Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Stojíme na malém parkovišti v lese v České Kanadě, při silnici do Dačic. Máme před sebou celé odpoledne a uvažujeme, co ještě dnes můžeme vidět. Mapa nabízí několik možností, ale nejvíce lákavým cílem je Český Rudolec. Články či reportáže o zdejším zámku byly a jsou i nyní častým tématem různých medií. Psalo se občas o malé Hluboké, která pozvolna chátrá, ale že je možné zámek ještě zachránit. Přesvědčit se na vlastní oči, kde je pravda, je jistě lákavé. Při pohledu do minulosti obce se dozvíme, že první písemná zmínka o vsi je z roku 1343 a až do roku 1849 tady bylo stále sídlo panství. O tvrzi, která byla předchůdcem místního zámku, se psalo v roce 1353. Tehdy zde měla stát vodní tvrz vladyků z Rudolce. V 16. století za Hodiců z Hodic došlo k renesanční přestavbě. O století později jí Trautsonové dali barokní kabát. V roce 1860 zámek zcela vyhořel. Tehdejší majitel Angelo Picchioni dal při obnově zámku přednost tudorovské novogotice. Osobně vypracoval návrh přestavby a malá Hluboká byla na světě. Bohužel od druhé světové války zámek pozvolna chátral. Díky zastřešení v sedmdesátých letech minulého století se zámek dochoval do současnosti. Od roku 2014 se začalo s rekonstrukcí a jak to vypadá nyní, se jedeme přesvědčit.
Místní cedule s názvem obce nás ujistila, že jsme v cíli. Projíždíme na jižní okraj obce a zámek je před námi. Využíváme parkoviště u informačního centra zámku a můžeme jít. Samotné centrum je zavřené. Jdeme tedy obhlédnout zámek. U vchodu je oznámení, že prohlídka zámku není možná. Tak využíváme možností podívat se na zámek ze všech světových stran. Pohled to ale není nijak povzbudivý. Okna zámku jsou jen díry ve zdech. Z jednoho okna se na nás dívá drak, z dalšího smrt s kosou. I když malá změna tady je. Nad chátrajícími stěnami se zvedá bílá věž. Od roku 2014 to není mnoho, ale snad se bude i pokračovat. Samotný zámek je čtyřkřídlá budova kolem menšího nádvoří. Objekt má dvě až tři patra s jednou hlavní věží a dvěma dalšími na nárožích. Lze ještě uvidět množství zdobivých prvků, balkonky či cimbuří. Zbývá zapojit fantazii a skutečně by se dalo mluvit o malé Hluboké.
Celý zámek obklopují louky. Na východní straně se dá dojít k Zámeckému rybníku. Nedaleko je i soutok Radikovského a Bolíkovského potoka. Druhý jmenovaný je pravým přítokem řeky Dyje. Směrem k západu prochází silnice a k severu je samotná obec. Větší část obce je rozložena západně od silnice. Zámek ale není jedinou památkou obce. Ve středu obce je pozdně gotický kostel sv. Jana Křtitele. Překvapí i množství drobných sakrálních památek. Mezi nimi vyniká socha sv. Jana z Nepomuku nedaleko kostela. Kolem silnice je alej lip a i ty, které rostou u kostela mají více jak 350 let. Není divu, do roku 1760 procházela obcí poštovní silnice z Prahy do Vídně. Najde se tady i bývalá zájezdní hospoda a také malý pivovar. Severně od obce je Pilský rybník. Jsou tady i stavení staršího data, ale většina již prošla přestavbou. Poslední památkou, která stojí za zhlédnutí je kaple sv. Kříže uprostřed hřbitova, JZ nad obcí. Před založením hřbitova byla na vrcholu Kalvarie. Výlet je u konce a je čas něco zakousnout.
Restaurace u zámku má otevřený pouze kiosek. Příjemnou hospodu nalézáme ve středu obce proti kostelu. Vaří tady dobře a obsluha se dá hodnotit kladně. Jinak při pobytu v České Kanadě jsme byli ubytovaní v hostinci Bobas v Albeři. Můžeme jen doporučit.
Místní zámek je jistě zajímavým, ale i ojedinělým v této oblasti. Nelze napsat, že se nám dosti zničený zámek líbil, ale snad se i tady jednou všechno vrátí do původního stavu.
Zámek byl uzavřen, vnitřek kostela opravován a tak zbývala jen procházka okolím zámku a obcí samotnou. Český Rudolec je na mapě KČT č. 78 Česká Kanada a Slavonicko.