Z Velkého Března přes Magnetovec do skanzenu v Zubrnicích a na Bukovou horu s dalekými výhledy
Tipy na výlet • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jako východisko výletu jsem zvolil obec Velké Březno. Turistické značení najdeme před nádražní budovou a vydáme se po zelené značce k přejezdu. Tady si můžeme udělat krátkou odbočku k Novému zámku a prohlédnout si alespoň jeho exteriéry.
Vrátíme se na značku u přejezdu a pokračujeme po zelené. Začínáme nejdříve pozvolna a později již poměrně ostřeji stoupat lesní cestou, která nás vede k rozcestí Fráž, od kterého vede odbočka po naučné stezce okruhem kolem Magnetovce a Skalního hřibu v délce 4,5 km. Je tam napsáno, že se jedná o jednosměrně značenou cestu, ale dle mého názoru je jedno, jakým směrem se po okruhu vydáte. Po projití stezky a prohlídky přírodní zajímavosti budeme dále pokračovat po zelené z rozcestí Fráž.
Po zelené zahájíme další výstup na Sokolí hřeben a dále až na rozcestí Pláň. Z cesty máme místy možnost spatřit Bukovou horu s vysílačem na jejím vrcholu. Z rozcestí Pláň, kde přejdeme na červeně značenou cestu, zahájíme sestup do Zubrnic přes osadu Líškov. Nad obcí přijdeme na silnici, odkud máme výhled na Zubrnice a v pozadí na Bukovou horu. Před příchodem do obce míjíme Malé železniční muzeum. Od muzea je to na náměstí v Zubrnicích, které je vyhlášeno památkovou rezervací, kousek cesty. Naproti kostelu sv. Maří Magdalény je Muzeum lidové architektury - skanzen Českého středohoří. K prohlídce jsou zachovalé ukázky lidové architektury. Ze Zubrnic se vydáme po červené na Bukovou horu.
Ze začátku nás čeká ostřejší stoupání v otevřeném terénu, asi po 1 km se stoupání zmírní. Před sebou vidíme, jak se pomalu blížíme k vysílači na vrcholu. Od rozcestí býv. Stará Homole opět ostřeji stoupáme až na vrchol Bukové hory s veřejnosti nepřístupným vysílačem. Určitě se běžte po směrové odbočce podívat na Humboldtovou vyhlídku, ze které je možno spatřit západní část Českého středohoří. Těch cca 200 m tam a 200 m zpět navíc od Děčínské boudy určitě vynahradí nádherný výhled do kraje. Můžeme zde i v klidu chvíli posedět.
Z vrcholu sestupujeme po asfaltce k rozcestí, kde odbočíme vlevo, a společně s modrou značkou jdeme k dalšímu rozcestí Vitín – rozc. Uhýbáme vpravo a zase po červené sestupujeme do Těchlovic. Velký kus cesty nás doprovází Těchlovický potok. V Těchlovicích vycházku ukončíme.
Za čím jedeme?
Ve Velkém Březně máme možnost navštívit tzv. Nový zámek, který se nachází uprostřed anglického parku. Prohlédneme si zajímavý a unikátní skalní hřib, jenž je pozůstatkem lávového příkrovu. V Zubrnicích máme možnost navštívit skanzen lidové architektury Českého středohoří nebo železniční muzeum. Z mohutné Bukové hory se rozhlédneme z Humboldtovy vyhlídky na západní část Českého středohoří.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Vezměte si dostatek pití a jídla do batohu. Možnost občerstvení je až v Zubrnicích nebo potom dost omezené v Těchlovicích.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Projdeme se hlubokými a málo navštěvovanými bukovými lesy. Prohlédneme si přírodní zajímavost – skalní hřib ve vrcholu Magnetovec. Z Bukové hory se nám otevřou krásné daleké výhledy na západní část Českého středohoří.
Příjemným zpestřením je návštěva skanzenu lidových staveb v Zubrnicích.
Ostatní informace
Vycházka je středně náročná. Bližší informace na navštívená místa lze nalézt na internetu.
Odkaz na skanzen v Zubrnicích: http://skanzen.zubrnice.cz/
Železniční muzeum Zubrnice: http://www.zmz.cz/muzeum/zeleznicni-museum-zubrnice/
Nový zámek Velké Březno: http://www.zamek-vbrezno.cz/