Zámek Mělník – přístupný po celý rok
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Zámek Mělník je jedna z nejvýznamnějších památek nacházející se v Mělníku. Proslul nejen díky svému krásnému renesančnímu vzhledu, ale především díky vinným sklepům, které se zde nacházejí. Krom dobrého vína, které zde můžete ochutnat, vás také čeká individuální prohlídka po zámeckých prostorech.
Návštěvníci určitě ocení, že můžou na zámek přijet v kterémkoli čase otevírací doby a vždy se budou moci po zámku volně procházet a obdivovat jeho překrásné interiéry. Pokud byste, ale i přesto měli zájem o prohlídku s průvodcem tak i tuto možnost vám mělnický zámek nabízí, v každou celou hodinu můžete absolvovat prohlídku s průvodcem.
Za čím jedeme?
Co vše při návštěvě zámku uvidíte?
První místností, kterou navštívíme je velká ložnice Jiřího Kristiána. Ptáte se, kdo byl Jiří Kristián Lobkowicz? Byl to úspěšný sportovec a automobilový závodník, který zahynul ve svých 25 letech na závodním okruhu AVUS v Berlíně. Pokračovat budeme do pracovny Augusta Longina, který byl jedním z největších úředníků habsburské monarchie. Po zhlédnutí se vydáme do Jídelny, které dominují dva barokní sekretáře a můžeme zde shlédnout i dvě lunety z cyklu o sv. Václavovi, jejímž autorem je Karel Škréta. Z jídelny přejdeme do velkého salónu, kde si připomeneme dalšího významného člena tohoto rodu Jiřího Kristiána Lobkowicze, který byl nejvyšší maršál českého království. Pokračovat budeme do Velkého a malého sálu, kde je vystavena část kolekce vedut a map ze 17. století. Přes koncertní sál se přemístíme do velké jídelny, které dominují lunety od Škréty, které vyobrazují sv. Václava při lisování vína. Předposlední místností je kaple, kterou nechala postavit manželka Karla IV. Poslední místností zámku jsou zámecké sklepy ze 14. století, ve kterých si můžeme prohlédnout zařízení na výrobu vína a dřevěné sudy s vyřezávanými ozdobami.
Trocha z historie:
Na místě dnešního zámku kdysi stával hrad, kde žila kněžna Ludmila. Za vlády Karla IV. se z města stává věnný majetek českých královen a kněžen. Posledními obyvatelkami zámku byly manželky Jiřího z Poděbrad. V roce 1542 byl hrad přestavěn na renesanční zámek a k zámku bylo dobudováno severní křídlo s věží a arkádami. V roce 1646 získal zámek rod Černínů. Dědička Marie Ludmila se v roce 1753 provdala za Augusta Antona Lobkowicze. Rod Lobkowiczů obýval zámek až do příchodu komunistů. V současné době zámek opět patří Jiřímu Lobkowiczovi.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst se můžete přímo v zámku, nachází se tu kavárna a restaurace s vyhlídkou nebo cukrárna.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Projít si zámek bez průvodce je opravdu zajímavý zážitek, vše si můžete v klidu prohlédnout a ostatní návštěvníci vás nevyrušují. Při návštěvě Mělníka by jste si také neměli nechat ujít návštěvu kostelní věže, ze které je překrásný výhled na soutok Labe a Vltavy. (https://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/kostelni-vez-prekrasny-vyhled-na-soutok-labe-a-vltavy)
Ostatní informace
Otevírací doba:
Denně od 09:30 do 17:00 (v letních měsících do 18:00)
Prohlídky s průvodcem začínají vždy v celou hodinu od 10:00 do 16:00.
Vstupné na prohlídku s průvodcem:
dospělý: 110 Kč
studenti: 90 Kč
děti do 12 let: zdarma
Individuální prohlídka zámku:
dospělý: 90 Kč
studenti: 70 Kč
Prohlídka sklepů ze 14. století – 40 Kč
Na výlet vlakem
Mělník