Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Autem přijíždíme do obce Žichovice, která leží nadohled největší hradní zřícenině u nás, Hradu Rabí.
V Žichovicích se dá o víkendu pohodlně zaparkovat před zdravotním střediskem, kolem kterého prochází žlutá turistická značka, která nás dovede až ke hradu.
Obec Žichovice leží na soutoku Nezdického potoka s Otavou a zdejší území bylo osídleno již od pradávna a to hlavně osadníky, kteří zde na Otavě rýžovali zlato. První písemná zmínka o obci se datuje do 11. století, kdy obec patřila pražskému břevnovskému klášteru. Významným datem v historii obce je rok 1544, kdy páni ze Švihova prodávají nedaleký Hrad Rabí a stěhují se právě sem. Na základech středověké tvrze si pak Švihovští nechávají postavit renesanční zámek, který, ač veřejnosti nepřístupný, je ozdobou obce dodnes. Za shlédnutí v obci stojí i starý barokní kamenný most pod zámkem z počátku 17. století.
Po prohlídce Žichovic se vydáváme na 2 kilometry dlouhou cestu do města Rabí.
Historie města je úzce spjata s historií hradu. Hrad byl založen ve 14. století a od tohoto data se píší i dějiny města ležícího pod ním. Největšího rozmachu dosahuje Rabí v 15. století, kdy na hradě vládl Půta Švihovský a Rabí získává v roce 1499 od krále Vladislava Jagellonského městský titul. Návštěvníka města určitě zaujmou krásně zrekonstruované barokní statky na náměstí a bez povšimnutí by něměl zůstat ani židovský hřbitov, který si místní židovská komunita založila u hradeb hradu v 17. století.
Návštěva hradu je pak tou nejpěknější tečkou tohoto výletu. Hrad založený ve 14. století pány z Rýzmberka prošel mnoha stavebními úpravami a jako celek je krásnou ukázkou stavebního hradního vývoje. Asi nejvíce se hrad zapisuje do historie v dobách husitských válek. Hrad i přes svou mohutnost a důmyslný obranný systém byl husity dvakrát dobit v letech 1420 a 1421. Při druhém dobívání hradu zde přišel husitský hejtman Jan Žižka o své, v té době již jediné oko. Pozvolný úpadek hradu nastává po roce 1520, po smrti nejvýznamnějšího zdejšího hradního pána Půty Švihovského. Rýzmberský majetek je rozdělen mezi jeho syny, kteří jsou však nuceni vinou svého zadlužení zděděný majetek rozprodávat. Hrad Rabí často střídá majitele a začíná chátrat. Totální zkáza hradu je datována do první poloviny 18. století, kdy tehdy ještě obývaný hrad zcela vyhořel a stává se z něj zřícenina.
Po prohlídce hradu se vydáváme tou samou cestou, kterou jsme na hrad přišli zpět do Žichovic. Po cestě se ještě zastavujeme u jezu na Otavě Podbradský mlýn, kde řeka Otava spolu s pokročilým podzimem doslova kouzlý krásné přírodní scenérie.
Procházka krajinou, které dominuje největší česká hradní zřícenina a návštěva hradu. To jsou hlavní důvody, proč se sem vypravit.
Z vlastních zásob jsme se krásně občerstvili v prostorách romantické hradní zříceniny.
Při prohlídce hradu jsme si vybrali prohlídkový okruh Věž a výhled z nejvyššího místa zříceniny byl prostě kouzelný.
Hrad je otevřen od dubna do konce října o víkendech a od května do konce září denně mimo pondělí. Letos hrad otevírá i na státní svátky 1. a 8. května a otevřen je i přes celé letošní Velikonoce.
Vstupné 90,- Kč základní, 60,- Kč snížené.
Návštěvník si může vybrat ze dvou prohlídkových okruhů.