Vrch Boreč v Českém středohoří.
Turistické cíle • Příroda • Kopec
Jedná se o jeden z mnoha kopců Českého středohoří. Jeho výška činí 448 m. n.m. Není to ovšem jen tak obyčejný kopec. Jeho hlavní zvláštností jsou průduchy, nacházející se zejména na vrcholu. Tyto průduchy se nazývají ventaroly. Přes léto se přes tyto průduchy-ventaroly dostává do vnitra kopce teplý vzduch, který pak přes zimu pomalu proudí opět přes průduchy ven. Proto se kolem přes zimu nikdy nenachází sníh ani led. Teplota vzduchu vycházejícího z vnitra kopce může činit až +16 stupňů celsia. Díky tomuto jevu můžeme u průduchů-ventarolů sledovat různé druhy rostlin, zejména mechů, či živočichů i v období zimy.
Přes léto můžeme sledovat pravý opak. Chladný vzduch natažený přes zimu do vnitra kopce přes léto proudí taktéž ven, jako teplý vzduch v zimě. Proto se naopak u průduchů můžeme přes letní období setkat i s ledem. Přes zimu se můžeme na Borči setkat ještě s jedním jevem. Když se všude kolem Borče vyskytuje sníh, tak na jeho vrcholu nenajdete až na pár výjimek žádný sníh. Je to opět způsobeno teplým vzduchem uvnitř kopce, který stoupá k vrcholu a tak ho ohřívá. Tento jev jsem sám zažil při svém svátečním výšlapu dne 26. 12. 2012.
Ještě jedna informace na závěr článku. Na vrchol, i kolem vede ze vsi Režný Újezd Naučná stezka informující o zdejší fauně, flóře a zdejších již zmiňovaných ventarolech.