Z Luhačovic k Bílému Kříži a na Solný
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
K Bílému kříži a na Solný
V Luhačovicích vyjdeme po modré značce na příklad od léčebného ústavu Morava kolem zadního traktu hotelu Alexandria (v době mé návštěvy Luhačovic byla Alexandria v rekonstrukci) a dále kolem hotelu Zálesí. Za hotelem Zálesí zatáčí modrá značka vlevo, vzhůru (odbočení je přehledně vyznačeno) po kostkami dlážděné ulici Lužné – poměrně Ostré stoupání. V místě prudkého zabočení ulice Lužné vpravo (více než do pravého úhlu) vcházíme po modré značce do vzrostlého smrkového lesa.
Když se otočíme, dole v údolí vidíme střed Luhačovic, v pozadí vpravo Pozlovice, naproti na obzoru pak Vizovické vrchy. Vejdeme do převážně smrkového lesa a stoupáme po lesní cestě (místy poškozené mechanismy zřejmě od svážení dřeva). Při své cestě jsem se nedržel po celou dobu modré značky, ale zašel jsem i vpravo až na kraj lesa. Je z této strany moc pěkný výhled.
Nahoře při okraji lesa vyjdeme na louku z které máme pěkný rozhled na panorama (dle mého soudu) Luhačovické vrchoviny. Tento rozhled můžeme ještě vylepšit, když si vylezeme na posed, který je na kraji lesa u této louky.
Dostáváme se tak k silnici, která vede z Luhačovic do jejich místní části Kladná-Žilín a dále do Bojkovic. Na turistickém rozcestníku u tzv. Bílého kříže vidíme výšku údaj 422 m. Zde skutečně stojí kamenný kříž, který byl nedávno restaurován. Cituji „Pochází z roku 1763, byl postaven ke cti a chvále Boží na památku přežití morové epidemie“
Pokud zajdeme po silnici vpravo (tedy směrem na Luhačovice) asi 150 m dojdeme k dalšímu kříži je to opět kamenný kříž tzv. Živnéřův ale ten je podstatně mladší. Opět cituji: „V roce 1934 vyjela hasičská posádka z Luhačovic směrem na Kladnou-Žilín k požáru. Na zpáteční cestě došlo u Bílého kříže k havárii. Auto sjelo ze silnice a začalo hořet. 2 hasiči byli těžce raněni a Karel Živnéř při nehodě zahynul“. Na jeho památku zde pak byl zbudován tento kamenný kříž.
Vrátíme se na Bílý kříž a pokračujeme od něj po červené značce Jurkovičova lázeňského okruhu asi 700 m na tak zvaný Solný. Je zde opět turistický rozcestník, který nás nasměruje na žlutou turistickou značku po které se dostaneme lesem a pak již lázeňskými ulicemi dolů až na Luhačovické náměstí.
Cituji: Vrch Solného má 451 m. Smíšený les sousedí s lučinami pastevního areálu s křovinami. Turistické informační značení je ve výšce 422 m, výškový rozdíl od pošty je skoro 170 m přes 1,5 km vzdálenosti.
Uvedené citace jsou z Luhačovických novin.
A ještě jedna poznámka po návratu do penzionu jsem na sobě našel 5 klíšťat.
Za čím jedeme?
Jdeme za pěknou přírodou, na nenáročný výlet, a také se podívat, jak jsou v okolí Luhačovic udržovány různé památky, na příklad zde uvedené kříže.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně krátký a nenáročný výlet postačí nějaké občerstvení v batohu a nebo se lze obejít i bez něho.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jsem nadšený tím, jak vypadají celé Luhačovice, jaká péče je věnována jednak samotnému městu a lázeňskému areálu rovněž.
Pokud se na internetu podíváte do Luhačovických novin zjistíte, že udržování památek světských i církevních, specielně třeba křížům je zde věnována mimořádná pozornost.
Ostatní informace
Při této procházce přírodou nepřichází v úvahu žádné ceny, vstupy. Proto je zde nemohu uvést.
Jen bych každému doporučil se do Luhačovic podívat a to nejen do samotných lázní a města, ale také do okolní přírody.
Na výlet vlakem
Do Luhačovic je možné také dojet vlakem. Už samotné nádraží v Luhačovicích, jehož kompletní rekonstrukce byla nedávno ukončena stojí za vidění.