Zámek Telč
Kam a jak jedeme?
Adresa: Nám. Zachariáše z Hradce 1 588 56, Telč
Jak? Já nejraději cestuji autem a vlakem, když vyberete vlak, hledejte nejlepší spoje na www.idos.cz
Za čím jedeme?
Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. Jeho přitažlivost je tím větší, že se zde díky citlivému přístupu majitelů k dědictví minulosti zachovaly ve velmi dobrém stavu původní interiéry. Mnoho z nich jsou reprezentativními příklady zásahu italského umění do našeho území, případně jeho proměn v prostředí severně od Alp.
Prohlídkové okruhy
Trasa A - renesanční sály
Předchůdcem telčského zámku byl gotický hrad vystavěný za pánů z Hradce (Menhart z Hradce) v 2. polovině 14. století. Zbytky původní stavby jsou dosud patrné v objektu starého hradu u tzv. Malého dvorka a v kapli sv. Jiří. V této části hradu slavonický stavitel L. Estreicher zahájil první etapu renesanční přestavby. Většina prací byla hotova do roku 1553, kdy si majitel panství Zachariáš z Hradce přivedl do Telče svou manželku Kateřinu z Valdštejna. To už se vrátil z Itálie, kde ho styl italské renesance ovlivnil tak silně, že se rozhodl pozvat do Telče italské řemeslníky a stavitele. Pod jejich vedením v areálu Zachariášova sídla vznikly dva nové paláce spojené vznosnými patrovými arkádami.
Na prohlídkové trase najdeme nejrůznější techniky jako sgrafita (Klenotnice, Malá hodovní síň), štukatůru (obě zámecké kaple) a grisaille (Zbrojnice). Velkou chloubou renesančních sálů zámku jsou kazetové stropy zdobené malbou, dřevořezbami i trofejemi. Nejmajestátnějším interiérem telčského zámku je Zlatý sál, prostupující našíř celý trakt nověji vystaveného renesančního severního paláce. Zde jsou umístěny podobizny Zachariášových rodičů – Adama I. z Hradce a Anny, roz. z Rožmitálu. Skutečně mimořádně cenné jsou v Zlatém sále řezby v polích kazetových stropů. Jde z větší míry o figury antických božstev a bájných hrdinů. Bohaté řezby telčských kazetových stropů jsou datovány rokem 1561. Kosočtvercová pole kazetového stropu v Rytířském sále navíc dokrášlují kuriózní lovecké trofeje. V nástropní malbě najdeme i figuru bohyně lovu Artemis. Stejně jako Rytířský sál zaujme děti Africký sál, kde se setkáváme s loveckými trofejemi africké zvířeny, které strýc posledního majitele ulovil na svých výpravách v Africe. Druhým největším sálem je Divadelní sál. Malované pásy spojují řadu kazet v hlubokých profilovaných rámech pokrytých oblíbenými renesančními motivy. V Modrém sále (sál je pojmenovaný podle převažující barvy stropu) je rovněž dřevěný strop řadou konzol, pod nimiž je namalován vlys s bohatými akantovými rozvilinami i postavičkami faunů a bukraniónů. V Císařském sále se na kazetovém stropě setkáváme s medailony hlav císařoven a císařů.
Vnitřní vybavení interiérů pochází z nejrůznějších staletí. Za zmínku stojí zejména sbírka převážně delftské fajánse a porcelánu z Vídně, Míšně, Sevres apod. Nábytek je ze starších údobí od renesance po rokoko.
Trasa B - Obytné místnosti posledních majitelů zámku
Místnosti prvního patra severní zámecké části jsou nazývány Pokoje posledních majitelů zámku Podstatských z Lichtenštejna. Od roku 1994 byla tato prohlídková trasa zpřístupněna veřejnosti.
Vzhled těchto salónů a části jejich výbavy patří především ke konci 19. století a začátku 20 století. Setkáváme se tu ale i s jednotlivými kusy renesančního a barokního inventáře. Některé exponáty, například části historické zbroje, patří zřejmě ještě do období 16. století. Rozsahem i kvalitou je pak v pokojích Podstatských zcela mimořádnou kolekcí soubor delfské fajánse. Vyráběla se na území dnešního Holandska zvláště ve druhé polovině 17. století, ale i v dobách pozdějších. Obdobné výrobky posléze vznikaly i ve Francii a Německu. Částí dalších historických sbírek těchto salónů je i soubor cínového nádobí, kameninových holeb, orientální keramiky a jemného evropského porcelánu. Z obrazové výzdoby Pokojů Podstatských patří k nejpozoruhodnějším dílům slavatovské podobizny z barokního období a další biedermeierové rodinné portréty od Josefa Weidnera. Stěny těchto salónů dekorují i romantické krajinomalby a obrazy se zvířecí tématikou. Součástí prohlídky těchto salónů je i prostor zámecké knihovny obsahující přes osm tisíc svazků i prohlídka hraběcích koupelen, šatna se sbírkou historických oděvů a doplňků. Setkáváme se zde i s výrobky z keramiky konce 19. století, které byly tvorbou telčské keramické dílny.
Zajímavosti
Kaple Všech svatých
Kaple Všech svatých se nachází při vstupu do hlavního nádvoří. V současné době se zde již neprovádí, je pouze k nahlédnutí. Kaple Všech svatých /hrobní kaple/ s bohatou a náročnou výzdobou byla dokončena v roce 1580. Kaple byla přestavěna a honosně vyzdobena proto, aby mohla sloužit jako poslední důstojné místo k odpočinku Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna. S podobou manželů nás seznamuje renesanční štukový náhrobek ohrazený tepanou a malovanou mříží z roku 1589. Autora figurálního náhrobku a výzdoby klenby dosud neznáme. Byl jím nepochybně italský mistr. Kateřina z Valdštejna zemřela v roce 1571 a její tělesné pozůstatky sem byly přeneseny později. Mříž nese znaky manželů.
Na čelních místech jsou v kartuších vsazeny erbovní znaky Zachariáše a Kateřiny. V klenbě najdeme postavy čtyř evangelistů, větší figurální kompozici s námětem Očistce a v závěru reliéf Největší trojice: žena s dětmi je symbolem Charity /křesťanské lásky/.Ve výběžcích klenby jsou zasazeny postavy andělů troubících k Poslednímu soudu, u oken figury světců. Klenbu a horní část oken lemují masivní girlandy /letence ovoce a květů/. Pozornost si zaslouží nejen výpravná štuková výzdoba, ale i ornamentální a figurální renesanční malba typu grotesek /ornamentální malba z jemných rozvilin.
Zámecký park
Zámecký park leží severozápadně od zámku. Jeho Počátky sahají do 16. století. Je tvořen překrásnými staletými stromy a setkáváme se zde i s celou řadou vzácných dřevin. Součástí parku je i klasicistní skleník. V roce 1848 zde působil český zahradník, sběratel a světoběžník Benedikt Rozel. Cestoval po Střední Americe, odkud popsal řadu nových druhů rostlin, zejména orchidejí.
Zámecká zahrada
Tato renesanční zahrada patří k nejstarším architektonickým zahradám v České republice. Vznikla v sedmdesátých letech 16. století na bývalém kolbišti. Ze dvou stran je lemována arkádami, v jejichž výklencích byly zřejmě umístěny bysty panovníků. Velký štukový reliéf na stěně starého paláce zobrazuje Neptuna se čtyřspřežím.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst se dá v mnoha restauracích v Telči, jídlo je zde sice trochu dražší, za to opravdu výborné
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíce se nám líbila zámecká zahrada, její výjimčenost je opravdu úctyhodná!
Ostatní informace
Dostupnost
Vlakové nádraží – zastávka Telč, vzdálenost cca 1km od zámku
Autobusové nádraží – zastávka Telč, vzdálenost cca 1km od zámku
Parkování - centrální placené parkoviště v blízkosti Zámeckého parku, cca 0,5 km od zámku.
V okolí
Klášter Nová Říše, hrad Roštejn, zámek Dačice, Zámek Žirovnice, město betlémů a zámek v Třešti, bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť – památky UNESCO v Třebíči
Kam a jak jedeme?
Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesační architektury. Jeho přitažlivost je tím větší, že se zde díky citlivému přístupu majitelů k dědictví minulosti zachovaly ve velmi dobrém stavu původní interiéry. Mnoho z nich jsou reprezentativními příklady zásahu italského umění do našeho území, případně jeho proměn v prostředí severně od Alp.
Proměna gotického hradu na renesanční sídlo se udála především za vlády již zmíněného Zachariáše z Hradce. Ten získává jako člen hradecké větve rodu Vítkovců moravská panství z dědictví po otci Adamovi I. z Hradce. O rok později v roce 1551 se nový telčský pán účastní proslulé výpravy českých velmožů do italského Janova. Dobová zpráva ho dokonce jmenuje jako jednoho z nejvýznamnějších šlechticů a chválí jeho náročnou zbroj i družinu. Nazpět se Zachariáš vrací již ovlivněn italskou renesancí a brzy po návratu začíná, podobně jako ostatní účastníci výpravy, přebudovávat své sídlo.
Přestavba telčského hradu probíhala ve dvou etapách pod vedením italských mistrů. V některých zámeckých interiérech se zachovaly starší tzv. sklípkové klenby s původní dekorativní výzdobou. Ty pocházejí od kameníka a stavitele Leopolda Esterreichera z nedalekých Slavonic. Zatímco Zachariáš získal moravská panství, zdědil jeho bratr Jáchym panství jihočeská, s rodovým sídlem Jindřichovým Hradcem. Na obou zámcích – telčském a jindřichohradeckém – působili pak během doby stejní architekti a umělci. Obě stavby jsou si tedy blízké jak svou architekturou, tak i výzdobou skvostných interiérů.
Za čím jedeme?
Přestavba zámku a další stavební podnikání byly bezesporu finančně nesmírně náročné. Umožňovaly je tehdy dobré hospodářské poměry telčského panství a zvláště pak bohaté výtěžky z dolů na stříbro, z nichž většinu přinesla Zachariášovi věnem jeho první manželka Kateřina z Valdštejna. Náročná renesanční úprava nejstarší části telčského zámku byla podniknuta roku 1553, kdy se Zachariáš z Hradce oženil s Kateřinou z Valdštejna. Na portálech, fasádách i v interiérech zámku nacházíme v hojné míře erbovní znaky novomanželů.
Nejmajestátnějším interiérem telčského zámku je Zlatý sál, prostupující našíř celý trakt nověji vystaveného renesančního severního paláce. Nízké arkádové Ochozy rámují renesanční zahradu. Architektem, který vtiskl konečnou podobu celému areálu, byl pravděpodobně Baldassare Maggi z Arogni. Poslední stavební aktivitou bylo vybudování pohřební kaple Všech svatých (1580).
Původní stav většiny prostor nenarušili ani pozdější majitelé zámku, a tak se dnes Telč řadí k několika málo intaktně zachovaným českým a moravským renesančním zámkům. Zámek se nikdy neprodával, nýbrž se dědil z rodu na rod. Počátkem 17. století se Telč dostala do rukou členů rodu Slavatů. Příslušnice rodu pánů z Hradce – Lucie Otýlie se provdala za Viléma Slavatu z Chlumu a Košumberka. Slavatovské období připomínají na zámku některá obrazová díla – především portréty. Nejvýznamnější památkou tu zůstává rozměrná olejomalba zachycující ve svérázném podání pražskou defenestraci roku 1618. Snahu Slavatů přivést obyvatele Telče ke katolickému vyznání dokládá ve městě barokní stavba jezuitského kostela Jména Ježíš v samé blízkosti zámku. Další majitelé panství – Lichtenštejni z Kastelkornu a Podstatští z Lichtenštejna prováděli na zámku jen drobnější úpravy. Věnovali pozornost spíše Zámeckému parku, kde později vybudovali vznosný empírový skleník.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
jelikož je to hned na náměstí tak se můžete najíst kdekoliv se vám bude líbit
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Zámecká zahrada
Tato renesanční zahrada patří k nejstarším architektonickým zahradám v České republice. Vznikla v sedmdesátých letech 16. století na bývalém kolbišti. Ze dvou stran je lemována arkádami, v jejichž výklencích byly zřejmě umístěny bysty panovníků. Velký štukový reliéf na stěně starého paláce zobrazuje Neptuna se čtyřspřežím.
Ostatní informace
Prohlídka s českým výkladem / Trasa A a B /
Trasa A Renesanční sály |
Trasa B Obytné místnosti |
|
Plné vstupné | 110,- Kč | 80,- Kč |
Děti (6 - 15 let), studenti, ZTP | 70,- Kč | 50,- Kč |
Důchodci (od 65 let) | 80,- Kč | 60,- Kč |
Rodinné vstupné 2 dospělí + 1-3 děti (6 - 15 let) |
300,- Kč | 240,- Kč |