Záhadami prodchnutý - Hrad Loket
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Hrad Loket se tyčí na skalním ostrohu nad řekou Ohří. Často byl mezi lidmi nazýván „Klíčem ku Království českému“. Toto označení získal díky své hradní pevnosti, která ve 13. století chránila české pohraničí před průnikem německých ministeriálů.
Loket kromě své obranné schopnosti sloužil také k přijímání důležitých návštěv krále Václava I. a často na něm přebývali členové rodu Lucemburků.
Hrad se stal úkrytem pro královnu Elišku s dětmi v době kdy svého syna chtěla prohlásit za krále a vládnout jeho jménem. Jan Lucemburský, který se tuto skutečnost dověděl vymohl si vstup do hradu a Elišku vykázal do Mělníka. Její dítě Václava (později Karel IV.) věznil v kobce na Lokti. I přesto se stal Loket oblíbeným místem Karla IV. a zařadil ho mezi památky, které nelze zcizit.
Během třicetileté války ztratil hrad svůj význam a byl využíván jako věznice. Věznice byla na hradě zrušena až během 20.století. V současné době patří městu, které se o něj stará.
Za čím jedeme?
Hrad Loket je protkán mnoha pověstmi a záhadami. Jedna z pověstí např. vypráví o Strakakalovi, který se vynořuje, aby učesal rozcuchané děti.
Podivnější je však kámen, který se dlouhou dobu nacházel na nádvoří. Pověst vypráví, že se jedná o zkamenělého purkrabího. Vypráví se o něm, že byl zlý a těla popravených nechal uvazovat za nohy a nořil je do vřídelní vody. Poté co se na tělech usadil vřídelní kámen, nechal je pro výstrahu pověsit nad hradební bránu.
V městečku pod hradem žil spokojeně hrnčíř se svou ženou a dětmi. O hrnčířově ženě se vyprávělo, že je čarodějnice. V jedno pozdní odpoledne je navštívil purkrabí a chtěl si koupit nový džbán na víno. Když mu hrnčíř předváděl své výrobky zalíbil se purkrabímu jeden malovaný džbán. Ten však hrnčíř odmítal prodat a tak ho purkrabí nechal zajmout a vsadit do hladomorny a druhý den se měla konat poprava.
Hrnčířova žena přišla toho rána poprosit purkrabího o milost pro svého muže on však zazvonil na stráže a nechal ženu vykázat z hradu. Ovšem než byla žena vykázána ještě purkrabího proklela – „Za to, že máš srdce z kamene, stane se z tebe kámen“. Nebe náhle zčernalo a uhodil blesk. Poté co se na nebi opět objevilo slunce, purkrabího už nikdy nikdo nespatřil. Jen na nádvoří se objevil velký kámen, kterého když se lidé dotkli tak zvonil.
Co na hradě navštívíte:
Markrabství – zde je instalována výstava porcelánu z okolních továren
Hejtmanství – expozice archeologie, která obsahuje vykopávky z hradu a okolí; sál s freskami – nástěnné malby z počátku 15. století
Věž – ukrývá loketského draka
Křídlo při věži – jsou zde vystaveny chladné zbraně
Vězení - projdete si několika patry kobek, které sloužili jako vězení. Pokud budete pozorní spatříte i Strakakala.
Útrpné právo – je zde instalována expozice, která nás pomocí vizuálních a zvukových expozic seznámí s praktikami let minulých. Např. jak se získávalo doznání pomocí mučících nástrojů.
Hradní rotunda – vznikla na konci 12. století
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvení můžete zakoupit v hradní restauraci, která je otevřena denně od 11:00 do 22:00 a nabízí speciality staročeské kuchyně.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejzajímavější z prohlídky celého hradu je část vězení a útrpného práva, které vám zabere i nejvíce času. Zbylá expozice jsou spíše doplňkové a méně zajímavé.
Ostatní informace
Otevírací doba:
listopad – březen: 09:00 – 15:30
duben – říjen: 09:00 16:30
Vstupné:
- prohlídku můžete absolvovat samostatně s textem
dospělí 80 Kč
děti, studenti: 45 Kč
- s průvodcem
dospělí 90 Kč
děti, studenti:60 Kč