Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Hlavním cílem tohoto výletu je městys Zlonice, nacházející se severně od Slaného. Obec, která je známá i díky tomu, že zde se svými rodiči prožíval své dětství Antonín Dvořák. Před deseti lety se toto místo dostalo i do podvědomí milovníků železnice, když v místní části Lisovice bylo založeno železniční muzeum.
Na cestu se vypravíme ze Slaného. Od železniční stanice se vydáme po zelené turistické značce. V obci Lidice u Otrub mineme gotický kostel sv. Jakuba Většího, a když před obcí Drchkov narazíme na železniční trať opustíme zelenou značku a dále do Zlonic pokračujeme po neznačené cestě stále rovně po silnici. V Drchkově projdeme okolo kapličky sv. Vojtěcha a když projdeme obcí Dřínov už je vidět věž kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Zlonicích. Za Dřínovem se nám také otevřou krásné výhledy do KRAJINY s dominantní horou Říp a s kouzelnými kopci Českého středohoří. Po přejití železniční tratě u zlonického nádraží zahneme vlevo a pokračujem do Lisovic, kde se nachází cíl naší cesty tj. železniční muzeum.
Železniční muzeum zde vzniklo před deseti lety a jsou v něm k vidění exponáty průmyslových lokomotiv, v budově je pak expozice zabezpečovacích zařízení. Na dvoře areálu je nainstalovaná funkční malodráha. Když se v muzeu koná nějaká akce, je v provozu i historický autobus Karosa ŠL 11. My jsme do muzea právě v den jedné takové akce zavítali. Bylo to 8. května, kdy zde slavili 10. let Zlonické polní dráhy a ve Zlonicích probíhaly Slavnosti městyse Zlonice. Navíc zde u muzea měli sraz motorkáři před svou spanilou jízdou na Říp a přes Lisovice vedla i trať veteránského závodu Stopou Slánského Oriona. Vyplatí se určitě sledovat www. stránky muzea, kde o připravovaných akcích informují a pak se do Zlonic vypravit.
Nazpět do Slaného jsme se dostali autobusem, který zde jezdil jako náhradní Doprava za vlak, jelikož na trati probíhaly stavební práce.
Ve Zlonicích je šance se občerstvit v některé z místních réstaurací, my jsme měli o občerstvení postaráno na místním fotbalovém hřišti, kde v den Slavností byla spousta stánků jak s jídlem, tak i s pitím.
Nejvíce se nám líbily staré lokomotivy, které přežily jen díky nadšení lidí z místního muzea. Co bych muzeu vytknul je absence doprovodných textů u zabezpečovacích zařízení. Občas člověk nevěděl k čemu se co používalo.
V době akce byl vstup do muzea zdarma.
Jinak je vstupné 60 a 30 Kč, otevřeno je od května do října o víkendech a státních svátcích od 9 do 15 hodin.