ZA GASTRONOMIÍ V MARIÁNSKÝCH LÁZNÍCH
Tipy na výlet • Za gastronomií • Gastronomie
Mariánské Lázně jsou druhým největším lázeňským místem u nás. Nejsou tak veliké jako Karlovy Vary, nicméně svou popularitou se jim určitě vyrovnají. A kde jsou lázně, tam jsou i hotely, a kde jsou hotely, jsou i hotelové restaurace. Proto jsme se zajeli podívat, jak se tu žije dodavatelům gastronomických technologií. Ve společnosti Matthes Mariánské Lázně jsem si o tomto krásném regionu povídal s vedoucím pobočky, panem Martinem Musilem.
Mariánské Lázně jsou město se zhruba 15 tisíci stálými obyvateli, na které připadá zhruba sedmdesát hotelů a penzionů s lázeňskou či wellness péči. A každy rok přibývají ve městě a jeho okolí další. Vždyť zde také vyvěrá na sto minerálních pramenů. Překrásné parkove město i jeho okoli nahráva přihraniční turistice hlavně ze Saska a Bavorska, která je nemalým zdrojem příjmů pro gastronomické podniky v regionu. Komorní prostředí lázni vyhovuje především klientele důchodového věku, ať již domácí, ale převážně zahraniční.
Zajimavostí však bezesporu je, že naprostá většina ubytovacích kapacit je v rukou českých majitelů a provozovatelů. To si například v Karlových Varech vůbec neumíme ani představit. Největším provozovatelem lázeňskych hotelů, sanatorií a balneoprovozů v Mariánskych Lázních je společnost Léčebné lázně Mariánské Lázně, a.s. Oproti vysokému počtu ubytovacích kapacit najdeme jen malo restaurací, které nejsou součastí hotelu či penzionu.
„Jako jeden z dodavatelů gastronomických technologií zde musíme, tak jako jinde, poskytovat dokonalý servis. Přestěhovali jsme se do nových prostor a máme krásný showroom, ale v regionu s tak vysokým počtem provozoven si nesmime dovolit špatnou referenci,“ říká Martin Musil. „Přestože Hotelová škola v Mariánských Láznich patří mezi nejstarší
a nejvýznamnějši vzdělávací centra hotelového průmyslu v evropském měřítku, potýkaji se zde provozovatele s nedostatkem odborného personálu. Asi je to dáno blízkostí hranic a absolventi školy odcházejí často pracovat do zahraniči. Na druhou stranu máme blizko zahraniční gastronomicke veletrhy, a tak zde panuje dobrá znalost moderních technologií a trendů.“
Přesto jsem se zajimal o zajimave koncepty a moderni technologická řešení v mistnich podminkách.
Jeden z příkladů nám přiblížil osobní zkušnosti i pan Musil −Churchill・Ls Pub & Restaurant v OREA HOTEL Excelsior, kde se scházejí přátelé dobrého jídla a kvalitního pití: „Funguje zde i W.I.P. Club (Whisky Interesting People), první svého druhu v České republice, který byl založen v hotelu Excelsior v roce 1994. Hoteliéři, restauratéři i ostatni členové se pravidelně schází na společenských večerech, kterých součástí je mimo jiné slavnostní večeře (tematicky zaměřené, zpr. etnická kuchyně).“
„Zajimavá je i historie restaurace Ve skále pivovaru Chodovar v nedaleké Chodové Plané. Na začátku nikdo netušil, jakého úspěchu tento zájezdní hostinec dosáhne a technologie se tam několikrát přzpůsobovala navyšující se kapacitě. S pivovarem Chodovar se take podílíme na vybavováni jejich restaurací ručními myčkami na pivni sklo.“
Z vlastní zkušnosti, a s přitakáním pana Musila, jsem pasoval na jednoho z gastronomických Favoritů restauraci Villa Patriot. Jak jidlo samotné, tak i jeho prezentace v krásném prostředí je opravdovým zážitkem.
„ V prostředí Mariánských Lázní je výjimečnou kapitolou Royal Golf Club Marianské Lázně. Jedno z nejkrásněších hřišť v Evropě a nejstarších u nás prošlo náročnou rekonstrukcí a to i jeho restaurační část. Při turnajích je někdy nutno obsloužit i více než 1500 hostů a tomu odpovídají i technické parametry kuchyně. Používají zde metodu zchlazování a následné regenerace pokrmů. Některá jidla se expedují i na vzdálená stanoviště na hřišti.“
Vzhledem k prostoru, který mám vyčleněn na tuto reportáž, nemůžeme zmínit všechny zajimavé kuchyně a tak mi s neskrývanou radostí nezbývá, než se do Mariánských Lázní vrátit a podrobit detailnímu rozboru zdejší restaurace − tentokrát však od jidelního stolu.
(IF)
MATTHES gastro, s.r.o.
tel.: 354 620 178
www.matthes.cz