Zámek Slatiňany
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Za sportem • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Jedná se o původní renesanční zámek z let 1580-1590 Podstatné stavební úpravy byly provedeny za Auerspergů v 19. století. Na konci 19. století se součástí zámeckého areálu stala stavba hřebčína, tzv. Švýcárny a miniatury gotického Kočičího hrádku na okraji zámeckého parku. Návštěvníci si můžou prohlédnout zámeckou expozici věnovanou majitelům zámku, tedy knížecí rodině Auerspergů a hipologickou expozici seznamující s vývojem koní, jejich anatomií, chovem, využitím ve vojenství a sportu.
Dnešní podoba zámku pochází z poloviny 19. století, kdy jej pro rod Auerspergů upravil v romantickém novogotickém stylu architekt František Schmoranz s Benediktem Škvorem.
Za čím jedeme?
zámecká expozice – 1. okruh
Zámecká expozice je věnována majitelům - knížecí rodině Auerspergů, kteří zámek obývali až do roku 1942. Auerspergové vlastnili Slatiňany téměř do konce druhé světové války. Dědictvím přešly do majetku Trauttmansdorffů, kterým byly v roce 1945 konfiskovány.
Za Františka Josefa Auersperga došlo na začátku 20. století k modernizaci zámku tak, aby budova odpovídala požadavkům na bydlení v době první republiky. Ve vybavení zámku nechybí koupelny, toalety, elektřina, částečně funkční kuchyně či zámecká kotelna z 20. let 20. století, podle slov průvodkyně, jediná v republice.
hipologická expozice – 2. okruh
Hipologická expozice je věnována koním a její historie sahá do doby po skončení druhé světové války, sbírka seznamuje s vývojem koní, jejich anatomií, chovem a využitím ve společnosti. Nachází se zde mnoho obrazů od nejslavnějších malířů a rytců, kteří se věnovali zobrazování koně . V expozici též nechybí ukázky sedel a postrojů.
Dalším okruhem je výstup na zámeckou věž, na věž se provází pouze za pěkného počasí (cca. 100 schodů), vyhlídka je moc pěkná.
Krásná je procházka zámeckým parkem. Zámecký park ve Slatiňanech vznikl v roce 1796 na popud majitele - knížete Karla Auersperga. Park byl menší, neměl oplocení a volně přecházel z lesoparku v oboru. Necelé dva kilometry od zámku se ukrývá zajímavost hlavně pro děti – Kočičí hrádek. Jedná se o miniaturu hradu, ve kterém si děti mohou pohrát. Ke Kočičímu hrádku vede lesem naučná stezka.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Po prohlídce zámku a Hřebčína jsme se vraceli zpět k hlavní silnici. Na kraji byla jednak cukrárna, venkovní posezení s pivem - ideální pro kolaře, mají své stroje pod kontrolou, jak je to s jídlem nevím. Po přejití hlavní silnice se nám nabídla pěkná restaurace, Restaurace U zámku (Penzion), s velkým posezením venku. Restaurace pro celkem dost lidí, příjemná obsluha, jídlo velice chutné a ceny v normě.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Veselou příhodu jsme měli v hřebčíně, kdy jsme nachytali několik hřebců jak se nudí. Dívali se na nás a zívali, až se Hory zelenaly. Když si představíte toho nádherného ušlechtilého hřebce a na druhou stranu na nás cení chrup.... Bylo to vtipné.
Ostatní informace
Vstupné v sezoně je pro dospělého 100,- Kč, děti a důchodci 70,- Kč, rodinné vstupné 270,- Kč.
Vstup na zámecnou věž je 30,- Kč