Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody
Babí léto letošního roku je jako stvořené pro výlet do přírody. V bývalém vojenském prostoru v Milovicích najdete nejen krásnou přírodu, která je, i díky dřívější nepřístupnosti, téměř nedotknutá, ale najdete zde i pozůstatky doby nedávno minulé a vojenské činnosti v této oblasti. Jako cíl jsme si tedy vybrali vojenské objekty v prostoru Mordova rokle. Výlet měří cca 12 km a vede nenáročnou krajinou a tak jej během dne zvládnou i menší děti. Celou trasu je možné absolvovat i na kole.
Většině z nás jistě jméno města Milovice připomene více než dvacetileté působení sovětské armády na našem území. Historie vojenského výcvikového prostoru (VVP) však sahá daleko hlouběji do historie a není spojen pouze s touto etapou. VVP vznikl v této oblasti již za Rakouska - uherska v roce 1904 a kromě již zmiňované Sovětské armádě tedy sloužil i R-U armádě, Čsl. Armádě i Wehrmachtu. K cíli našeho výletu se vydáme od stanice ČD Milovice ulicí Nádražní směrem do ulice Ostravská, po které se vydáme vpravo a dojdeme až na její konec. Vlevo napříč křižovatkou vede účelová komunikace, po které dojdeme až k nepříliš upravenému vstupu na bývalé vojenské letiště Milovice - Boží Dar, kde ještě před pár lety sídlil sovětský stíhací pluk smíšené letecké divize a sovětský dopravní letecký pluk. V současné době je plocha letiště využívána nejčastěji pro sportovní letadla. Přistávací dráhy letiště přejdeme v jeho západní části a mezi bývalými kryty letadel dojdeme na asfaltovou komunikaci, která nás vpravo dovede až pod bývalé sídliště a ubytovny sovětských letců Boží Dar. Přes toto sídliště duchů projdeme až na silnici, která spojuje Straky s Benátkami nad Jizerou a Jiřicemi. Půjdeme po ní cca 500 m vlevo a po pravé straně narazíme na betonovou cestu, která nás dovede až do Mordové rokle.
Podle pověsti toto místo přišlo ke svému jménu již za knížete Boleslava I., kdy v tomto prostoru byla přepadena a pobita ozbrojená družina nejmladší knížecí dcery Mlady, která však byla na životu uchráněna a následně byla chrabrým Ctislavem osvobozena. Odtud se, dle pověsti, odvozuje jméno lokality - Mordova rokle. S touto událostí pak souvisí údajně i založení, dnes již zaniklé, obce Mladá. V době o mnoho a mnoho let pozdější pak v lokalitě Mordova rokle vybudovali sověti třípatrové podzemní velitelské stanoviště letectva a protivzdušné obrany, odkud měla být řízena protivzdušná obrana v případě vypuknutí světového válečného konfliktu. Sověti zde rovněž, kvůli soběstačnosti, zřídili dieselovou elektrárnu, výrobnu stlačeného vzduchu a akumulátorovnu. Kryt byl konstruován tak, aby odolal jadernému útoku. Atomové zbraně byste však v Milovicích té doby hledali marně. Nikdy se zde nenacházely, i když se o tom mezi lidmi často spekulovalo a stále spekuluje.
V bývalém vojenském prostoru však naleznete pozůstatky, zejména stavební, po působení všech armád zde cvičících. Tak například se v tomto prostoru zkoušela odolnost železobetonových bunkrů, které tvořily nedokončené pohraniční opevnění v době před II. sv. válkou.
Ubytování jsme díky jednodennímu výletu nehledali a něco k jídlu si buď můžete vzít s sebou nebo je možné se slušně najíst v Milovicích v Pizzerii Pat a Mat www.pizzeriapat-mat.cz v ulici 5. května nebo v restauraci Mladá v ulici Armádní.
Pokud se netrefíte zrovna do četných akcí skupin Airsoft, tak se můžete spolehnout na to, že téměř nepotkáte človíčka.
Poněkud smutné je však to, jak se v tomto prostoru v současné době hospodaří. Mám na mysli především prostor Božího Daru a letiště, kde statečně budovy chátrají a co neodnesl člověk postupně podléhá zubu času.
Vstupné se nikde neplatí, i když objekty Mordové rokle jsou v soukromých rukách www.vojenskyclub.com . Pokud se však budete chovat jako slušní lidé nic vám nikdo neřekne a nechá vás prohlédnout alespoň exteriéry budov. Ono s dětmi nejsou interiéry ani příliš bezpečné a do většiny budov je vstup zakázán.