Zámek Hrádek
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Naše společná cesta začíná v Horažďovicích odku směřujeme na Rabí a Sušici. Popříjezdu do Sušice po chvíli mineme nádraží a na první možné odbočce doleva odbočíme, dále pokračujeme přibližně 3,5 kilometrů. Cestou již vjedeme do obce a na konci této potkáme prudkou odbočku Doprava, kam odbočíma a poněkolika desítkách metech se octneme přímo před areálem zámku.
Za čím jedeme?
První zmínka o Hrádku pochází z roku 1298. Jedná se o darovací listinu, kdy Přibyslav z Hrádku daroval bratřím z kostela sv. Petra a Pavla v Horažďovicích tři lány lesa a potok pro chování ryb. Pro Hrádek je to nejstarší dochovaná listina. Od roku 1588 patřilo hrádecké panství pánům Račínům z Račína, kteří pravděpodobně po roce 1590 přestavěli středověkou tvrz na renesanční zámek. Rod Račínů vlastnil Hrádek do roku 1686. Po smrti Vojtěcha Arnošta Račína se majitelé na zámku rychle střídali.
Pro zámek byl významný rok 1731, kdy se stal majitelem Jan Ferdinand, hrabě Desfours z Montu a Athienville. Zahájil přestavbu hrádeckého zámku, a to tak, že ke starému renesančnímu zámku nechal vystavět nový barokní zámek.
Zámek měl svou známou věž, která bývala chloubou Hrádku a jeho dominantou na pohled zdálky. Věž se zřítila 26. července 1976, tedy 245 let po výstavbě nového zámku. Věž byla třípatrová s mansardovou střechou vystavěna na starších základech věže.
V průčelí je vstup do zámku, nad ním je v prvním patře balkon s mřížovým zábradlím. Nad balkonem je ve štítu velký erb Desfoursů. Levé křídlo bylo v přízemí zakončeno salla terrenou se vstupem do zámecké zahrady a třípatrovou věží. Pravé křídlo je stavěno na renesančních základech a v zadní části má lomené schody do prvního patra. V prvním patře v pravé části byla jídelna a pokoje pro hosty. Ve střední části velký salon s výstupem na balkon a v levé části byly prostory pro panstvo. Za pravým zadním křídlem byla přistavena později kaple sv. Valburgy se vstupem ze zámku i zvnějšku. Nová část zámku sloužila jako venkovské sídlo. Stará pak pro výkon správní a hospodářské funkce.
Koncem roku 2000 zámek zakoupila sušická firma Šumavaplan, spol s r.o., zastoupená Ing. arch. Pavlem Lejskem. Po mnoha letech byly zahájeny práce směřující k záchraně tohoto architektonicky nesmírně vzácného objektu. V letech 2000 - 2001 bylo provedeno základní stavební a statické zajištění objektu, v letech 2002 - 2003 bylo provedena rekonstrukce krovu a výměna střešní krytiny. Byly zahájeny restaurátorské práce v objektu. Většinu prací zajišťovali místní firmy. V roce 2005 a následujícím byla zahájena oprava a restaurování zámecké fasády. Byl zvolen postup od hlavního průčelí nového zámku směrem k renesanční části. Opravu fasády prováděla firma specializující se na památky Ing. Karel Mikeš z Římova. Součástí této opravy byla celková obnova oken i dveří. Renovaci prováděla firma Truhlářství Zdeněk Lísa z Hrádku u Sušice. V roce 2006 proběhlo restaurování historických krbových kamen, které si můžete prohlédnout při návštěvě restaurace. Tohoto díla se ujala restaurátorská firma Mgr. Tomáše Tesky z Čimelic.
http://www.zamekhradek.cz/zamekhradek/zamek.asp
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
cestou jsme nevyužili žádné stravovací ani ubytovací zařízení.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Zámek je nákherně opraven, zahrada je nádherně udržovaná. Bohužel kvůli komerčnímu využití je přístupná pouze část zámku, ve které je muzeum F. Pravdy
Ostatní informace
Otevírací doba
Říjen – Květen
Po telefonické domluvě, min 6 osob
Červen a Září
SO + NE
11:00 – 16:00
PO – PÁ
po tel domluvě
Červenec – Srpen
ÚT – NE
11:00 – 16:00
Vstupné
Dospělí 70 Kč
Děti 6 – 18, senioři, studenti 40 Kč
Děti do 6 let zdarma
Rodinné vstupné 180 Kč