Zbynice, návrat do ranného středověku.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Zbynice a nedaleké Čejkovy se nacházejí při západním okraji Přírodního parku Buděticko. Park sice patří k těm menším, najdeme zde mnoho zajímavých míst, přírodních útvarů a zajímavou faunu a floru. Tento výlet ale patří starému románsko – gotickému, poutnímu kostelu, Zvěstování P. Marie a jeho okolí. První písemná zmínka o osadě je již z roku 1169 a svatyně se začala stavět v první polovině 13. století. V roce 1314 je kostel veden jako farní. Ale dávno před touto dobou bylo v prostoru obce Čejkovy pravěké laténské hradiště. Na Zbyné, hoře nad Zbynicemi, stálo v 10. století hradiště slovanské a další bylo východně asi 1 km odtud. Po hradištích toho sice již moc nenajdeme, jen zbytky valů, což jako důkazy osídlení stačí. Čejkovy jsou o něco mladší, byly původně církevním majetkem a světským sídlem se staly někdy ve 14. století. Tehdy zde byla postavena tvrz, ze které toho do dnešních dnů moc nezbylo. A tak naše kroky za poznáním dnešní tváře těchto míst začínají od čejkovské kapličky.
Za čím jedeme?
Kaple je zasvěcena sv. J. Nepomuckému. Byla postavena v barokním slohu v 19. století. Před ní stojí kříž a památník padlým ve světové válce. Nedaleko umístěný kámen připomíná, že sbor dobrovolných hasičů tu mají přes sto let. Jen na několika domech najdeme stopy minulého století. Většina domů byla přestavěna. Na severním okraji obce se nám otevřel výhled k severu na Nalžovské Hory a kopce za nimi. Nedaleký křížek a dva koníci jsou roztomilou kulisou tohoto zastavení. Procházíme vsí na jih, staré lípy a krásná bříza jsou již bez listí. Za obcí je další hezký křížek a navíc nádherný pohled na Šumavu a její předhůří. Vidíme dokonce tři rozhledny a to Javornickou, na Sedle a třetí Svatoborskou. Ve Zbynicích jsme po deseti minutách. Domy jsou rozloženy kolem silnice, zajímavá je bývalá škola a sklípky zapuštěné pod mezí. Věž kostela je v bílém. Unikátní jsou hlavy mezi románskými okny. Okolo fary a farní sýpky scházíme k potoku, přecházíme klenutý můstek a od hřbitova a rybníčku je hezký pohled na kostel a horu Zbynou. Zbývá ještě vystoupit na její vrchol. Po louce to ještě šlo, ale les je pod vládou bujného býlí. Přes louky nad vsí se vracíme zpět. Z větší výšky se výhledy opět vylepšily. Vidíme Hrad Kašperk, Huťskou horu a Sokol nad Horskou Kvildou. I když máme listopad, na louce kvetou sedmikrásky a kromě rudého keře šípku nic nenasvědčuje nástupu zimy.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
I když hospůdka v Čejkovech byla otevřena, je možné dát si zde jen pivko či kávinku. Pokud se chcete dobře najíst, doporučení patří zámecké restauraci v nedalekém Hrádku. Byla otevřena teprve nedávno a vaří se tu dobře. Ubytování lze hledat v Sušici.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Když je v listopadu patnáct nad nulou a nad hlavou modrá obloha tak ani není možné najít něco, co se nelíbí. Kostel je velmi pěkný, snad jen ty zemědělské objekty mají k pořádku ještě daleko. Ale výlet do těchto končin nemá chybu.
Ostatní informace
Krátká cesta, ušli jsme něco kolem 5 km. Celý přírodní park Buděticko je na mapě KČT č. 68 Pootaví. Nejbližší vlaková stanice je v Hrádku u Sušice, což je asi 3 km. Prochází tudy zelená turistická značka z Hrádku do Ústalče a vede tudy i několik cyklostezek. Motorista se sem dostane od severu z Nalžovských Hor nebo od jihu ze Sušice.
Na výlet vlakem