili jsme dva zajímavé hradní objekty, poutní areál na Kalvarií u Ostrého a nakonec jsme navštivili Městskou památkovou rezervaci Úštěk.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V obci Ostrý je nově zrestaurovaný penzion Pod Věžičkami, hojně vyhledávaná je i hospůdka na okraji obce, v samotném Úštěku také najdeme dost možností dobrého stravování.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hřídelík
Hřídelík  •  Foto: Karolus

Málo navštěvovaná, přesto romantická až magická místa tohoto regionu, zastupující vše, co milovník přírody hledá.

Ostatní informace

Na hrady se neplatí žádné vstupné, pouze na vyhlídkovou věž na Hrádku je vstupné dobrovolné, sloužící k opravám hradu.

Poslední aktualizace: 22.11.2012
Z Blíževedel do Úštěku na mapě
Autor: Karolus
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Z Blíževedel do Úštěku

Velikonoční jarmark v Úštěku
Velikonoční jarmark v Úštěku
Tipy na výlet
  Staročeské jarmarky v malebném městečku Úštěku, nacházejícího se na…
0.4km
více »
Ptačí domky v Úštěku.
Ptačí domky v Úštěku.
Dům, budova
Ptačí domky v Úštěku. Jednou z dalších zvláštnost…
0.5km
více »
Jedeme do severních Čech – 22. den – poutní místo na vrchu Kalvárie u Úštěku, 4 km dlouhý okruh na zříceninu skalního hradu Helfenburk, Úštěk
Jedeme do severních Čech – 22. den – poutní místo na vrchu Kalvárie u Úštěku, 4 km dlouhý okruh na zříceninu skalního hradu Helfenburk, Úštěk
Cestopisy
Pondělí 3. 8. 2020 Teplo bylo i v noci. Ani kránu se výrazně neochladilo.…
0.5km
více »
Úštěk – procházka historickým centrem, kde dokonce točí i zdejší pivo
Úštěk – procházka historickým centrem, kde dokonce točí i zdejší pivo
Tipy na výlet
Úštěk jsme sice neměli přímo na trase z Děčína domů, ale lákalo nás…
0.5km
více »
Starobylé a malebné městečko Úštěk
Starobylé a malebné městečko Úštěk
Městečko
Starobylé a malebné městečkoÚštěk. Jistě mě dáte …
0.6km
více »
Z úštěckého jarmarku na Hrádek
Z úštěckého jarmarku na Hrádek
Cestopisy
Návštěva úštěckého jarmarku se pro naší rodinu už stala pomalu tradicí. Tedy,…
0.6km
více »
Úštěk
Úštěk
Město
Úštěk leží v Západních Čechách, jižním směrem od města Děčín.…
0.6km
více »
Úštěk a okolí
Úštěk a okolí
Městečko
  Úštěk je malé městečko nedaleko Litoměřic, které bylo v roce 1980…
0.6km
více »
hrad Helfenburk
hrad Helfenburk
Hrad
Hrad HelfenburkUž by se mohlo zdát, že jediným hradním pánem široko daleko…
0.7km
více »
Úštěk - Informační centrum
Úštěk - Informační centrum
Ostatní
Informační centrum Vám poskytne informace o společenských, kulturních a sportovních akcích ve městě…
0.7km
více »
Úštěk
Úštěk
Hrad
Hrad je jednou z památek starobylého města Úštěk na Litoměřicku v Ústeckém…
0.7km
více »
Hrad Helfenburk u Úštěku
Hrad Helfenburk u Úštěku
Tipy na výlet
Hrad Helfenburk nalezneme přibližně na půli cesty mezi Litoměřicemi a…
0.7km
více »
Z Úštěka přes Kalvárii na Helfenburk.
Z Úštěka přes Kalvárii na Helfenburk.
Trasa
  Výlet po památkách v okolí Úštěka.   Vycházím z náměstí v Úštěku. Po…
0.7km
více »
Muzeum Čertů - Úštěk
Muzeum Čertů - Úštěk
Tipy na výlet
Muzeum čertů nalezneme v Úštěku v Pikarské věži. Jeho návštěva bezpochyby…
0.7km
více »
Kostel sv. Petra a Pavla
Kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
Původně gotický kostel, který vlivem pozdějších úprav získal vzhled pozdně barokní byl postaven v letech 1764 - 72 na místě staršího…
0.7km
více »
Kudlichův pomník
Kudlichův pomník
Pomník
Najdeme jej za kostelem sv. Petra a Pavla, před Restaurací Pod podloubím. Původně tu stál pomník rakouského císaře Josefa II., avšak později by…
0.7km
více »
Úštěk - gotika i domky ve skále
Úštěk - gotika i domky ve skále
Tipy na výlet
Úštěk leží na silnici I/15 přibližně v půli cesty z Litoměřic do České…
0.7km
více »
Ostrý výstup na Ostré Kalvárie
Ostrý výstup na Ostré Kalvárie
Tipy na výlet
Toto duchovní i romantické místo vás překvapí svou monumentalitou i…
0.7km
více »
Hrad Helfenburk, ale též i Hrádek.
Hrad Helfenburk, ale též i Hrádek.
Tipy na výlet
Nádherná údolí, pískovcové skály a krásné lesy. Tak lze popsat oblast, ve které je ukryt poměrně rozsáhlý a zachovalý hrad. Přijeli…
0.7km
více »
Výstup na Ronov.
Výstup na Ronov.
Tipy na výlet
Kužel Ronova (552 m.n.m.) se nalézá v západní části Ralské pahorkatiny.…
0.7km
více »
zavřít reklamu