Z Víru na Karasín
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Využili jsme babího léta a vydali se na turistický pochod Vysočinou nesoucí romantický název Jitřenka. Trasu začínáme v malé vesničce Vír, která leží cca 8 km od Bystřice nad Pernštejnem. Z Víru vycházíme směrem k Vírské přehradě, která je postavena na řece Svratce. Nejdeme daleko, na konci obce za jedním z kopečků se před námi vynoří vysoká hráz přehradní nádrže Vír I. Snažíme se dostat nahoru na hráz, u železných schodů je otevřená branka. Po bližším zkoumání ale objevujeme na druhé straně otevřené brány cedulku "Vstup zakázán", proto se vracíme a zkoušíme to z druhé strany od silnice. Vody v přehradě je velmi málo, podle obnažených břehů přehrady usuzuji, jaká je asi běžná výška vodní hladiny.
Od přehrady se vracíme zpět na rozcestí, které jsme předtím, ve snaze podívat se k přehradě, minuli. Jdeme po červené turistické značce a naším dalším cílem je Karasín. Obec, nad níž stojí stejnojmenná rozhledna a zimní lyžařské středisko se sjezdovkou a vlekem. U rozhledny fasujeme kontrolní razítko a po zaplacení symbolického vstupného stoupáme po 128 schodech na její vrchol. Nahoře je dost větrno, ale výhled na okolní kopečky stojí za to. Z kopce s rozhlednou sestupujeme po krátké svačinové přestávce do vesničky, napojujeme se na zelenou značku a polní cestou opět míjíme rozhlednu, tentokrát z druhé strany. Když se blížíme ke sjezdovce pod rozhlednou, vidíme po ní sestupovat další turisty, kteří si krkolomným sestupem po svahu pochod o dobrý kilometr zkracují. My jsme se však mezitím vnořili do lesa a pozvolným klesáním došli zpět do Víru.
Za čím jedeme?
Vírská přehrada, okolo které jsme procházeli, má bohatou historii. Její výstavba byla zahájena v roce 1947, dokončena i s výstavbou vodní elektrárny byla v roce 1958. Její rozloha je 223,6 ha. Přehrada slouží jako zásobník pitné vody, jehož vodou je zásobováno mj. také Brno. Jelikož byla vodní elektrárna na Vírské přehradě využívána na plný výkon, došlo na druhém konci obce Vír roku 1954 k výstavbě vyrovnávací nádrže Vír II. Ta má rozlohu 12,5 ha.
Rozhledna Karasín leží v nadmořské výšce 704 m n. m. Celková výška betonové rozhledny je 28,2 m, vyhlídkový Ochoz je ve výšce 25 m. Byla postavena v roce 2002 a je z ní krásný výhled na okolní kopečky, jejichž popis najdete na informačním panelu pod rozhlednou. Rozhledna je součástí plánovaného sportovního a rehabilitačního areálu. Spolu s ní zde návštěvníkům prozatím slouží dětské hřiště a v zimě lyžařský svah s vlekem.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jídlo jsme si nesli s sebou v batohu, ale po cestě je možnost dát si malé občerstvení v bufetu pod rozhlednou Karasín. Bufet má otevřeno každý den 10.00 - 20.00 h, o víkendech a svátcích už od 9.00 h, ale pouze za pěkného počasí.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbila se nám hezká příroda, výhledy z Karasína, a jak to většinou na takových akcích bývá také přátelská atmosféra mezi turisty.
Ostatní informace
Na Rozhlednu Karasín se platí symbolické vstupné 2,- Kč, vstupenky vám prodají v bufetu pod rozhlednou. Pokud je bufet za špatného počasí uzavřen, vstup na rozhlednu je zdarma. Rozhledna je otevřena denně od 8 do 20 h.
Ve Víru doporučuji zajít se podívat na místní atrakci, Vírský mlýnek, k němuž vás dovedou šipky, které jsou strategicky rozmístěné po celé obci.