Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika
Zámek Velké Březno, který se nachází v krajině Českého středohoří, vás jistě upoutá na první pohled. Jeho vzhled je překrásnou ukázkou romantické novorenesance. Toto sídlo se řadí mezi nejmladší zámky na našem území. Byl postavem v letech 1842 až 1845 pro hraběte Karla Chotka z Chotkova a Vojína. Původně byl zámek postaven v rakouském empíru, až později v roce 1885 se začalo s přestavbou v duchu novorenesance. Na zámku se vystřídali 3 generace šlechtického rodu Chotků.
Jak na zámek:
Autem: parkoviště se nachází podél oplocení zámku
Vlakem: ze stanice Děčín východ – Velké Březno cca. 800 metrů od zastávky
Autobusem: z Ústí nad Labem autobus. nádraží směr Úštěk či Suletice
Při prohlídce s průvodcem si projdete místnosti, které jsou stylizovány do konce 19. století a seznámí vás se šlechtickým životem Chotků.
Průvodce vám postupně představí 11 místností. Svou prohlídku začnete na hlavním schodišti, jeho stěny jsou zdobené grafikou – kolorované litografie vám připomenou život rakouského císaře Františka I.. Po zhlédnutí grafik se vydáte do hlavního sálu, kde se konaly důležité společenské a slavnostní události. Dále budeme pokračovat do Hudebního salónu, který sloužil jako odpočinkové místo a místo k pořádání komorních hudebních produkcí. Pokračujeme do knihovny, kde můžeme spatřit polovinu dochovaných svazků z chotkovské knihovny, která čítala na 8000 knih. Nahlédneme také do pracovny Karla Chotka. Z které budeme pokračovat do Pánského nebo také kuřáckého salónku, tato místnost sloužila pro jednání s návštěvami. Chodbou pak přejdeme do předsíně, kde patříme masivní stříbrný kandelábrový svícen, který je zdoben alegorickými figurami, které představují činnosti o jejíž rozvoj se hrabě Chotek zasloužil. Po shlédnutí budeme pokračovat do Dámského neboli orientálního salónu, zde přičichneme k orientálním zemím – salon je vybaven orientálním nábytkem a dekorací. Orientální salónek sousedí s dámskou ložnicí, hraběnce Chytkové sloužila tato místnost nejen jako ložnice, ale také jako místo pro ruční práce. Následující místnost jistě nikoho nepřekvapí jedná se totiž o pánskou ložnici – oddělení manželských ložnic zachovávalo určitou míru intimity a bylo to zvykem již od středověku. Předposlední místnost, kterou navštívíme je jídelna, ta byla určena pouze pro úzký rodinný kruh, v zámku se dříve nacházeli 2 jídelny, jedna byla určena pouze pro rodinu, druhá pak pro pořádání větších hostin s přáteli, bohužel máme možnost shlédnout pouze malou jídelnu. Poslední místnostní naší prohlídky bude výstavní salón, ve kterém bývá každoročně instalována nějaká zajímavá výstava.
K zámku také přiléhá krásný park. Jeho prohlídku by jste si také neměli nechat ujít. Park je rozdělen do dvou částí. Větší část parku je ve stylu anglického parku a menší část je upravena do stylu francouzského parku, který nabízí výhled na rybník a lekníny. Na celém území parku se můžete setkat se zajímavými druhy rostlin.
Jídlo a pití jsem měli zabalené s sebou, ale určitě objevíte nějakou restauraci ve Velkém Březně.
Návštěva zámku i zámeckého parku strávíte příjemnou část dne. Pokud navštívíte zámek o víkendu doporučuji návštěvu nedalekého pivovaru Březňák, kde se projdete po hlavním provozu pivovaru, ale bude vám i předvedena ukázka vaření českého piva. (https://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/za-poznanim-piva-breznak
Otevírací doba:
duben a říjen – 9 až 16 mimo pondělí a úterý
květen až září – 9 až 18 mimo pondělí
Vstupné:
dospělí: 70 Kč
děti, studenti: 50 Kč
rodinné vstupné: 190 Kč