Z Kašperských Hor na Dračí skály.
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Cílem tohoto výletu jsou Dračí skály nad řekou Otavou, přibližně na jejím prvním kilometru pod soutokem Vydry a Křemelné. Vypínají se nad pravým břehem řeky a jejich vrchol je nedaleko vísky Svojše, ve výšce 825 m.n.m. Hladina řeky je v těchto místech níže skoro o 200 metrů a tak se z těchto skal nabízí neobyčejný pohled do údolí. Když se k tomu přidá cesta po Šumavských pláních, je o hezký den postaráno. První část cesty jedeme autobusem ze Sušice do Kašperských Hor a odtud již jdeme po svých.
Za čím jedeme?
Kašperské Hory mají hezké náměstí, jehož výraznou dominantou je gotický kostel sv. Markéty a jistě i budova radnice. Po krátké prohlídce náměstí jdeme po zelené, kolem poutního kostela Panny Marie Sněžné, do údolí Zlatého potoka. Po silnici pokračujeme údolím k soutoku s řekou Losenicí. Krásu údolí hodně narušuje hrůzná stavba hotelu Šumava. Zelená nás vede proti proudu Losenice a po několika stech metrech odbočuje vpravo a začíná stoupání. Je to vlastně úsek bývalé Zlaté stezky. V okolí cesty se lesy střídají s loukami. Přibližně v polovině stoupání procházíme okolo starého březového lesa. Následuje ovocný sad a konečně jsme na rovině. Před námi jsou první stavení osady Malý Kozí Hřbet. Otevírá se nám hezký pohled k východu na Popelní horu ( 1074 m.n.m.), Valy ( 1010 m.n. m.) a Šafářův vršek ( 928 m.n.m.). Tady opouštíme zelenou a pokračujeme k západu V samotné osadě je hezká kaple z roku 1845. Většinou opravená stavení jsou jakoby rozhozená po loukách. V těsném sousedství je Velký Kozí Hřbet, tady zaujme kamenná stavba transformátoru a opět kaple.
Polovinu cesty máme za sebou. Z luk kolem osady je hezký pohled k severu. Je vidět Radkovský vrch ( 907 m.n.m.) a v dálce i Svatobor ( 845 m.n.m.). V dalším průhledu se objevil hrad Kašperk a jeho okolí. Cesta za osadou začíná klesat do údolí Rýžového potoka. Na březích jistě zaujmou vysoké, bíle kvetoucí udatny lesní. Po krátkém stoupání docházíme do vísky Svojše. Náves zdobí kaple, křížek a pomník padlým. Za vískou se dáváme lesní cestou k nedalekým Dračím skálám Procházíme kolem několika menších či větších skalních útvarů a pod tou největší nacházíme vyhlídku do údolí řeky Otavy. Pohled, více než kouzelný. Hluboko pod námi se třpytí stužka řeky. Je vidět jen její část na jihu a severu. Znatelné je i údolí říčky Křemelné a všemu dominuje táhlý hřeben hory Křemelné ( 1125 m.n.m.). Ani se nám odtud nechce odcházet. Posledním úsekem je sestup do údolí, na Čeňkovu Pilu. Jdeme při okraji lesa k jihu a poté lesní cestou sestupujeme k osadě Jelenov. Před prvním domkem osady je odbočka vpravo a po necelé čtvrthodince jsme u cíle.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
První možnost občerstvení je v obci Svojše. My jsme si zvolili až na konci cesty hotel Bystřinu v Čenkově pile. Je tu příjemné prostředí, rychlá a příjemná obsluha. Lze se tady i ubytovat.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbily se nám pohledy z luk kolem Kozích Hřbetů. Pohled na Otavu z Dračích skal je jistě jedním z nejhezčích na celém jejím toku.
Ostatní informace
Celá cesta je něco kolem 12 až 13 kilometrů. Celkové převýšení je přibližně kolem 200 metrů. Z Kozích Hřbetů není cesta značená, ale zabloudit se nedá. Zpátky do Sušice jsme jeli autobusem. Veřejná Doprava tu jezdí i o víkendech. Autem se dá dojet až do obce Svojše, kde je možné parkovat. Odtud je ke Dračím skálám asi 1 kilometr. Na kole se dá přijet až nad vyhlídku.