Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Jedeme autem do městečka Žleby, kde navštívíme místní zámek a ukázkovou obůrku s bílými jeleny. Auto zaparkujeme na placeném parkovišti pod zámkem a dál se vydáme pěšky k zámku.
První zmínky o obci Žleby jsou z roku 1278. Na městečko byly povýšeny v roce 1356, kdy byly v držení císaře Karla IV. Své jméno dostaly od údolí řeky Doubravy, která tu vytvořila hluboký žleb – žlab. Mimo zámku patří ke kulturním památkám původně renesanční barokně přestavěný Kostel Narození Panny Marie s hrobkou. Dále zde najdeme Kapli Nejsvětější Trojice, pseudogotickou Radnici, mariánský sloup, sochu Jana Nepomuckého a některé historické domy.
My se vydáme na státní zámek s rozsáhlým anglickým parkem. Tento původně gotický hrad založili páni z Lichtenburka před rokem 1289. Od další majitelky Anežky ze Žleb odkoupil hrad roku 1356 český král a císař Svaté říše římské Karel IV. Žleby se staly královským majetkem, který byl následně zastavován různým držitelům a od té doby často měnil své majitele. Za husitských válek byl značně poničen. Roku 1434 dostal pobořený hrad od krále Zikmunda do zástavy Jiří z Dubé a Vízmburku, ten ho nechal opravit a zřejmě i pozdně goticky přestavět. Po smrti Jiřího v roce 1450 se opět zástavní majitelé střídali. V roce 1575 odkoupila žlebské panství od císaře Maxmilliana II. do dědického vlastnictví vdova po Adamovi Bohdaneckém z Hodkova, Eliška, rozená Žehušická z Nestajova. Ta ho však záhy prodala Václavovi Chotouchovskému z Nebovid. Jeho rod nechal panství renesančně přestavět. Roku 1615 bylo panství prodáno Heřmanu Černínovi z Chudenic a majitelé se opět začali měnit. Roku 1754 zdědil panství Jan Adam z Auersperka a začala tak bezmála dvousetletá éra Auersperků na tomto panství. Za jejich vlády byl zámek dvakrát přestavěn nejprve roku 1754 Janem Adamem barokně a podruhé v letech 1849 – 1868 Vincencem Karlem z Auersperka novogoticky. Úvahy Vincence Karla se nesly zcela v romantickém duchu a proto se Žleby staly jakýmsi modelem středověkého hradu pod vlivem anglických vzorů. V roce 1942 po smrti Ferdinanda Auersperka zdědil majetek Josef Trautmannsdorf jemuž byl v roce 1945 majetek zkonfiskován a zámek se stal státním majetkem.
Ze zámku se vydáme do zámeckého parku a jdeme k řece Doubravě až do ukázkové obůrky. Zde uvidíme bílé jeleny a další zástupce naší zvěře. Obora má rozměr 130ha,ale ukázková obůrka je jen na 4ha a vznikla roku 1998. Můžete zde vidět ukázky z výcviku dravců a sov nebo přikrmování bílých jelenů vzdálených od vás ne víc jak 15m. Součástí obory je dětský koutek.
Na oběd můžete zajít do hospůdky U Kosů ve Žlebech.
Zámek velice pěkný, hezká procházka parkem okolo řeky Doubravy. Bílí jeleni jsou nádherní.
Na zámku si můžete vybrat ze dvou okruhů, každý z nich stojí 120 kč. Druhý okruh je od května do září. V dubnu a říjnu mají otevřeno - so,ne a svátky od 6 – 16 hodin, květen,červen a září mimo pondělí od 9 -16 hodin, červenec a srpen od 9 – 17 hodin mimo pondělí.
Obora má otevřeno od května do září denně od 9 – 18 hodin za 40 kč, výcvik dravců můžete vidět v květnu,červnu a září v so a ne , červenci a srpnu mimo pondělí vždy od 12 – 15,30 hodin.