Loading...
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na kole
V zalesněných kopcích na jihozápad od České Třebové se nachází hned několik míst, která stojí za návštěvu. Ta, která zde zmíním, se dají všechna obejít v rámci středně náročného celodenního pěšího výletu s východiskem i cílem v tomto městě. Je také možné zařadit je do programu delšího cyklovýletu (dobře se dá dojet třeba do Litomyšle nebo Svitav). Pokud pojedete na kole, moc hezký je sjezd z Kozlova serpentinami Švabinského aleje.
Prvním cílem bude poutní kaple Panny Marie Pomocné v místě zvaném Hory. Doporučuji vzít to přes malebný městský park Javorku, kde stojí za vidění altánek zvaný Bosenský pavilón. V samotných Horách byly dříve lázně; dnes tu zbyla jen hospoda s pamětní deskou připomínající pobyt Boženy Němcové. Kaple sama není příliš zajímavá stavba, ale vede k ní od pramene s "léčivou" vodou krásná kamenná křížová cesta.
Po dalším stoupání na rozcestí pod Kozlovským kopcem se musíme rozhodnout, zda máme chuť, sílu a čas podívat se i do Kozlova, což znamená nějakých pár výškových metrů sestoupit a pak se stejnou cestou vrátit. V Kozlově ale máme hned tři zajímavosti: roubenou kapličku a dva domky, jejichž štíty vymaloval Max Švabinský, který zde často pobýval. Ve Švabinského chaloupce, zdobené výjevem ze života sv. Václava, je dnes malá expozice.
Od rozcestí je to na vrchol Kozlovského kopce jen kousek. Kromě Švabinského turistické chaty tu stojí rozhledna s pěkným výhledem do kraje. Dál už to bude většinou s kopce. Nad Semanínem se zastavme u nedávno opravené kapličky, v jejíž blízkosti došlo v roce 1945 ke dvěma tragickým událostem - zastřelení několika ruských zajatců za krádež jídla a smrti dvou místních železničářů při manipulaci s nalezenou municí (mají nedaleko pomníček).
Semanín, dříve německý Schirmdorf, prakticky nemá žádné původní obyvatelstvo. Ne všichni Němci však byli odsunuti. Krátce po skončení války se zde udála další hrůzná tragédie, když místní nacista vylákal dvacet lidí do lesa, aby zde spáchali hromadnou sebevraždu (omámil je opiem, postřílel a nakonec zastřelil svou ženu i sám sebe). Okolí jako by neblahé události přitahovalo, jak svědčí i smírčí kříž nedaleko vesnice, připomínka jiné dávné vraždy nebo neštěstí. Dnes Semanín působí upraveně a přívětivě a svými naučnými stezkami láká i turisty, tak snad už prokletí bylo zlomeno. Dominantou, zajímavější než sousední kostel, je polodřevěná zvonice ze 17. století s malovanými ornamenty a německými nápisy na podhledech - tu můžeme považovat za zlatý hřeb našeho výletu.
Vítané občerstvení je ve Švabinského turistické chatě na Kozlovském kopci.
Všechna zmiňovaná místa stojí za návštěvu. Pokud se budete pěšky vracet do Třebové, trochu nudný je bohužel úsek Semanín - Česká Třebová po silnici.
Na vstupné je rozhledna a Švabinského chaloupka.