Loading...
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Já jsem si jako výchozí místo výletu zvolil obec Velemín. Od autobusové zastávky, v současnosti tam stojí i autobusy nahrazující vlakové spojení, jdeme cca 100 metrů zpět směrem na Lovosice, zahneme vpravo a jdeme po silnici vedoucí do Milešova. Po dalších asi 200 metrech před stodolou, uhýbáme vlevo na polní cestu. Před sebou vidíme vrch Ostrý a vpravo Milešovku. Polní cesta zatočí vlevo a dovede nás k silnici. Uhýbáme vpravo a dojdeme do centra obce Březno. Tady narazíme na modrou turistickou značku.
Vydáme se po modré značce vedoucí polní cestou směrem na Režný Újezd. Před Režným Újezdem je ještě rozcestí Struženka. Uhýbáme vpravo a po žluté a značkách NS procházíme Režným Újezdem. Tady nás čeká milé překvapení v podobě možnosti občerstvení v kiosku Pod Borčem. I turistické známky a nálepky a další suvenýry zde prodávají.
Značky NS nás dovedou na rozcestí u informační tabule č.1. Tady máme na výběr, zda se vydáme vlevo po NS, která vede dosti zarostlou pěšinou na vrchol Borče nebo vpravo na rozcestí Boreč-pod vrcholem, ale čeká nás náročnější výstup na vrchol kopce.
Ať už jsme si vybrali jakoukoli cestu na vrchol, můžeme se na vrcholu zapsat do vrcholové knihy i razítko tady zatím je. Prohlédneme si samozřejmě ventaroly.
Z vrcholu se vrátíme na rozcestí Boreč-pod vrcholem a jdeme vlevo po zelené do obce Boreč. Měníme značku a jdeme vpravo po žluté, projdeme Borčí, kde stojí zdevastovaný zámek. Za obcí na louce se pak můžeme podívat na nově vybudovaný kamenný kruh. Značka nás dále vede na rozcestí Nad Sutomi. Některé úseky cesty, zvláště po dešti, nejsou moc příjemné, ale dá se to přežít. Měníme barvu značky a jdeme vlevo po červené asfaltovou lesní cestou na rozcestí Košťálov rozc.
Vystoupáme na vrch Košťál se zříceninou Košťálova a kocháme se krásnými celokruhovými pohledy do kraje. Pro orientaci si však musíme vystačit se svými znalostmi nebo si vzít na pomoc mapu. Hrad se připomíná ve 14. století, v roce 1422 jej dokonce obléhali husité. Koncem 16. století byl však opuštěn.
Vrátíme se od zříceniny na rozcestí, vyhledáme zelenou značku a zamíříme po ní směr Vychynice. V Radosticích u rybníčku se krásně odpočívá. Dojdeme do Vychynice a tady naposledy změníme značku a jdeme nyní po modré do Lovosic, kde vycházku ukončíme.
Navštívíme a prohlédneme si zajímavý znělcový kopec s teplomilnými porosty a bohatou květenou. Boreč je známý především svými tepelnými exhalacemi. Jak to funguje v praxi, to se dočteme na informačních tabulích naučné stezky. Z jeho západní části jsou omezené pohledy na kopečky Českého středohoří.
Podíváme se a rozhlédneme se celokruhově do kraje od zříceniny hradu Košťálov, jež leží na strmém skalním ostrohu vrchu Košťál.
Zajímavé a pěkné je posezení na lavičce u rybníčku v obci Radostice, prostě radost posedět.
Přestože se situace v tomto ohledu
zlepšila, když byl otevřen kiosek Pod Borčem, neznamená to, že nemáte
zapomenout přibalit do batohu zejména pití. Podle provozního řádu je kiosek
otevřen od úterý do neděle v čase 10-17 hod.
Pokud vyjde počasí, naskytnou se nám krásné a daleké výhledy do kraje od zříceniny hradu Košťálov. Je nemožné zde vyjmenovat vše, co vidíme, ale každý asi zná Házmburk, Říp, krčící se Radobýl, Lovoš, Kletečnou, Milešovku, Boreč, Ostrý atd.
Je zajímavé se seznámit jak vlastně tepelné exhalace na Borči (něco podobného je i na Sutomském vrchu) fungují.
Vstup do přírodní rezervace Boreč i na zříceninu
Košťálov je zdarma. Za dobrou náladu a krásné výhledy se také nic neplatí, jde
jen o to výlet si krásně užít.